به همت ستاد مردمی اربعین قزوین دایر می‌شود؛

قزوین: برنامه اسکان زائران اربعین در موکب «سیدالشهدا» +جزئیات

قزوین: برنامه اسکان زائران اربعین در موکب «سیدالشهدا» +جزئیات

به گزارش سراج24، محمد خورشیدی مسئول قرارگاه نجف ستاد مردمی اربعین قزوین، با اشاره به فعالیت موکب قزوین در نجف گفت: امسال برای سومین سال است که در نجف موکب مرکزی به نام «موکب سیدالشهدا» راه‌اندازی می‌شود.

وی تصریح کرد: البته موکب‌هایی هم از سوی اداره کل اوقاف و روستای «خورهشت» قزوین در کوفه دایر است که برای هماهنگی همه امور یک قرارگاه مرکزی به نام «قرارگاه نجف» راه‌اندازی شده است.

مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین گفت: موکب مرکزی ستاد اربعین استان به مساحت ۴۰۰ متر در جوار حرم امیرالمؤمنین(ع) و با استفاده از ساختمان‌های هم‌جوار دایر می‌شود.

خورشیدی بیان کرد: امسال با توجه به پیش‌بینی افزایش حضور زائران در پیاده‌روی اربعین نسبت به سال گذشته ظرفیت موکب را ارتقا داده و موکب سیدالشهدا آمادگی پذیرش ۱۵۰۰ نفر برای اسکان را دارد. وی ادامه داد: هر شب مراسم عزاداری در موکب شهر مقدس نجف برگزار خواهد شد اما به مدت پنج شب از نوزدهم تا بیست و سوم مهرماه ویژه‌برنامه عزاداری را داریم و سخنرانان و مداحان مطرح استان حضور خواهند داشت.

مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین بیان کرد: این پنج شب عزاداری به‌عنوان افتتاحیه اربعین و در جوار حرم امیرالمؤمنین(ع) است که به بحث معرفت و چرایی پیاده‌روی اربعین پرداخته می‌شود که برای زائرین مفید خواهد بود. وی اضافه کرد: همچنین برای کودکان هم یک مهدکودک پیش‌بینی‌شده که وقتی زائران برای یک شب در موکب حضور خواهند داشت بتوانند از این فضا برای فرزندانشان استفاده کنند.

این مسئول یادآور شد: یک حسینیه در موکب سیدالشهدا فراهم شده که همه روزه نماز جماعت، بیان احکام، نهج‌البلاغه و زیارت امین‌الله توسط روحانی موکب برگزار می‌شود.

وی افزود: موکب سیدالشهدا قزوین در نجف از شانزدهم مهرماه تا روز اربعین آمادگی پذیرش زائرین پیاده‌روی اربعین را دارد.

خورشیدی بیان کرد: اولین تیم ۱۵ نفره تحت عنوان «خادمین پیشرو» اعزام شدند که جهت آماده‌سازی و تجهیز موکب در شهر مقدس نجف مستقرشده و فعالیت را آغاز کردند. تیم دوم ۱۰ نفره برای کارهای فنی و تجهیزات اعزام می‌شود و 14 مهر هم تیم خادمین موکب اعزام می‌شوند که تا ۳۰ مهرماه برای پذیرایی از زائران مستقر خواهند بود.

این مسئول افزود: به‌طورکلی ۲۰۰ نفر در موکب سیدالشهدا فعالیت می‌کنند که در قالب چهار تیم تقسیم شدند و در مدت این یک ماه در نجف حضور دارند.

اسکان در موکب سیدالشهدا یک شبه است
مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین گفت: زائران توجه داشته باشند که اسکان در موکب سیدالشهدا یک شبه است و امکان اسکان چندین روز وجود ندارد چراکه درصدد هستیم زائرین بیشتری بتوانند از امکانات بهره‌مند شوند. وی با بیان اینکه جمعیت زائرین امسال ۲ تا ۲ ونیم برابر خواهد شد، ادامه داد: به زائرین توصیه می‌کنیم که پس از یک شب اسکان در نجف راهی طریق‌الحسین شوند و پیاده‌روی را آغاز کنند.

خورشیدی بیان کرد: در موکب سیدالشهدا که به مدت ۱۰ شب خدمات اسکان و خواب برای زائران داریم که به‌طورکلی به ۱۵ هزار نفر خدمات خواهیم داد و در هر وعده ۱۵۰۰ و روزانه ۴ هزار و ۵۰۰ پرس غذا توزیع می‌شود.

مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین تصریح کرد: در هر وعده صبحانه، نهار و شام اطعام خواهیم داشت و به‌طورکلی در این ۱۰ روز ۴۵ هزار پرس غذا در صبحانه، نهار و شام توزیع خواهد شد. وی توضیح داد: زائران برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به صفحه اطلاع‌رسانی موکب نجف در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و بله مراجعه کنند و راه‌های کمک و واریز نذورات در همین صفحات اعلام شده است.

خورشیدی در پایان گفت: زائران باید توجه کنند موکبی که برپا می‌شود نقش خدمت‌رسانی به زائرین به معنای عام را دارد و نباید به عنوان خدمات در قالب یک هتل اقامتی به آن نگاه کرد چراکه ما از ظرفیت استان و خیرین استفاده می‌کنیم و اولویت ما مردم قزوین است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شفا در زیارت اربعین است

مدارک مورد نیاز و شرایط پیش ثبت نام پیاده روی اربعین اعلام شد

پیاده‌روی اربعین حسینی جلوه‌ای ازجهانی شدن گفتمان مقاومت است

0 نظر

ارسال نظر

capcha