معرفی طرح «فطرس» هیئت و موکب حضرت ابوالفضل(ع) اصفهان؛

اعزام 1100 زائر اولی به پیاده روی اربعین حسینی

اعزام 1100 زائر اولی به پیاده روی اربعین حسینی

به گزارش سراج24، این روزها که بسیاری در حال برنامه ریزی برای شرکت در پیاده روی اربعین حسینی همراه با خانواده و یا دوستانشان هستند، شاید هم چندمین سفر خود را می خواهند تجربه کنند عده ای هم تنها با کشیدن آه حسرت به تماشا می نشینند، آهی که گاهی به دلیل بیماری وعدم توانایی حضور در این مراسم باشکوه است و گاهی هم به دلیل مسائل مالی و گرفتاری های دنیوی ست.

گرچه سفارش به این سفرمعنوی از سوی اهل بیت(ع) در کنار عشق به اباعبدالله الحسین(ع) هرساله عده ی زیادی را از سراسر کشور و حتی دنیا به کربلای معلی می کشاند اما اجر بی مانند اهدا کمک هزینه سفرکربلا به نیازمندان و افرادی که به دلیل عدم توانایی مالی طعم شیرین این سفر را هرگز در طول عمر خود نچشیده اند مؤمنان، خیرین و دغدغه مندان زیادی را طی سال های اخیر پای کار آورده است.

سعادت مسئول هیئت و موکب حضرت ابوالفضل(ع) اصفهان نیز یکی از همین افرادی ست که دغدغه زیارت زائر اولی ها او و دوستانش را برای فعالیت در این خصوص به تکاپو انداخته است.

وی در این خصوص گفت: خب امسال برای نخستین بار تصمیم گرفتیم به گونه ای دیگر در حوزه ی گسترش شور اربعین حسینی وارد شویم و خدمت رسانی و نوکریمان برای اباعبدالله الحسین(ع) و دوستداران اهل بیت(ع) را به روش دیگری انجام دهیم.

سعادت ادامه داد:در همین راستا اعزام افرادی که تا کنون زیارت اباعبدالله الحسین(ع) و پیاده روی اربعین حسینی قسمتشان نشده است به دلیل مشکلات مالی در رأس برنامه ای هیئت قرار گرفت و به همت اعضاء هیئت حضرت ابوالفضل(ع) طرح «فُطرس» مطرح و برنامه ریزی ها شروع شد.

وی تصریح کرد: البته اجرایی کردن این طرح نیاز به ورود خیرین و دغدغه مندان داشت به همین خاطر فراخوان جذب کمک هزینه سفر کربلا منتشر شد و با نظر خداوند خیرین و دوستداران اباعبدالله الحسین(ع) نیز پای کار آمدند و نتیجه ی کار و مشارکت آن ها فراهم شدن شرایط اعزام یک هزار و 100 زائر اولی ست.

مسئول موکب حضرت ابوالفضل(ع) اصفهان خاطر نشان کرد: جدای از جمع آوری کمک ها از خیرین، موکبی نیز در هشت بهشت غربی اصفهان از ابتدای ماه محرم دایر شد و هم کمک ها  برای مشارکت در این امر جمع اوری گردید و هم برخی از افرادی که عدم توانایی مالی موجب شده بود که نتوانند به این سفر معنوی بروند جهت ثبت نام مراجعه می کردند.

سعادت اضافه کرد: عده ای هم که خودشان شرایط حضور در این مراسم را به دلیل کهولت سن و یا بیماری نداشتن کمک هزینه این سفر را برای دیگری اهدا کردند تا نائب الزیاره آن ها باشند و عده ای نیز به نیابت از درگذشتگانشان، شهدا و یا اینکه چندین بار سعادت حضور در این مراسم را داشته اند پای کار آمدند و در نهایت شرایط اعزام 1100 نفر زائر اولی فراهم شد.

این فعال فرهنگی در ادامه به حضور 300 خدمه و 100 طلابی که این زائران را همراهی می کنند اشاره کرد و گفت: در این مسیر عده ی زیادی ما را همراهی کرده و می کنند، اعزام ها در قالب 10 اتوبوس با حضور سه نفر از طلاب در هر اتوبوس صورت می گیرد و پنجاه نفر از خادمین نیز در طول این مسیر به عنوان نیروی انتظامات به زوار خدمت رسانی می کنند.

مسئول هیئت حضرت ابوالفضل(ع) اصفهان اظهار داشت: برنامه ریزی ها به گونه ای انجام شده که این زائرین در نجف و کربلا به صورت آزاد عمل می کنند و اینگونه نیست که در اختیار کاروان باشند، می توانند با اختیارخودشان در طول مسیر پیاده روی حرکت کنند و ما تنها زمان و مکانی را جهت بازگشت این زائران در نظر گرفته ایم که باید به موقع در آنجا باشند.

سعادت یادآور شد: البته از نشان واحدی برای دوستان استفاده کرده ایم هم  برای بانوان و هم آقایان که راحت تر قابل شناسایی باشند. موکب هایی را برای اسکان و پذیرایی آن ها نیز هماهنگ کرده ایم.

وی در ادامه به شناسایی زائران اشاره کرد و بیان داشت: در این سفر و این حرکت خیر، ما ملاک را بر اعتماد به افراد قرار دادیم و هر فردی که خود را زائر اولی خطاب و ثبت نام انجام داده است در این کاروان همراهی کرده ایم. البته افرادی از استان های دیگر مثل قم و تهران هم در این کاروان زائر اولی ها حضور دارند و خوداظهاری آن ها برای ما کافی بوده است.

مدیر اجرایی طرح «فطرس» در اصفهان تصریح کرد: اعزام ها طی سه روز 13 مهرماه، 14 و 15مهرماه هر روز در قالب 10 دستگاه اتوبوس انجام و بازگشت هم 21، 22 و 23 مهرماه طی سه روز صورت می گیرد و حرکت از اصفهان به سمت مهران آغاز و به نجف و کربلا ختم می شود.

سعادت افزود: بهتر است اینطور بگویم که یکی از اهداف مهم ما ترویج بحث خیر بودن و خیر رساندن و نکته مهم تر تبلیغ و گسترش موضوع نائب و نیابت است. اینکه این فرهنگ نائب الزیاره شدن در بین مردم گسترش یابد و به همت خیرین و مردم همه مشتاقان زیارت را به حرم های اهل بیت علیهم السلام برسانیم. 

وی خاطر نشان کرد: ما همچنان آمادگی افزایش این اعزام ها را نیز داریم و ظرفیت برای اعزام زائر اولی ها 2  هزار زائر است که امیدواریم در طول روزهای باقی مانده بتوانیم با کمک خیرین این مهم را نیز عملی کنیم.

این فعال فرهنگی در ادامه گفت: فردی از از امام صادق(ع) پرسید: کسی که خودش به واسطۀ بیماری یا مشکلی نتواند به زیارت امام حسین(ع) برود و در عوض شخصی دیگر را روانه کند(هزینه‌هایش را بدهد)، چه اجری دارد؟ امام صادق(ع) فرمودند: به ازای هر درهمى که خرج کند، خداوند همانند کوه اُحد برایش حسنه می‌نویسد. چندین برابر آنچه هزینه کرده را در همین دنیا به او برمی‌گرداند و بلاهایى را که فرود آمده تا به او برسد، از او می‌گردانَد و از وى دور می‌کند و مالش حفظ می‌‏شود.(کامل الزیارت، ص123) این نشان از اجر بی مانند اخروی و دنیوی این عمل خیر دارد و ان شاء الله شامل حال  خیرین و متمکنین اصفهانی که در این مسیر قدم برداشتند می شود.

مسئول موکب حضرت ابوالفضل(ع) اصفهان یادآور شد: علاقه مندان و خیرین همچنان هم فرصت برای مشارکت دراین امر وجود دارد و با کمک آن ها شاید بتوانیم افراد بیش تری را راهی این سفر کنیم، کافیه که کمک های خود را به شماره حساب موکب 1038160442 و یا شماره کارت 5041721074241556 واریز نمایند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

زیارت نیابتی برای مشتاقان اربعین آغاز شد

۲۰ هزار متر از صحن حضرت زهرا(س) برای زوار اربعین مفروش می‌شود

سخنرانان و مداحان نایب‌الزیاره مردم در مسیر پیاده‌روی اربعین می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha