از 28 مهر تا هفتم آبان برگزار می شود؛

مازندران: آملی‌ها میزبان دومین همایش فرهنگی هنری «اشکواره حسینی»

مازندران: آملی‌ها میزبان دومین همایش فرهنگی هنری «اشکواره حسینی»

به گزارش سراج24، حسین جوادی مسئول برگزاری دومین همایش فرهنگی هنری اشکواره حسینی در نشست خبری این مراسم گفت: همایش اشکواره حسینی سال گذشته نخستین دوره خود را با موفقیت تجربه کرده است و توانستیم در آن به دستاوردهای زیادی برسیم.

وی با اشاره به اینکه در دومین دوره همایش اشکواره حسینی با رویکردی متفاوت روبرو خواهیم بود، افزود: این دوره از همایش دینی، فرهنگی و مذهبی در بخش‌های عکس، فیلم، نمایش، سرود و تواشیح، شعر، نامه‌ای به امام حسین(ع) و شهدای والامقام مدافع حرم برگزار می‌شود.

مسئول برگزاری دومین همایش فرهنگی هنری اشکواره حسینی با اعلام استقبال بیش از 4 هزار هنرمند و علاقه‌مند به همایش با ارسال آثار در بخش‌های گوناگون طی سال گذشته، تصریح کرد: دبیر بخش عکس این همایش مجید نیکجو، دبیر بخش نمایش مهیار کمانگری، دبیر بخش فیلم حسن دهقان، دبیر بخش تواشیح و سرود محسن رحمانی و دبیر بخش شهر میثم رنجبر و احمد شاکری هستند.

وی با تأکید بر اینکه در بخش تواشیح سعی شد تا آثار سال گذشته برای همایش جدید استفاده نشود، بیان کرد: حدود 9 اثر برجسته برای بخش تواشیح و سرود به این دوره ارسال شد که در بین آنها علاوه بر سرودهای دینی و مذهبی، سرودهایی با درون‌مایه ملی و حماسی گنجانده شده است همچنین برای بخش شعر هم 840 اثر به دبیرخانه همایش رسیده است.

جوادی، با اشاره به اینکه دومین همایش اشکواره حسینی همانند سال گذشته در شهرستان آمل، برگزار می‌شود، یادآور شد: این همایش از ساعت 15 روز 28 مهر ماه امسال با برگزاری محفل شعر کار خود را آغاز می‌کند همچنین رقابت آثار در بخش نمایش از 30 مهر امسال، رقابت در بخش شعر از اول آبان ماه و فیلم از چهارم آبان کار خود را شروع می‌کنند.

وی با گلایه از ادارات و نهادهایی که برای حمایت از همایش اشکواره حسینی سال گذشته اعلام آمادگی کرده و قول‌هایی دادند ولی در عمل اقدامی انجام نشد، گفت: برای یک همایش یک‌روزه در سطح شهر هزینه میلیاردی می‌شود ولی برای برگزاری همایش اشکواره حسینی حمایتی انجام نمی‌شود.

مجید نیکجو مسئول بخش عکس دومین همایش اشکواره حسینی در این نشست خبری، اظهار کرد: بیش از یک هزار و 400 اثر از 147 عکاس و 22 استان کشور به این دوره از مسابقات ارسال شد که در این بین استان‌های مازندران با 36 درصد، خراسان رضوی با 14 درصد، آذربایجان شرقی، اصفهان و کردستان با 6 درصد بیشترین آمار آثار را به خود اختصاص دادند البته اثرهایی از استان‌های همدان، زنجان، مرکزی و لرستان برای این همایش آثار ارسال کردند.

نیکجو با اعلام اینکه داوری آثار هفته آینده انجام می‌شود تا برگزیده‌ها شناخته شوند، ادامه داد: علی سلحشور، مصطفی مکبری و محمد رضایی داوران بخش عکس هستند هر چند داوری عکس‌ها براساس عکاسی مستند با محوریت آیین عاشورایی، دینی و مذهبی است.

مهیار کمانگری مسئول اجرایی دومین همایش فرهنگی هنری اشکواره حسینی نیز در این نشست خبری بیان کرد: اشکواره حسینی دومین سال برگزاری خود را تجربه می‌کند که در بخش نمایش و نمایش خیابانی حدود 13 اثر با ارسال به دبیرخانه همایش، اعلام آمادگی کردند.

کمانگری با بیان اینکه آثار نمایشی از شهرهای آمل، ساری، گلوگاه، سرخرود، ایزدشهر، نور، محمودآباد و قائم‌شهر هستند، افزود: در مضمون نمایش‌ها می‌توان دفاع مقدس، عاشورا و صحرای کربلا، مدافعان حرم، شهیدان هشت سال دفاع مقدس و شهدای خان طومان، سیا اخیر استان مازندران و امور جهادی و سازندگی را مشاهده کرد.

وی با بیان همزمانی اشکواره حسینی با جشنواره تئاتر بسیج و جشنواره تئاتر استان مازندران، تصریح کرد: بخش نمایش و تئاتر فعالیت خود را از 30 مهر تا چهارم آبان از سر می‌گیرد که پنج اثر به مرحله نهایی صعود می‌کنند.

کمانگری با اشاره به اینکه بخش سرود همایش به صورت داخلی برگزار می‌شود، متذکر شد: در این بخش علاوه بر پذیرش آثار، دینی، مذهبی و فرهنگی، آثاری در قالب ملی و حماسی پذیرفته شده است.

حسن دهقان مسئول بخش فیلم دومین همایش فرهنگی هنری اشکواره حسینی هم اظهار کرد: تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا بهترین آثار راهی این همایش شوند و داوری‌ها به بهترین شکل انجام شود.

دهقان افزود: 16 اثر فیلم مستند و داستانی راهی دبیرخانه جشنواره شد هرچند به علاقه‌مندان اعلام کردیم که مدت زمان فیلم‌ها نباید از 30 دقیقه بیشتر باشد.

وی گفت: فیلم‌های منتخب از چهارم آبان با رقابت در مجموعه سینمایی اکسین با یکدیگر رقابت می‌کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مراسم بزرگماز مغرب و عشاء در مسجد الغدیر یافت آباد برگزار می‌شود.

چهارمین کنگره شهدای مدافع حرم در آستان عبدالعظیم(ع)

پیوند حماسه شهید حججی تا حماسه حاج قاسم

0 نظر

ارسال نظر

capcha