با هدف تغییر رویکرد و عملکرد مسجد در همدان:

چهار مسجد مجری طرح «محله مسجد محور» می‌شوند +جزئیات

چهار مسجد مجری طرح «محله مسجد محور» می‌شوند +جزئیات

به گزارش سراج24، قاسم جهان‌آرا، مسئول کارگروه قرآن و عترت جبهه فرهنگی مردمی انقلاب اسلامی استان همدان به گفت: مسجد به عنوان یک نهاد خودجوش پیشینه‌ای قدیمی دارد و از عصر ظهور اسلام تا کنون موجب تحولات عظیمی در میان توده‌های مردم شده است لذا می‌توان مسجد را به عنوان یک قرارگاه محکم فرهنگی قلمداد کرد. مسجد پایگاه اصیل مردمی اسلام ناب و خاستگاه تربیت و معرفی چهره‌های ممتاز و شکوفایی استعداد‌ها است.

وی بیان داشت: در این بین یکی از وظایف جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در استان، توسعه فرهنگ قرآن و انس آحاد مردم با قرآن، تقویت بنیه دینی و انقلابی و گسترش فضایل اخلاقی در شهروندان است که به همین منظور طرح «محله مسجدمحور» در دستور کار قرار گرفته است.

جهان آرا اضافه کرد: در راستای اجرای طرح «محله مسجد محور» تلاش بر آن است تا مسجدی نمونه با سبقه قرآنی که فعال در حوزه پاسخ به نیاز‌های روز کودکان، نوجوانان و جوانان است معرفی شود در این راستا برنامه‌های مکمل فرهنگی، اردویی، هنری، رسانه‌ای و ... در دستور کار این مسجد قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه طرح محله مسجد محور از هفته آینده کار خود را آغاز خواهد کرد ابراز کرد: در راستای اجرای این طرح، «چهار مسجد در مناطق خضر، شهرک مدنی، شهرک فرهنگیان و پیشاهنگی» در نظر گرفته شده است.

نماینده جامعه قرآنی امام عصر(عج) در استان با اشاره به اینکه ۱۲ نیرو تربیت شده به عنوان کادر اصلی در مسجد منتخب، مدیریت برنامه‌ها را برعهده خواهند داشت، گفت: از این پس این مساجد به عنوان مساجد پیشتاز در راستای اجرای «فعالیت‌های قرآنی مسجد تراز انقلاب اسلامی» در سطح استان فعال خواهند بود.

وی با بیان اینکه هدف اصلی این طرح، رونق فعالیت‌های قرآن در محلات با محوریت مسجد و امام جماعت مسجد است، افزود: از اهداف طرح مسجد محله‌محور، برگزاری کرسی‌های تخصصی تفسیر قرآن کریم و شرح نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، راه اندازی جلسات خانگی قرآن با محوریت مسجد و راه‌اندازی مهدهای کودک قرآنی است.

جهان آرا ادامه داد: از دیگر اهداف این طرح، تغییر رویکرد و عملکرد مسجد مطابق بر مطالبات رهبری، توسعه روابط صمیمانه امام جماعت مسجد با ساکنان محله، ارتقای سطح فرهنگی، قرآنی و بصیرتی آحاد جامعه است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال قرآنی کردن تمام امور مسجد تراز انقلاب اسلامی هستیم، گفت: قرآن محورکردن مهدهای کودک متقاضی، برگزاری جلسات تفسیر و دفاتر مشاوره قرآنی، ایجاد پایگاه حفظ قرآن در دستور کار کارگروه قرآن و عترت جبهه فرهنگی مردمی انقلاب اسلامی استان قرار دارد.

مسئول کارگروه قرآن و عترت خاتم‌الوصیا(ص) استان با اشاره به اینکه برای تحقق این طرح، ۵ میلیون تومان اعتبار برای هر مسجد در نظر گرفته شده است، گفت: در صورت تحقق برنامه‌های پیش بینی شده در مسجد تراز انقلاب اسلامی، این طرح در سالیان آتی به مساجد دیگر نیز قابل تعمیم و گسترش است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حمایت سازمان اوقاف از ۳۵ هزار هیئت و مسجد در محرم ۱۴۰۰

پویش مسجدی‌ها برای رأی اولی‌ها

تربیت جوانان انقلابی هدف اصلی جشنواره «طنین»

0 نظر

ارسال نظر

capcha