همراه با سخنرانی و مداحی؛

جزئیات برنامه‌‏‌های سالروز شهادت امام رضا(ع) در حرم رضوی/شعرخوانی صابرخراسانی و اجتماع رضویون

جزئیات برنامه‌‏‌های سالروز شهادت امام رضا(ع) در حرم رضوی/شعرخوانی صابرخراسانی و اجتماع رضویون

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام حسین شریعتی‌نژاد معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در تشریح برنامه‌‏های سخنرانی و عزاداری حرم مطهر رضوی در ایام شهادت امام رضا(ع) گفت: برنامه‌های شب شهادت امام رضا(ع) در 2 بخش تدارک دیده ‌شده است، نخستین مرحله این برنامه با عنوان «غریب قریب» دوشنبه 6 آبان‎ ماه از ساعت 17:30 با قرائت زیارت امین‌الله و مداحی و شعرخوانی توسط مصطفی‌صابر خراسانی، ابراهیم قانع و مهدی سلحشور آغاز می‏‌شود و در ادامه حجت‌الاسلام‌ رفیعی به ایراد سخنرانی می‌پردازد.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه برنامه عزاداری با محوریت رواق امام خمینی(ره) برگزار می‏‌شود، افزود: همزمان با برنامه رواق امام خمینی(ره) ویژه برنامه خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) با حضور تولیت آستان قدس رضوی و دیگر خادمان بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن انقلاب برگزار می‌شود، در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین مروی به ایراد سخنرانی می‌پردازد و محمد موحدی‎نیا متن خطبه را قرائت خواهد کرد و احمد واعظی و جعفر ملائکه به مدیحه‌سرایی می‎پردازند.

وی ادامه داد: بخش دوم برنامه با حضور زائران آذری زبان از ساعت 20 با سخنرانی آیت‌الله سیدحسن عاملی و مرثیه‌سراییِ مداحان آذری برگزار می‌شود.

شریعتی‎نژاد گفت: با توجه به اینکه در شب شهادت امام رضا(ع) زائران زیادی در حرم مشرف هستند، بنابراین در شبستان‎های مسجد گوهرشاد، خیمه امت، رواق دارالهدایه، دارالحجه، حضرت زهرا(س) و دیگر اماکن متبرکه برنامه عزاداری و سخنرانی دایر است.

برنامه روز شهادت
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی درباره برنامه‌‏های روز شهادت امام رضا(ع) اظهار کرد: ویژه‌برنامه روز شهادت نیز از ساعت 9 صبح در رواق امام خمینی(ره) آغاز می‌شود، در این برنامه آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی به ایراد سخنرانی و در ادامه مداحان و ذاکران خاندان عصمت و طهارت به روضه‌خوانی می‌پردازند.

وی افزود: آیت‌الله کازرونی سخنران برنامه عزاداری بعد از نماز ظهر در رواق امام خمینی(ره) است که بعد از آن مداحان به مدیحه‌‌سرایی و سینه‌زنی می‌پردازند.

شریعتی‌نژاد خاطرنشان کرد: در سالروز شهادت امام رضا(ع) افزون بر برنامه رواق امام خمینی(ره) برنامه اجتماع عظیم عزاداران رضوی با عنوان «اجتماع رضویون» با حضور هیأت‎های مذهبی و عموم زائران بعد از نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود.

برنامه شام شهادت
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: آیین سنتی مراسم شام غریبان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) نیز بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء از چهارراه شهدا با حضور خدام رضوی آغاز می‌شود و در طی مسیر سید محمود صفاتی، کاظم غلام‎شاهی و محمد گلابگیر به مدیحه‌سرایی می‌پردازند.

وی افزود: خادمان بارگاه منور رضوی پس از طی مسیر در صحن انقلاب گردهم می‌آیند و مراسم عزاداری باشکوهی را به نوای گرم امیر عارف، حمید اکبری، رضا عرفانیان، مهدی رسولی و جعفر ملائکه رقم می‌زنند.

شریعتی‌نژاد تصریح کرد: مراسم عزاداری در شام غریبان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) ویژه عموم زائران با عنوان «پایان سفر» بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار می‌شود، در این مراسم حجت‌الاسلام پناهیان به ایراد سخنرانی می‌پردازد و آقایان حسین طاهری و محمد طاهری به مدیحه‌سرایی و روضه‌خوانی می‌پردازند.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: بخش دوم برنامه شام غریبان با حضور زائران آذری زبان از ساعت 20 با سخنرانی آیت‌الله سیدحسن عاملی و مرثیه‌سراییِ مداحان آذری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کتاب «زیست نامه مادر امام رضا(ع)» در صف انتشار

نسیم حرم رضوی در گلزار شهدای تهران پیچید

توصیه‌های مهم به شیعیان در نامه امام رضا(ع)

0 نظر

ارسال نظر

capcha