در نشست گفتمانی زن و خانواده با موضوع «ازدواج اسلامی» مطرح شد؛

کودک همسری؛ آدرس غلط دشمن

کودک همسری؛ آدرس غلط دشمن

به گزارش سراج24، فروغ نیلچی زاده در هشتمین نشست از سلسله نشست‌های تبیینی گفتمانی زن و خانواده با موضوع «ازدواج اسلامی» که به همت اداره کل حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای واحد مشهد در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به آیه 83 سوره القصص«تِلکَ الدّارُ الآخِرَةُ نَجعَلُها لِلَّذینَ لا یُریدونَ عُلُوًّا فِی الأَرضِ وَلا فَسادًا، وَالعاقِبَةُ لِلمُتَّقینَ» گفت: آخرت مربوط به کسانی است که به دنبال برتری نیستند؛ در این راستا می‌توان به موضوع خواستگاری اشاره کرد چراکه برای داشتن ازدواج اسلامی نیاز است تا سختگیری‌های احمقانه کنار گذاشته شود.

وی باتأکید بر سخنان رهبر معظم انقلاب و سبک اندیشه‌ای ایشان درباره ازدواج اسلامی اظهارکرد: در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که دشمن سعی دارد سخن باطل را به جای حرف حق بنشاند و از طرفی سخن حق را با معیار‌های باطل تطبیق دهد تا بتواند به نفع خود در این راستا بهره برداری انجام دهد.

مصادیق سختگیری‌های عاقلانه و منطقی

این استاد دانشگاه درباره مصادیق سختگیری‌های عاقلانه و منطقی در ازدواج گفت: در مرحله اول برای ازدواج فقط کشش عاطفی کافی نیست چه بسا که ممکن است به اسم عشق فرد دچار خودفریبی شود چراکه عاشق شدن و دوست داشتن خارج از زوجیت به نفع طرفین نیست؛ اگر بدون معرفت این امر انجام شود در واقع عاقلانه نیست.

نیلچی زاده با بیان اینکه برای شناخت طرفین در ازدواج جایگاه عقل باید در گام نخست مورد توجه باشد، تصریح کرد: در واقع در مرحله شناخت عقلانی افراد نیاز دارند تا یکدیگر را به لحاظ معیار‌های شخصیتی، فرهنگی، خانوادگی و روحیات و رفتار به درستی بشناسند که برای این امر توجه صرف به احساس ممکن است شناخت صحیح افراد را نسبت با یکدیگر با دشواری مواجه سازد.

وی با بیان اینکه سختگیری هوشمندانه و عاقلانه در مرحله شناخت زوجین از یکدیگر می‌تواند استحکام زندگی زناشویی را بنیان دهد، بیان داشت: در واقع این شناخت به فرد کمک می‌کند تا از نظر فکری و عاطفی طرف مقابل خود را مورد شناسایی دقیق قرار دهد.

این کارشناس و مشاور خانواده ادامه داد: در مقابل این سختگیری حقیقی، سختگیری دروغین وجود دارد که برخی دختران و خانواده‌ها به بهانه اینکه ژست و کلاس طرف مقابل با آنان همخوانی و هماهنگی ندارد مانع از این ازدواج می‌شوند که در واقع این سختگیری‌ها احمقانه است در حالی که باید ایمان و عقل و تلاش فرد و پدر و مادر طرف مقابل مورد توجه برای انتخاب باشد.

ارزش‌های انحرافی و نادرست در امر ازدواج رایج شده است

نیلچی زاده با انتقاد نسبت به این موضوع که ارزش‌های انحرافی و نادرست در امر ازدواج رایج شده است، تصریح کرد: وقتی دختران و خانواده‌ها در انتخاب‌های خود برای تیپ و ژست افراد ارزش و امتیاز قائل می‌شوند در این وضعیت به ارزش‌های انحرافی و نادرست دامن زده می‌شود تا جایی که امروز پسران نیز به ظاهر خود اهمیت فراوان می‌دهند.

وی با اشاره به این مطلب که در مسابقه مادی گرائی هیچ گاه نمی‌توان برای همیشه در صف اول به طور ثابت ماند، تصریح کرد: همیشه افرادی پیدا می‌شوند که از فرد مورد نظر ما سبقت می گیرد؛ بنابراین نمی‌توان به رقابت‌های مادی گرایانه دلخوش شد.

سختگیری در ازدواج با معیار‌های مادی و ژست خواهی احمقانه است

نیلچی زاده با بیان اینکه سختگیری در ازدواج با معیار‌های مادی و ژست خواهی، احمقانه است، بیان داشت: علاوه بر این معیار‌ها در شرایط فعلی مدرک علمی افراد دارای اهمیت بسیاری شده است که توجه به این معیار در صورت افراط آسیب‌ها و آفت‌هایی را برای ازدواج دختران و پسران به دنبال خواهد داشت.

این استاد دانشگاه ضمن انتقاد نسبت به این امر که این سختگیری‌های احمقانه در حال حاضر در بین نخبگان جامعه وجود دارد، تصریح کرد: این افراد جاه طلبی علمی دارند؛ در شرایطی که موقعیت افراد متفاوت می‌شود کسانی که در دایره انتخاب قرار خواهند داشت به مراتب کاهش می‌یابند و فرآیند ازدواج دشوارتر خواهد شد.

نیلچی زاده ضمن هشدار نسبت به سن قطعی یاس از ازدواج و تأخیر در آن گفت: سختگیری‌های احمقانه یکی از مهم‌ترین دلایل تأخیر در ازدواج دختران و پسران است و این درحالی است که نیاز است تا بلوغ فکری، جنسی، عاطفی و اقتصادی افراد بررسی شود.

این کارشناس و مشاور خانواده با اشاره به اینکه در شرایط فعلی حرف درستی وجود دارد که عده‌ای باطل به دنبال آن هستند، تصریح کرد: پدیده کودک همسری از سوی افرادی دنبال می‌شود که بازیچه دست دشمنان شده اند چراکه امروز مشکل اصلی دختران ایرانی تأخیر در امر ازدواج است.

وی ادامه داد: اگر چه ازدواج در سن پایین توصیه نمی‌شود، اما این امر بستگی به توانایی‌های جسمی و عاطفی افراد متفاوت است؛ گاه این تفاوت‌ها زمان ازدواج را مشخص می‌کند و تشخیص تعادل در این شرایط می‌تواند زمان ازدواج صحیح را مشخص کند و در برخی موارد به سن ارتباط چندانی ندارد.

فضای مجازی؛ فضایی برای فروپاشی کانون خانواده

نیلچی زاده با اشاره به معیار‌های درست زمان و سن ازدواج و انتخاب درست طرفین گفت: در شرایط فعلی بیشتر ازدواج‌ها به دلیل زیبایی‌های ظاهری و از طرفی بیشتر طلاق‌ها به دلیل زشتی‌های باطنی است که در قبل از ازدواج به درستی مورد توجه نبوده است.

این کارشناس و مشاور خانواده با بیان اینکه میل به ازدواج طبیعی و فطری است، بیان داشت: امروزه دشمن به دنبال این است که زندگی‌های مشترک را آلوده کند تا فکر و دل زوجین را منحرف سازد تا کانون خانواده به سمت فروپاشی سوق داده شود؛ برای رسیدن به این هدف فضای مجازی وسیله‌ای قابل دسترس است.

عقب افتادگی عاطفی در جامعه امروز تبدیل به ژست شده است

این کارشناس دینی با تأکید بر این مطلب که عقب افتادگی عاطفی در جامعه امروز تبدیل به ژست شده است، تصریح کرد: تأخیر ازدواج نشانه‌ای از این امر است در حالی که با بلوغ عاطفی و جنسی سن ازدواج فرا می‌رسد که بهانه هائی مانند ادامه تحصیل و اشتغال سبب جابه جایی اولویت‌ها شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت سنت واسطه گری در امر ازدواج گفت: در شرایط فعلی سنت واسطه گری نیاز به سیستم‌های مدرن دارد تا امکان همسرگزینی و همسریابی بدون نگرانی‌هایی که در این مسیر وجود دارد میسر شود.

کم کاری صدا و سیما در معرفی درست زن موفق

نیلچی زاده با اشاره به تناقض‌های به وجود آمده بین زن تراز و زنی که تحصیلات و اشتغال را در کنار امر خانه داری به صورت مثبت انجام دهد، تصریح کرد: این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد؛ متاسفانه در چند ساله اخیر صدا و سیما در نمایش زن محجبه با تحصیلات، شاغل، خانه دار و صاحب فرزندان کم کاری داشته است و این موضوع سبب شده است که ازدواج و نقش‌های اجتماعی زنان در تضاد با یکدیگر نشان داده شوند.

اخبار مرتبط

حرکت‌های جهادی و شبانه‌روزی در قرارگاه سازندگی سپاه در جریان است

اعزام 50 گروه جهادی به مناطق زلزله زده هرمزگان/سازماندهی گروه‌های جهادی بر اساس انتخابات است

پای مریل استریپ با «شکارچی گوزن» به خانه هنرمندان ایران باز می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha