نگاهی به فعالیت‌های موکب اصحاب‌الحسین(ع) در ایام اربعین؛

فرش قرمز مردم گناوه برای زائران اباعبدالله(ع) +تصاویر

فرش قرمز مردم گناوه برای زائران اباعبدالله(ع) +تصاویر

به گزارش سراج24، حرف از پیاده‌روی اربعین و موکب‌هایش که پیش می‌آید ناخودآگاه به یاد موکب‌های مسیر نجف-کربلا می‌افتیم و پذیرایی بی‌منت مردم عراق از زائران اباعبدالله(ع). علاوه براین موکب‌های دیگری توسط ارگان‌های دولتی و غیردولتی و همچنین موسسات مردم‌نهاد در مرزهای کشورمان با عراق و همچنین برخی مرزهای مشترک با کشور پاکستان و آذربایجان ایجاد می‌شود تا با ارائه انواع خدمات به زائران اربعین، تردد آنها در مسیر رفت و برگشت به کشور عراق را تسهیل کنند.

در این بین اما در برخی از شهرهای کوچک کشورمان که محل تردد زائران اربعین حسینی است، مردم با اشتیاق فراوان و برنامه‌ریزی که از ماه‌ها قبل انجام داده‌اند و با مبالغی که از محل نذورات و کمک‌های مردم شهرستان جمع کرده‌اند اقدام به ایجاد موکب و ارائه انواع خدمات به زائران می‌پردازند. یکی از این موکب‌های بین راهی، موکب اصحاب‌الحسین(ع) است که در شهرستان گناوه واقع شده و در ادامه قصد داریم به معرفی خدمات این موکب بپردازیم.

* موکب‌داری برای چهارمین سال پیاپی
موکب اصحاب‌الحسین(ع) به همت هیئت منتظران ظهور محله امامزاده شهرستان گناوه از توابع استان بوشهر ایجاد شده که امسال برای چهارمین سال پیاپی اقدام به ارائه خدمات به زائران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پرداخته است. خادمان این موکب تنها چندین روز پس از برگزاری مراسم دهه اول محرم، اقدام به انتشار اطلاعیه برپایی موکب برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی کرده و در این اطلاعیه از مردم این شهرستان درخواست کردند تا کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را برای این منظور ارسال نمایند.

در این اطلاعیه چنین آمده است: «این‌بار نیز به رسم سال‌های گذشته، جهت تسلی خاطر پرستار دشت کربلا حضرت زینب(س)، موکب اصحاب‌الحسین(ع) شهرستان گناوه، خود را جهت اسکان و پذیرایی از زائران کربلا آماده کرده است تا گرد پای زائران را در آئین پرشکوه پیاده‌روی بزرگ اربعین حسینی، سرمه چشمان خود کند و مرهمی شود بر تاول و زخم پای عاشقان حسین(ع). خادمان موکب اصحاب‌الحسین(ع) از امت شهید پرور شهرستان گناوه دعوت می‌نماید تا جهت همیاری در این حرکت عظیم معنوی، با نذورات خود و به نیابت از شهیدان و درگذشتگان عزیز خود که با دلی پر از عشق به حسین(ع) چهره در خاک کشیده‌اند، ما را در این راه معنوی یاری رسانند.»

* استفاده از نظرات مردم در برپایی موکب
یکی از ویژگی‌های متمایزکننده هیئت منتظران ظهور این است که خادمان این هیئت علاوه بر جلسات متعددی که برای هماهنگی امور موکب برگزار کردند، سعی کردند با برگزاری جلسه هم‌اندیشی و دعوت از اقشار مختلف مردم، از نظرات و دیدگاه‌های آنها در برپایی هرچه بهتر موکب اصحاب‌الحسین(ع) بهره‌مند شوند و به گونه‌ای آنها را در این امر دخیل نمایند. با قطعیت می‌توان گفت که دخیل کردن عموم مردم در امور هیئات و اهمیت دادن به نظرات آنها، یکی از مهم‌ترین راه‌های جلب مشارکت‌های مادی و غیرمادی است و هیئات باید توجه بیشتری به این امر داشته باشند.

* ارائه انواع خدمات به زائران اربعین
خادمان موکب اصحاب‌الحسین(ع) شهرستان گناوه که هزینه‌های برپایی این موکب را از محل مشارکت‌های مردمی تامین کرده بودند، مراسم آغاز فعالیت موکب را با حضور مردم این شهرستان برگزار کردند و بنابر برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، فعالیت‌های موکب شامل برنامه‌های پذیرایی صبحانه، نهار و شام، اسکان، و فعالیت‌های فرهنگی از قبیل قرائت زیارت عاشورا و پخش کلیپ، توزیع پرچم‌هایی مزین به نام امام حسین(ع) و دعای تعجیل در ظهور امام زمان(عج) آغاز شد.

* پذیرایی از ۶۰۰ زائر در یک شب
خادمان موکب اصحاب الحسین(ع) شهرستان گناوه، در هفته‌های گذشته و تنها در یکی از شب‌های فعالیت خود توفیق خدمت‌رسانی به ۶۰۰ زائر اربعین حسینی را کسب کردند و زائران علاوه بر پذیرایی در وعده‌های مختلف، ساعاتی را در این موکب اسکان پیدا کرده و پس از آن مسیر خود را در پیش گرفتند.

همچنین جمعی از زائران پاکستانی که عازم مراسم پیاده‌روی بزرگ اربعین در کشور عراق بودند، ساعاتی را در موکب اصحاب الحسین(ع) سپری کردند و ضمن استراحت، وعده صبحانه را در این موکب صرف کردند.

* فعالیت خادمان موکب در روز اربعین
در روز اربعین حسینی نیز خادمان موکب اصحاب الحسین(ع) شهرستان گناوه فعالیت ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار دادند و با حضور در محل تجمع دسته‌جات عزاداری در مرکز این شهرستان، به پذیرایی از عزاداران حسینی پرداختند.

در ادامه تصاویری از فعالیت‌های خادمان موکب اصحاب الحسین(ع) شهرستان گناوه آمده است:


جلسه هم‌اندیشی جهت برپایی موکب اصحاب الحسین(ع)


آماده نمودن موکب اصحاب الحسین(ع) توسط خادمان


جلسات هماهنگی نهایی جهت استقبال از زوار کربلا


فعالیت نوجوانان در راه‌اندازی موکب


آغاز فعالیت موکب با حضور مردم شهرستان


اسکان و پذیرایی از زوار کربلا


پذیرایی از زوار کشور پاکستان

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

استقرار کانون‌های سلامت در کشور عراق برای زائران اربعین

نخستین نشست هم‌اندیشی جمعی از فعالان مردمی اربعین برگزار شد

مسابقه عکاسی «حسینی الصغیر: حسینی کوچک»

0 نظر

ارسال نظر

capcha