به همت مرکز آموزشی تربیتی «ایستاده‌ها» ؛

توانمند سازی مجموعه های فرهنگی دانشجویی در «راهیان ظهور»/ در دانشگاه خودتان مجری طرح باشید

توانمند سازی مجموعه های فرهنگی دانشجویی در «راهیان ظهور»/ در دانشگاه خودتان مجری طرح باشید

به گزارش سراج24، سینا ربیعی مسئول مرکز آموزشی تربیتی «ایستاده‌ها» از طرح تربیتی «راهیان ظهور» ویژه‌ی مجموعه‌های فرهنگی دانشجویی خبر داد.

وی بیان داشت: درست است که کار فرهنگی مطلوب نیازمند فرایند تربیتی خاصی است که از طریق ابزار هدفمند و دارای اثرگذاری تربیتی انجام می‌گیرد، اما مسئله مهم‌تر نگاه کردن تعلیم و تربیت در کنار هم است، تعلیم یعنی فراهم‌آوردن زمینه مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهای ذهنی انسان.

ربیعی ادامه داد: بر این اساس مسئولان تشکل‌ها و مجموعه‌های فرهنگی باید توجه کنند که تربیت، در هر زمینه‌ای که باشد، به ناچار نیازمند تعلیم است؛ زیرا مربی برای تربیت متربی ناچار است که او را از حقایق و مطالبی آگاه و با تخصص‌هایی آشنا کند تا وی با آگاهی از آن‌ها و عمل برطبق موازین آموخته شده، به رشد و پرورش ابعاد مختلف روحی، معنوی و عملکردی و مدیریتی خود بپردازد.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: در حال حاضر در بسیاری از مجموعه‌های فرهنگی دانش‌جویی (تشکل‌ها، کانون‌ها، انجمن‌ها و...) شاهد بی‌توجهی به این دو مقوله مهم هستیم؛ از شهید گرانقدر دکتر چمران پرسیدند تعهد بهتر است یا تخصص؟ وی در جواب گفت «می‌گویند تقوا از تخصص لازم‌تر است، آن را می‌پذیرم. اما می‌گویم آن کس که تخصص ندارد و کاری را می‌پذیرد، بی‌تقواست.» اسلام برای تعلیم و تربیت اهمیت خاصی قائل است؛ چنانکه هر جا سخن از ارسال رسولان به میان می‌آورد، تعلیم و تربیت و تزکیه را برنامه اصلی آنان قرار می‌دهد.

وی افزود: بر همین مبنا تصمیم گرفتیم قدمی مهم و مؤثر در این زمینه برداریم و طرحی هدفمند و منسجم را در این زمینه با نام راهیان ظهور، تنظیم کنیم. هدف از این طرح آموزشی تربیتی تقویت دانش‌جویان علاقه‌مند و دغدغه‌مند و مجاهد، در زمینه‌های بینشی ـ بصیرتی، تربیتی ـ اخلاقی، رفتاری - مهارتی و به طور کلی تربیت نیروی مؤمن و متخصص مجاهد می‌باشد که در چهار مرحله برگزار خواهد شد.

ربیعی خاطرنشان کرد: مرحله اول که به صورت حضوری در قالب اردوی آموزشی تشکیلاتی برگزار می‌شود. در این مرحله با مخاطب مستقیم ارتباط گرفته و مخاطب با سرفصل‌های متنوع تشکیلاتی در قالب کارگاه‌های کاربردی آشنا خواهد شد؛ این سرفصل‌ها آگاهی و ابزار پایه و لازم برای عملیات در دانش‌گاه را در اختیار دانش‌جو قرار می‌دهد.

مسئول مرکز آموزشی تربیتی «ایستاده‌ها» اظهار داشت: مرحله دوم به صورت مجازی و با شرکت همه اعضای حاضر در طرح برگزار می‌شود؛ این مرحله برای تکمیل، تثبیت و تداوم مباحث مرحله اول می‌باشد که در بازهٔ 6 هفته‌ای در فضای مجازی برگزار خواهد شد. در این مرحله منابع اصلی و مکمل با برنامهٔ منسجم وجود داشته و برای گروه‌ها (که مزین به نام شهداست) ارسال خواهد شد و افراد شرکت کننده کاملاً مورد ارزشیابی قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: در مرحله سوم هر فرد با توجه به اطلاعات و آموزش‌هایی که فرا گرفته، زیر نظر یک فرد با سابقه فعالیت دانش‌جویی در یکی از معاونت‌ها، کمیته‌ها یا کارگروه‌های مربوطه فعالیت خواهد کرد و مسئول انجام کار یا پروژه‌ای در آن کارگروه خواهد شد تا اطلاعات تئوری خود را در کار عملی پیاده سازی کند. فعالیت‌های عملی و اجرایی در این مرجله مبتنی بر حل مسئله خواهد بود.

ربیعی ضمن اشاره به مرحله پایانی طرح گفت: در مرحله چهارم هم فرد وارد یک دوره مطالعاتی تربیتی هدف‌مند و منسجم شش ماهه خواهد شد؛ این مرحله تلفیقی از سبک حضوری و غیرحضوری می‌باشد و افراد در گروه‌های ۷ و ۸ نفره تقسیم شده و با برنامهٔ تعریف شده جلو می‌روند. بعد از گذراندن این چهار مرحله تازه مسیر اصلی‌مان شروع می‌شود و قصد داریم جزء راهیان ظهور مهدی فاطمه و آرمان‌های انقلاب اسلامی در جبهه دانشجویی باشیم.

مسئول مرکز تربیتی ایستاده‌ها با بیان اینکه برنامه‌های مطالعاتی، تربیتی، مهارتی و عملیاتی بر پایه تربیت نیروی مکتبی، متعهد و متخصص از جمله برنامه‌هایی هستند که در این مرکز دنبال می‌شوند اضافه کرد: امیدواریم سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه حداقل حمایتی از این طرح‌ها انجام بدند.

وی در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: ایشان بارها به اهمیت مقوله تعلیم و تربیت اشاره کرده اند «اگر جمهوری اسلامی می‌خواهد پرچم اسلام را در دست بگیرد، می‌خواهد خودش به سعادت برسد، دنیا و آخرت خود را آباد کند همچنان که قرآن به ما یاد می‌دهد که می‌توان دنیا و آخرت را با هم آباد کرد و باید این کار انجام بگیرد... باید انسان‌های شریف، دانا، با استعدادهای جوشان، دارای ابتکار، دارای اخلاق نیک انسانی، دارای شجاعت، قوّت خطرپذیری، ورود در میدان‌های جدید، بدون هیچگونه عقدهٔ خودکم‌بینی یا خودبرتربینی، انسان‌های دلدادهٔ به خدای متعال و متکی به قدرت الهی و دارای توکل کامل، انسان‌های صبور، انسان‌های بردبار و حلیم، انسان‌های خوشبین و انسان‌های امیدوار تربیت کنید. اسلام همهٔ اینها را به صورت بستهٔ کامل در اختیار همهٔ معتقدین و مؤمنین خود قرار داده. این بسته را باز کنیم، دانه‌دانه از این مواد استفاده کنیم، بهره‌مند شویم، آن‌ها را بچشیم و درون وجود خودمان ذخیره کنیم. خروجی آموزش و پرورش باید اینجور انسانی باشد.».

این فعال فرهنگی تربیتی یادآور شد: علاقه مندان جهت برگزاری جلسه توجیهی و اجرای این طرح در دانشگاه خودشان می‌توانند به آیدی @ya_mojir313 در پیام رسان ایتا مراجعه کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha