در گردهمایی فعالان جهادی خراسان رضوی مطرح شد:

تلاش آمریکا برای تخلیه جدی روستاها در ایران!

تلاش آمریکا برای تخلیه جدی روستاها در ایران!

به گزارش سراج24، گردهمایی فعالان جهادی خراسان رضوی به همت جبهه فکری فرهنگی انقلاب استان با حضور اعضای گروه‌های جهادی از خراسان رضوی و سایر استان‌ها، همراه با ارائه تجربیات موفق ملی در مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار شد.

هم‌اندیشی پیرامون بیانات مقام معظم رهبری در خصوص فعالیت‌های جهادی، الگوهای فعالیت جهادی در گام دوم انقلاب و هسته‌های مردمی عدالت و پیشرفت موضوعاتی بود که در طی برگزاری این گردهمایی یک‌روزه به آن‌ها پرداخته شد.

در این گردهمایی سردار عظیم ابراهیم‌پور مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه کل کشور با ارائه روایت دیدار جهادی‌ها با مقام معظم رهبری، گفت: یکی از نکات مورد تأکید ایشان به جهادگران معنویت بچه‌های جهادی بود و بعد از آن هم آن را موضوعی جدی مطرح کردند، توصیه کردند جهادی‌ها زیاد قرآن بخوانند، نماز جماعت داخل مسجد را ترک نکنند و حتی توصیه به زندگی فردی جهادی آنان داشتند و گفتند مواظب باشید روح جهادی در زندگی خصوصیتان نهادینه شود.

ابراهیم‌پور با بیان اینکه در روستاها تنها با کمبود مواجه نیستیم، افزود: چند دستورالعمل در زمان رؤسای جمهوری پیشین آمریکا از طرف اندیشکده رند ارائه شده تا کشورهای دنیا به دو گروه تولیدگر و مصرف‌گر تقسیم شوند و ایران باید جزو گروه کشورهای مصرف‌گر باشد، تمام تلاششان را کردند تا روستا تخلیه شود.

وی این امر را یک جنگ واقعی عنوان کرد و ادامه داد: توصیه اندیشکده رند آمریکا به اوباما درباره ایران تخلیه جدی روستاها بوده که تعداد127  هزار روستا در حال حاضر به ۶۲ هزار رسیده و سالی یک هزار و 50 روستا به روستاهای تخلیه‌شده اصافه می‌شود، ‏هیچکدام از مسؤولان حرف عملیاتی راهبری ندارند و امید مقام معظم رهبری به جهادی‌ها است.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه کل کشور با تأکید بر اینکه تنها قرار نیست کار جهادی صورت گیرد، گام دوم شوخی نیست و باید آینده را جهادی‌ها رقم بزنند، تأکید کرد: ‏محرومیت‌زدایی نرم‌افزار جدی دارد. مقام معظم رهبری فرمودند ‏باید کار رسانه‌ای عقلایی هنرمندانه درست انجام دهید و تأکید کردند صد در صد جوانان باید درگیر محرومیت‌زدایی شوند.

ابراهیم‌پور با بیان اینکه مقام معظم رهبری یک شعار با عنوان «همگانی کردن شعار خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت» مطرح کردند، گفت: ایشان فرمودند دهه چهارم انقلاب دهه پیشرفت و عدالت است، و ما در عدالت نمره منفی گرفتیم.

اساس آبادانی ساماندهی نظام مشاغل است

وی متذکر شد: شرط اول آبادانی علم و شرط دوم غنی‌سازی روستاییان است، اساس آبادانی منطقه ساماندهی نظام مشاغل است. تکلیف ما سنگین و جنگمان جدی است.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه کل کشور با اشاره به اینکه تأکید شده در روستاها به جای تولید محصولات، پول را خرج گردشگری و صنایع دستی کنند، بیان کرد:  دولت بیشترین بودجه روستا را به همین امر اختصاص داده و اعلام کرده در صورتی که بخواهید کشاورزی کنید، تراریخته باشد.

همچنین محمدهانی ایرانمنش مسئول دفتر مطالعات راهبردی جبهه فکری انقلاب اسلامی در سخنان خود با موضوع بازخوانی تشکیل گروه‌های جهادی، تشریح کرد: پس از انقلاب دو یا سه گروه مردمی شکل گرفتند و مهم‌ترین جریان شکل‌گرفته جهاد سازندگی است.

ایرانمنش اضافه کرد: در ابتدای دهه ۷۰ جریان انقلابی شامل دو دسته بود، یک دسته همچمون قرارگاه خاتم درگیر بازسازی شدند و از حدود سال ۷۲-۷۳ جریان دیگری در حوزه دانش‌آموزی به نام اردوی جهادی برای بازسازی شکل گرفت که مؤسس آن مرحوم حاج عبدالله والی بود.

وی عامل بخشی از موج گرایش به جریان خدمات اجتماعی را از حدود 6 یا هفت سال قبل تحولات مدیریتی عنوان کرد و ادامه داد: ورود حاج حسین یکتا به حوزه خدمات اجتماعی موج دیگری در این میان ایجاد کرد، در ادامه نیز تمرکز قرارگاه امام رضا(ع) بر این حوزه، تغییر مدیریت کمیته امداد و سخنرانی‌های رهبری برای طلاب باعث شد جریانی در حوزه خدمات اجتماعی شکل بگیرد.

مسئول دفتر مطالعات راهبردی جبهه فکری انقلاب اسلامی یادآوری کرد: هزاران خیریه و صدها نیروی فعال جوان به فعالیت‌های اجتماعی وارد شدند اما جریان‌های رقیب جریان انقلابی که سازمان‌های توسعه هستند هم پا به پای این نیروها حرکت کردند.

ایرانمنش متذکر شد: ممکن این امر اتفاق خوبی به نظر آید اما متوجه شدیم موضوع به این سادگی نیست بلکه پشت سر آن یک برنامه جهانی مبتنی بر توسعه پایدار قرار گرفته که اکثرا نظریات آن قابل تأمل و قابل پرسش بوده و در تضاد با فلسفه‌های انقلاب اسلامی است. گاهی مشاهده شده که برخی از گروه‌های جهادی با سازمان‌ها تفاهم‌نامه امضا کردند و در اقداماتشان شتاب ایجاد کردند که این موضوع جای تأمل جدی است.

وی خاطرنشان کرد: تصور می‌شود سند توسعه پایدار 2030 یک سند توسعه جنسی است در حالیکه سند مفصل اداره اجتماعی و حکمرانی است که علاوه بر موضوعات آموزش جنسی، به روستا، زنان، اقتصاد و غیره نیز پرداخته، در واقع سند جدیدی از اداره جهان است.

مسئول دفتر مطالعات راهبردی جبهه فکری انقلاب اسلامی تأکید کرد: ما نیازمند الگوی جدیدی از کار جهادی هستیم و جریان جدید چند تفاوت جدی با کارهای سابق دارد، نخست اینکه بسیاری از گروه‌های جهادی ما اندیشه‌ورز به شمار نمی‌آیند بلکه عملیاتی هستند.

ایرانمنش ادامه داد: باید حرف جدیدی برای منطقه‌ای که در آن خدمت ارائه می‌شود، داشته باشیم. همچنین گروه خود را نجات‌دهنده آن منطقه ندانیم بلکه باید اهالی محور باشند، علاوه بر آن گروه جهادی پیشرفت باید قدرت بسیج مردم را داشته باشد و آنان را با انگیزه، تقویت آگاهی، عزت و اعتماد به نفس واقعی به میدان آورد.

وی اظهار کرد: گروه جهادی پیشرفت باید قدرت آگاهی‌بخشی و اقناع مردم را داشته باشد، فناوری‌های مدیریت اجتماعی و گفتمان‌سازی را یاد بگیرد در حالیکه در حال حاضر ۹۹ درصد گروه‌ها در این موضوع ضعف دارند. گروه باید با استمرار حضور در مناطق نزدیک به خود تمرکز داشته باشد، نقشه پیشرفتی برای حرکت جهادی داشته باشند و حرف جدیدی برای مردم آن منطقه داشته باشد.

الگوی تحول اجتماعی در نگام امام(ره) رهبری پیش‌بری پیشرفت است

مهرداد باقری یک کارشناس نیز در ادامه در تشریح الگوی هسته‌های مردمی پیشرفت و روایت چهار دهه نقش‌آفرینی نیروهای انقلاب، گفت: در عرصه‌های مختلف در هر حوزه همیشه مسائل و مشکلاتی وجود داشته که هر یک هر بار به یک مدلی حل شده و اگر کار پیش رفته در کنار مدل‌هایی بوده که توانسته ظرفیت مردمی را به کمک آورد.

 باقری با اشاره به اینکه در مسیر جامعه نیازمند نرم‌افزار جدید هستیم، بیان کرد: باید بتوانیم ادبیات پیشرفت را در ادبیات مقام معظم رهبری کشف کنیم. باور کنیم که پیشرفت، توسعه نیست، باید مرز این دو در هر کار جهادی مشخص شود.

وی با بیان اینکه شاخص‌های پیشرفت، پیشرفت مادی و معنوی توأمان است، اضافه کرد: پیشرفت بدون عدالت به وضعیت غرب می‌انجامد، عدالت بدون پیشرفت هم ما را به ناکجاآباد و تحجر می‌کشاند، شاخص دوم به میدان آمدن مردم است که یکی از کارهای اساسی پیشرفت بوده و شاخص سوم خردپایه بودن است.

این کارشناس با تشریح اینکه کارزار واقعی عقلانیت انقلابی در تقابل با عقلانیت توسعه است، تشریح کرد: شاخص چهارم فعالیت جهادی و جامعه‌سازی است، جهاد و مجاهد در ادبیات تعریفی دارد که در همه کارها معنا دهد.

باقری در خصوص نقش آفرینی نظامات رسمی کشور و نظامات مردمی تأکید کرد: الگوی تحول اجتماعی در نگام امام(ره) و مقام معظم رهبری الگوی پیش‌بری پیشرفت است. در کشور ساختارهای رسمی وجود داشتند اما هر جا نیاز بود کار جلو برود به مردم واگذار میشد.
وی با بیان اینکه بیش از دو دهه است که مقام معظم رهبری نسل جوان را بیرون می‌کشد، یادآوری کرد: این موضوع ابتدا با حوزه فرهنگ شروع شد و ساخت مردمی در حوزه فرهنگ نهادینه شد. اصل قضیه از هسته‌های مردم به‌وجود می‌آید و در حال حاضر هسته‌های خرد مردمی باید به میدان بیایند.

این کارشناس اظهار کرد: جمع حداقلی ولی بالفعل، عدالتخواه، جمع همگن، آتش به اختیار، مسأله‌محور، دارای شبکه و سازمان درونی، دارای استعداد شبکه‌سازی اجتماعی و خلاقیت‌محور بدون از ویژگی‌های هسته‌های مردمی است و وقتی هسته‌های جهادی یک شبکه پیدا کردند، می‌توانند کار را جلو برند و از تعلل دو دهه‌ای عبور کنند.

باقری در خصوص الگوی عملیاتی هسته مردمی پیشرفت، تأکید کرد: ابتدا باید منطقه را بشناسید، سپس به شناخت ظرفیت‌های منطقه دست یابید، پس از آن دارای تحلیل کلان منطقه و تصویر از بالا باشید و در نتیجه یک کالک عملیات طراحی کنید.

وی اضافه کرد: استخراج شبکه مسائل، اولویت‌بندی مسائل منطقه و تشخیص نقاط گلوگاهی اقدامات لازم برای شناخت شبکه مسائل منطقه است، برای تشخیص ظرفیت‌های منطقه باید ساختارها و سازمان‌های مرتبط با مسائل، قوانین مرتبط، منابع مرتبط و کارشناسان خبره با مسائل را بشناسید. جمع این شناخت شبکه و تشخیص ظرفیت‌های منطقه دو بانک اطلاعات منطقه را می‌دهد و به مرحله آخر که طراحی کالک عملیات و ورود به عملیات می‌رساند.

در این گردهمایی تعدادی از گروه‌های جهادی موفق از استان‌های مختلف کشور، تجربیات و الگوهای خود را ارائه دادند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

انتشار فصل‌نامه با محوریت مکتب سردار سلیمانی

«هانی و هنا» راهی اربعین می‌شوند

سومین نمایشگاه کتاب دانشگاهی برپا می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha