آغاز ششمین دوره کتابگردی با رونمایی از «تاریخ شفاهی کتاب»

آغاز ششمین دوره کتابگردی با رونمایی از «تاریخ شفاهی کتاب»

به گزارش سراج24 و به نقل از  ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، ششمین دوره کتابگردی با حضور احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، نیکنام حسینی‌پور دبیر هفته کتاب، محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب روز پنج‌شنبه (۳۰‌آبان ماه) در دفتر نشر معارف آغاز شد.

در این مراسم محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در رابطه با فعالیت‌های این نشر گفت: بخش مهمی از آثار منتشر شده در این انتشارات به تالیفات و نوشته‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اختصاص دارد.

وی با معرفی این آثار گفت: این کتاب‎ها درباره دوران مبارزه برای پیروزی انقلاب اسلامی، دوران جنگ تحمیلی و دوران بازسازی کشور است.

محسن هاشمی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی در ایامی که در زندان رژیم پهلوی بود، فرهنگ قرآن و تفسیر راهنما را نوشت.

گفتنی است در این دیدار از دو عنوان کتاب دفتر نشر معارف با نام‎‌های «یادمان بیست و هفتمین هفته کتاب» و «تاریخ شفاهی کتاب» رونمایی شد.

همچنین یادمان بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که به دلیل تقارن ایام هفته کتاب با هفته وحدت منتشر شده بود، به محسن هاشمی اهدا شد.

این یادمان بر اساس یکی از اشعار «ریاضی یزدی» از شاعران معاصر یزد طراحی شده و به قلم استاد محمود رهبران؛ از اساتید بنام خوشنویسی استان یزد خطاطی شده است. مضمون این شعر در مدح پیامبر اکرم(ص) است که به عنوان یادمان بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یزد رونمایی شد.

احمد مسجدجامعی هم در بازدید از شهر کتاب ابن سینا با  دلیری، مسئول این کتابفروشی به گفت‌و‌گو پرداخت و از او درباره کتاب‌های پر فروش این کتابفروشی سوال کرد. دلیری نیز در پاسخ گفت: کتاب‌های کودک و نوجوان با موضوع فانتزی، کتاب‌های کمک آموزشی و ژانر پلیسی- جنایی با استقبال مخاطبان مواجه است.

احمد مسجد جامعی در واکنش به این اظهارات گفت: علاقه و توجه نوجوانان به کتاب‌های پلیسی و جنایی نیاز به ریشه‌یابی دارد.

همچنین احمد مسجدجامعی درباره ممیزی کتاب‎ها از مسئول کتابفروشی سوال کرد و دلیری نیز پاسخ داد: علیرغم سیزده بار چاپ مجدد برخی از کتاب‌ها، از انتشار مجدد آن‌ها جلوگیری به عمل آمده است. گرانی کاغذ و افزایش قیمت کتاب نیز موجب کاهش فروش کتاب‌ها شده است.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ترویج فرهنگ کتابخوانی از طریق فضای مجازی

در منزل من، همه افراد هر شب در حال مطالعه خوابشان مى‌برد

۵۱۰ برنامه هفته کتاب در سمنان مجازی برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha