آیت‌الله میرباقری در مسجد مقدس جمکران:

باید انسان‌هایی در طراز تمدن اسلامی تربیت کنیم

باید انسان‌هایی در طراز تمدن اسلامی تربیت کنیم

نخستین جلسه هم‌اندیشی فرهنگی مراسم نیمه شعبان مسجد مقدس جمکران سه‌شنبه‌شب(پنجم آذرماه) با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان تولیت این مکان مقدس، جمعی از خطبا و اساتید حوزه و دانشگاه، معاونین و مدیران مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

آیت‌الله سیدمحمدمهدی میرباقری در این جلسه اظهار کرد: با اشاره به اینکه اگر ما هدف را در مسجد مقدس جمکران تربیت انسان منتظر بدانیم؛ طراز انسان منتظر بعد از انقلاب اسلامی متفاوت شد و رقبای ما هم که به دنبال ساختن انسان متناسب با موعود خود هستند نیز با گذشته متفاوت شدند.

وی افزود: هم رقیب ما رقیب تمدنی است که همه ابزارها و افکار را برای تمدن جدید در دست دارد و هم ساختارهای جهانی مانند 17 سند توسعه که سند 2030 یکی از آن‌ها است را در سطح بین‌الملل برای رسیدن به هدف خود وضع کرده و به دیگر کشورها نیز تحمیل کرده‌اند و در همه ابعاد زندگی بشر ازجمله فرهنگ، اقتصاد، کشاورزی و...تصمیم می‌گیرند. ما در مقابل چنین رقبایی قرار داریم.

آیت‌الله میرباقری با تاکید بر اینکه ما باید الگویی از اربعین را در مسجد مقدس جمکران اجرا کرده و قلب‌ها را حول جمکران جمع کنیم، اظهار کرد: در قدم بعد اگر بتوانیم نمایشگاه دائمی برقرار کنیم که افراد وقتی وارد آن می‌شوند حرکت تاریخی ظهور و تقابل حق و باطل را در طول تاریخ در قالب‌های جذاب و نو ببینند می‌توانیم دل‌های زیادی را با امام زمان(علیه‌السلام) همراه کنیم.

وی گفت: باید قم را به شهر انتظار تبدیل کنیم و زائران در این شهر هر عرصه‌ای را که می‌بیند به سمت ظهور هدایت شود. فضای بین مسجد مقدس جمکران و حرم حضرت فاطمه معصومه(س) فضای مناسبی برای این کار است.

آیت‌الله میرباقری با تاکید بر اینکه امام خمینی(ره) این انقلاب را رقم زد، ابراز کرد: انقلاب اسلامی ایران کار بزرگی بود که موازنه قدرت در جهان دوقطبی را بر هم زد و پس‌ از آن رقابت بین اسلام و لیبرال دموکراسی شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه ما در این فضا باید انسان منتظر و انسان در طراز تمدن اسلامی تربیت کنیم، بیان کرد: 50 سال پیش چنین چیزی اصلاً مطرح نبود ولی فضای امروز به‌شدت عوض‌شده است. انسانی که می‌تواند در این مسیر حرکت کند انسان دیگری است. سطح فعالیت ما اگر با این انسان طراز نشود انسان‌هایی که تربیت می‌کنیم منزوی‌شده و دچار انفعال می‌شوند و یا درنهایت به دنبال ژاپن اسلامی خواهند بود.

عضو خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه مسجد جمکران باید به کانون عدالت‌خواهی واقعی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: در شرایط اجتماعی فعلی مطالبات عدالت‌خواهانه در آن طرح، با ادبیات مسجد بازسازی‌شده و از متولیان مطالبه شود. اگر واقعاً به سمت ظهور حرکت می‌کنیم باید مسجد جمکران پرچم‌دار مطالبات عدالت‌خواهانه مردم و مقام معظم رهبری باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: این‌طرف اگر می‌خواستیم در مسیر ظهور حرکت کنیم آن‌ها در عصری که عصر جدایی دین از زندگی است، باید با انقلابی اسلامی تحولی درست می‌کردیم، سپس نظام سازی کرده و بعد به ساختن جامعه می‌رسیدیم تا بتوانیم تمدن سازی کرده و به رقابت با آن رقبا بپردازیم.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: مأموریت روحانیت در دوران کنونی تربیت چنین نسلی است و مسجد مقدس جمکران نقطه کانونی است که نقش تربیتی دارد و از ابتدا بنای این مسجد به امر امام زمان(عج) کار فرهنگی عظیم تاریخی بوده است. این موضوع تصرفی تاریخی است که میلیون‌ها قلب را به خود جلب کرده است و ما اگر بتوانیم خود این را گسترش دهیم دستاوردهای زیادی خواهیم داشت.

اخبار مرتبط

جنگ نرم شیوه جدید و مؤثر استکبار جهانی در پیشبرد اهداف شیطانی است

عزاداری سیار در شهر قم به مناسبت سالروز رحلت کریمه اهل‌بیت(س)

علت نامگذاری شهر قم

0 نظر

ارسال نظر

capcha