در مراسم بزرگداشت شهید «رکن‌آبادی» مطرح شد؛

مقاومت در جای جای دنیا ثمر داده است

مقاومت در جای جای دنیا ثمر داده است

به گزارش سراج24، چهارمین همایش دیپلماسی مقاومت گرامیداشت دیپلمات انقلابی و سفیر مقاومت شهید «غضنفر رکن آبادی» و شهدای مظلوم منا عصر جمعه ۱۲ مهرماه با سخنرانی حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، حاج حسین یکتا و سیدمحمد حسینی در حوزه هنری تهران برگزار شد. همچنین سیدفضل‌الله موسوی عضو شورای نگهبان، طالقانی رئیس مجمع آزادگان، خانواده های شهدای منا، حجت‌الاسلام اختری و صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران در این مراسم حضور داشتند.

* مقاومت در جای جای دنیا ثمر داده است
سردار حسین یکتا از روایان دفاع مقدس در این همایش گفت: دیداری در لبنان با شهید رکن‌آبادی داشتیم که از همان دیدار پیدا بود او شخصیتی فعال است. ما سعی داشتیم در آن سفر و با رایزنی راهیان نور لبنان را راه بیندازیم و وقتی با ایشان صحبت می کردیم فهمیدم که او کار راه‌انداز است و حتما کار انجام خواهد شد. وی گفت: امروز وقایع و تحولات نشان داده است که مقاومت جواب داده و ما پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس زدیم هر چند باید زودتر اتفاق می‌افتاد.

یکتا افزود: شهید رکن آبادی در لبنان کنار حزب الله ایستاد و امروز می بینیم که مقاومت در جای جای منطقه و دنیا ثمر داده است. وی ادامه داد: خون شهید رکن آبادی ها و شهدای منا و مقاومت دارد اثر می کند. اینکه بخشی از تجهیزات دشمن چندی پیش به دست مجاهدین اسلام افتاد، سرآغاز کار است. همان طور که امام گفتند ما می جنگیم تا رفع فتنه در دنیا و این کلام در حال نتیجه دادن است. علم‌داری در جبهه مقاومت را آقای رکن آبادی در وزارت خارجه در یک کار شیک و تمیز دیپلماتیک ارائه دادند و حجت را بر بخش‌های خاص دیپلماسی تمام کردند.

وی تاکید کرد: این شهدا حجت و نشانه است و ستاره هستند در بین الطلوعین ظهور. شهدا بعد از شهادت تازه راه و نامشان شنیده می شود و یادشان همیشه زنده است و امروز شاهدیم بعد از چند سال همچنان نام این شهید و شهدای دیگر می درخشد.

گزارش تصویری | چهارمین همایش دیپلماسی مقاومت

* مگر بین ما و آمریکا سوتفاهم وجود دارد که با گفت‌وگو حل شود؟
حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در چهارمین همایش دیپلماسی مقاومت، گرامیداشت دیپلمات انقلابی شهید غضنفر رکن آبادی با اشاره به برخی تحولات در عرصه دیپلماسی گفت: دیپلماسی مقاومت نیازمند آن است که ابتدا وجود دشمن را به رسمیت بشناسد و حتی اگر مذاکره می‌کند بگوید با دشمن مذاکره می‌کنیم. کسی که باور ندارد دشمن داریم نباید در عرصه بین المللی باشد. وی ادامه داد: هر یک از کشورها در جایگاه متفاوت دوست، دشمن، رقیب تعریف می‌شوند.

پناهیان گفت: آیا بین ما و آمریکا سوتفاهم وجود دارد که با گفت‌وگو حل شود؟ تازه شاهد هستیم یکی از نمایندگان از تریبون مجلس می‌گوید ما چهل سال با جهان بد برخورد کردیم، آیا ما با دنیا بد برخورد کردیم؟ وی ادامه داد: با دشمن باید صلح و بده بستان کرد حرفی نیست اما الگوی یک دیپلمات نباید دعوای برادر خواهر باشد بر سر پرتغال که یکی پوستش را می خواست یکی مغزش را. این ساده‌لوحی است. این رفتار را در کنار رفتار شهید رکن آبادی که همه دوستان و نزدیکانش می گویند اگر دیپلمات نبود مثل یک بسیجی اسلحه برمی‌داشت و می رفت با اسرائیلی ها می جنگید، بگذارید.

پناهیان گفت: نکاتی در فرمایشات رکن آبادی است که بر درک ایشان از دیپلماسی مقاومت دلالت دارد و آن باور داشتن به وجود دشمن و ضعف دشمن است. وقتی امام خمینی گفت اولین ناو آمد به خلیج فارس آن را بزنید و سیاسیون گفتند نمی‌زنیم عوارض دارد، اگر آن حرف را باور می کردیم وضعیت این نبود. سال‌ها بعد آمریکایی ها خودشان گفتند که ناوهای ما در خلیج فارس نقطه قوت ما نیستند، بلکه نقطه ضعف هستند.

* اربعین عقبه فرهنگ مقاومت است
پناهیان با تاکید بر قرار دادن اربعین به عنوان چراغ راه دیپلماسی مقاومت تصریح کرد: یکی دو بار آقای ظریف و روحانی اشاراتی کردند که مثلا اربعین می‌تواند نقطه قوت ما باشد اما ای کاش بیشتر از این مسئله استفاده می‌کردند. اربعین عقبه فرهنگ مقاومت است. ما فقط یک تمدن و تاریخ پر افتخار نداریم بلکه آینده روشن هم داریم و این را باید در اربعین جست‌وجو کنیم. رهبری در کلامی نو و رو به جلو برای آیندگان می‌گویند تمدنی نوین در حال شکل‌گیری است. وی گفت: اعتماد به نفس از ویژگی‌های دیگر دیپلماسی انقلابی و مقاومت است. ویژگی دیگر شجاعت است که باید هم در فکر و هم در شخص وجود داشته باشد.

پناهیان اظهار کرد: ما از زمان پیامبر و امام حسن(ع) خیلی جلوتریم. صلح امام حسن اصلا در زمان ما اتفاق نمی افتد. صلح امام حسن ناشی از خیانت یارانش بود، ممکن است گاهی ضعفی نشان دهیم بعضی ها عوامل صلح امام حسن را پاک می‌کنند و بر آن تاکید می کنند اما نباید این طور نگاه کرد. صلح در اسلام هست و در زمان امام زمان هم صلح خواهیم داشت. اما صلح امام حسن که برای جامعه مان مثال بزنیم ننگین است چون برخی یاران امام آماده خیانت به امام بودند. اگر صلح هم بخواهیم انجام دهیم حتما مدل های دیگری خواهد داشت.

متاسفانه کلمه زیبای صلح فریبنده است و البته همیشه بهتر از جنگ است اما صلح درست و پایدار. اما برخی اینقدر صدای صلح را بالا می برند و خطر جنگ را بالا می برند که امکان گفتگو در جامعه از بین می رود البته در جامعه ما شیرمردان و شهدایی هستند که اجازه عقب نشینی به ما نمی دهند مخصوصا که الان ثمرات مقاومت را در بحث انهدام پهپاد و توقف کشتی انگلیسی شاهد هستیم.

پناهیان در ادامه اظهار کرد: مردم لبنان برای عروسی های خود از ایشان دعوت می کردند. با خانواده های مسیحی از نزدیک آشنا بودند و این ویژگی مردمی بودن از ویژگی های برتر دیپلماسی مقاومت است. او خود را نماینده انقلاب و در خط اول مقاومت می دید. ایشان در آخرین صحنه ها به آن حج مرموز و عجیب می روند و بیانیه رهبری را در حج قرائت می کنند ناشی از روحیه انقلابی ایشان بوده است. این در حالی است که شاید هر مقام و مسوولی به خاطر موقعیت های آینده خود از خواندن چنین بیانیه ای پرهیز کند.

وی از خانواده و دوستان و همکاران این شهید خواست تا خاطرات و زندگی نامه و فعالیت های وی را مکتوب کنند. چنین شخصیت هایی شهید می شوند تا ویژگی های خاص شان ثبت شود، اینها حقانیت راه را شاهد هستند و می توانند الگو شوند.

* رکن‌آبادی به دیپلماسی رنگ و بوی تازه بخشید
سیدمحمد حسینی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: در فاجعه منا اطرافیان ایشان نقل می کنند که او در ازدحام جمعیت می توانست خود را نجات دهد اما چندین نفر را در آن واقعه نجات داد و نمی توانست نسبت به این مساله بی تفاوت باشد. وی گفت: دست خط سیدحسن نصرالله مهر تاییدی بر روحیه شهادت طلبی ایشان است. ایشان با وجود اینکه در معرض هجمه و ترور بود اما همیشه پیشتاز بود. در سال 92 و انفجار در سفارت ایران دیدیم که به شکل معجزه آسایی نجات یافت.

وی گفت: وقتی ما در وزارت ارشاد گروه هایی را اعزام می کردیم آنها نگرانی هایی داشتند اما وقتی به لبنان می رفتند در سفارت ایران ایشان با آنها صحبت می کرد. حتی گروه های دانشجویی که می رفتند دلسوزانه و مشفقانه موقعیت حزب آلله و فلسفه مقاومت را تشریح می کرد.

حسینی اظهار کرد: ایشان به دیپلماسی رنگ و بوی تازه بخشید نه اینکه صرفا کارهای روزمره انجام دهد. در لبنان از محبوبیت بالایی برخوردار بود. او در مواضع خودش قاطع بود و در عین حال با منطق همه را مجذوب خودش می کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ریزش حصارهای اطلاعاتی+ویدئو

سردار فلاح‌زاده: با عزت در مقابل دشمنان ایستادگی می‌کنیم

ویدئو/ روایت جمهور

0 نظر

ارسال نظر

capcha