گزارشی از فعالیت موکب سیدالشهدای قزوین در نجف؛

خدمت به زوار فقط به عشق حسین(ع) +تصاویر

خدمت به زوار فقط به عشق حسین(ع) +تصاویر

به گزارش سراج24، واژه «موکب» چند سالی است که به مدد رونق گرفتن پیاده‌روی اربعین اباعدالله(ع) وارد ادبیات ایرانیان شده و برخلاف سال‌های قبل که باید چند عبارتی برای توضیح آن پیوست می‌کردیم اما حالا فراوان از آن استفاده می‌کنیم و دیگر برایمان واژه غریبی نیست. البته موکب را دیگر نباید محدود به مسیر پیاده‌روی کنیم چراکه در ماجرای سیل اخیر و زلزله در استان کرمانشاه، مردم دست به دست هم داده و با ایجاد موکب‌های فروان در مناطق آسیب‌دیده، به یاری هموطنان خود شتافتند و به این ترتیب کارکردی جدید از موکب و موکب‌داری را نشان دادند.

در این گزارش قصد داریم به مناسبت فرارسیدن ایام اربعین حسینی، به معرفی یکی از موکب‌هایی بپردازیم که به مدد کمک‌های مردمی بنا شده و عمدتا توسط جوانان اداره می‌شود اشاره کنیم.

امسال برای سومین سال، موکب مرکزی «موکب سیدالشهدای استان قزوین» در نجف راه‌اندازی و قرار است روزانه پذیرای ۱۵۰۰ نفر برای اسکان باشد. این موکب به مساحت ۴۰۰ متر در جوار حرم امیرالمؤمنین(ع) و با استفاده از ساختمان‌های هم‌جوار دایر شده است. مراسم عزاداری در موکب سیدالشهدای استان قزوین در شهر مقدس نجف از نوزدهم مهرماه آغاز شده و قرار است به مدت پنج شب ادامه یابد.

* سنگ تمام مردم قزوین برای زوار
عموم احتیاجات موکب سیدالشهدای قزوین توسط مردم این استان تامین شده است و آنها با اهدای کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود، این موکب را برپا کرده و پذیرای زائران اربعین هستند. هفته گذشته، ۱۳ دستگاه خودرو، این کمک‌های مردمی را که شامل اقلام مختلف غذایی از جمله حبوبات و گوشت بود را از امامزاده حسین(ع) قزوین به نجف اشرف منتقل کرد.

* اعزام خادمان یک ماه قبل از اربعین
خادمان موکب سیدالشهدای نجف در واپسین روزهای شهریورماه در قالب تیمی ۱۵ نفره تحت عنوان «خادمین پیشرو» به کشور عراق اعزام شدند تا بتوانند در فرصت باقی‌مانده تا اربعین حسینی، آماده‌سازی و تجهیز موکب را برعهده بگیرند و به نوعی استارت کار را بزنند. همچنین در اواسط مهرماه دومین تیم خادمان موکب سیدالشهدا عازم شهر نجف شدند تا فعالیت‌های فنی مربوط به موکب و تجهیز آن را انجام دهند.

موکب سیدالشهدا قزوین در نجف از شانزدهم مهرماه فعالیت خود را آغاز کرده و پذیرای زائرین اربعین حسینی بوده به‌طورکلی، تا ۳۰ مهرماه، ۲۰۰ نفر در موکب سیدالشهدا فعالیت می‌کنند که در قالب چهار تیم تقسیم شده و فعالیت خود را پیگیری خواهند کرد.

* خدمات موکب سیدالشهدا به زائران
اسکان در موکب سیدالشهدا یک شبه است و به دلیل استقبال فراوان زائران، امکان اسکان چندین روزه وجود ندارد. به‌طورکلی، در هر وعده غذایی، ۱۵۰۰ و روزانه ۴ هزار و ۵۰۰ پرس غذا طبخ و در بین شرکت‌کنندگان در پیاده‌روی اربعینن توزیع می‌شود و به این ترتیب در ۱۰ روزی که این موکب برپاست، ۱۵ هزار نفر از خدمات آن استفاده می‌کنند. پذیرایی خادمان موکب سیدالشهدای استان قزوین در شهر نجف اشرف شامل وعده‌های صبحانه، نهار و شام اطعام است و به‌طورکلی در این ۱۰ روز ۴۵ هزار پرس غذا در صبحانه، نهار و شام توزیع می‌شود.

همچنین در موکب سیدالشهداء چایخانه حضرتی به طور شبانه‌روزی دمنوش‌های ایرانی را به زائرین ارائه می‌کند و خیمه‌های معرفت و توزیع اقلام فرهنگی و اجرای گروه سرود “انتظار” جزو برنامه‌های روزانه این موکب است.

* ابتکاری جالب در موکب سیدالشهدا(ع)
یکی از اقداماتی که مسئولان موکب مرکزی سیدالشهدای استان قزوین امسال آن را اجرایی کردند، تعبیه کردن فضایی برای کودکان است. براساس اعلام مسئولان این موکب، یک مهدکودک پیش‌بینی‌شده که وقتی زائران برای یک شب در موکب حضور خواهند داشت بتوانند از این فضا برای فرزندانشان استفاده کنند. علاوه بر این، حسینیه‌ای در موکب سیدالشهدا فراهم شده که همه روزه نماز جماعت، بیان احکام، نهج‌البلاغه و زیارت امین‌الله توسط روحانی موکب برگزار می‌شود.

در ادامه تصاویری از کمک‌های مردمی و فعالیت خادمان موکب سیدالشهدای استان قزوین در نجف اشرف آمده است:

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

استقبال مردم از برگزاری یک رویداد هنری توسط بچه مسجدی‌ها

فیلم| وداع با ۲ ماه عاشقی/"کمِ ما رو قبول کن"

فیلم| شبیه سازی اربعین در کانادا

0 نظر

ارسال نظر

capcha