معرفی کتاب؛

مشتاقی و مهجوری

مشتاقی و مهجوری

به گزارش سراج24، «مشتاقی و مهجوری» دارای 4 فصل از جمله «معرفی برخی از کتب گران‌سنگ مهدوی»، «گذری بر زندگانی علما و مولفان بنام مهدوی»، «شرح برخی از تشرفات خاص» و «حسن ختام» است، همچنین این کتاب به معرفی توصیفی برترین آثار مولفان مهدوی به انضمام ذکر برخی از تشرفات پرداخته است.

در فصل اول این کتاب درباره «یادگار جاودانه مذهب امامیه»، آمده است:

غیبت نعمانی، یکی از کهن‌ترین کتاب‌هایی که در موضوع غیبت امام عصر (ع) به دست ما رسیده است، «کتاب الغیبة» عالم و محدث بزرگوار، ابوعبدالله محمدبن ابراهیم نعمانی معروف به ابن‌ابی‌زینب است.

در نیمه اول سده چهارم قمری، آنگاه که غیبت حضرت مهدی (ع) به درازا کشید، به ویژه پس از در گذشت آخرین نایب از نایبان چهارگانه ابوالحسن سیمری و پایان دوره غیبت صغرا و فرارسیدن غیبت کبرا، آشفتگی فکری و تزلزل اعتقادی فراوانی در تفکر شیعی پدید آمد؛ بسیاری دچار شک و سرگردانی، تردید و پریشانی شده و برخی به اعتزاف و حتی به انکار برخاسته و تعدادی هم راه ارتداد در پیش گرفتند. از همین رو نعمانی، جهت استحکام بخشیدن به بنیان‌ها و باورهای شیعی و همچنین برای پاسخ‌گویی به نیازهای اعتقادی شیعیان در امر امامت و راز غیبت و در یک کلام هدایت مردم به سوی حق و حقیقت، کتاب جاودانه خود «الغیبة» (=غیبت) را تألیف کرد.

نعمانی، انگیزه تألیف کتاب خود را در مقدمه چنین آورده است: «من امروز گروه‌هایی را می‌بینم که به مذهب شیعه منسوب و به پیامبر (ص) و خاندان او وابسته‌اند؛ به اصل امامت اعتقاد دارند و به آن چنگ زده‌اند؛ اما متأسفانه دچار تفرقه و چند دستگی در مذهب شده‌اند، پاره‌ای درباره امام غلو کرده، برخی بسیار کوتاه آمده و جز اندکی، بقیه در مورد امام زمان خود و ولی‌امر و حجت پروردگارشان به شک افتاده و دو دل شده‌اند، در حالی که خداوند او را به علم خود برگزیده است.


من در روایات منقول از امامان راستین (ع) به این سخن برخوردم که آنان امر کرده‌اند به کسی که خداوند بهره‌ای از دانش به وی عطا کرده و به اسراری که دیگران نمی‌دانند، آگاهش ساخته، تا آنچه را بر برادران دینی او مشتبه گشته، برایشان روشن کرده و در سرگردانی‌ها و حیرت‌ها، آنان را به راه راست و درست هدایت کند و از وادی تردید به سوی روشنایی و یقین بیرون کشد، پس خواستم به وسیله ذکر روایاتی از پیشوایان دین به خداوند تقرب جسته باشم.

این کتاب در فروشگاه اینترنتی یاران‌شاپ و همچنین کتاب‌خوان‌های معتبر قابل تهیه است. لینک در فروشگاه اینترنتی یاران‌شاپ: yon.ir/oik5v و لینک محصولات موعود در کتابخوان‌های_طاقچه: taaghche.ir/publisher/832/انتشارات-موعود: taaghche.ir/publisher/835/انتشارات-هلال و کتابراه: ketabrah.ir/publisher/موعود-عصر، فراکتاب: faraketab.ir/content/person/13973/موعود-عصرعج، پاتوق‌کتاب: patogh.mobi/publisher/2639.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

این پویش به مثابه محاسبه و حدیث نفس است

آخرین فیلم حاتمی کیا چگونه از سینماها خارج شد/ ایستگاه انقلاب 14

گروه سرودی که کرونایی شد/ ایستگاه انقلاب 13 + پشت صحنه

0 نظر

ارسال نظر

capcha