در اختتامیه هفدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی در یزد؛

پیرغلامان پرچم جوان‌گرایی در عرصه تبلیغ را به دست بگیرند

پیرغلامان پرچم جوان‌گرایی در عرصه تبلیغ را به دست بگیرند

اختتامیه هفدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی در یزد برگزار شد. این اجلاس روز سه شنبه با حضور جمعی از مسئولان استانی و بیش از ۶۰۰ پیرغلام حسینی از سراسر کشور و ۳۲ پیرغلام بین المللی از ۲۹ کشور دنیا به صورت رسمی آغاز  و پنجشنبه شب گذشته اختتامیه آن  برگزار شد.

شعار هفدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی امسال فرهنگ حسینی، الگوی تمدن اسلامی و اراده انقلابی است که پیرغلامان بین المللی در خصوص تمدن اسلامی که برگرفته از فرهنگ عاشورا است بحث و تبادل نظر کردند.

انتخاب پیرغلامان بر اساس ۱۲شرط از جمله سن بالای ۷۵سال، حفظ بیش از دوهزار بیت شعر و تالیف و پژوهش در زمینه فرهنگ عاشورا بوده است.

 در اختتامیه هفدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی که با حضور پیرغلامان حسینی ایران و جهان و جمعی از مسئولین کشور برگزار شد، حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و عبدالعلی علی‌عسگری به سخنرانی پرداختند.

پیرغلامان پرچم جوان‌گرایی در عرصه تبلیغ را به دست بگیرند

حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: پیرغلام برای ما که همه خادم اهل بیت (ع) هستیم، معنای جذاب و رمزآلودی دارد.

وی افزود: خصلت پیران این است که از کوچکترها دستگیری می کنند و در دوره ای که رهبر معظم انقلاب در قالب گام دوم تشخیص دادند که دوره میدان‌داری جوانان است، پیران باید هدایت و راهبری کنند.

قمی عنوان کرد: پیرغلامان باید پرچم جوانگرایی را به دست بگیرند و این گام شما مکمل خدمات سالهای گذشته شماست، پرچم جوانگرایی در گام دوم در عرصه عزاداری ابا عبدالله در دستان شماست و رهبری نیز این موضوع را به طور جدی مدنظر دارند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: روایت قیام، جهاد و شهادت بهترین شیوه تبلیغ است و پیرغلامان بهترین مبلغان هستند.

قمی با بیان اینکه رهبری فرموده اند که مداحان روی بحث خانواده کار کنند، خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) نیز با خانواده برای تبلیغ دین راهی کربلا شد و با خانواده در مسیر حق گام برداشت.

وی عنوان کرد: اساسا حضرت حق برای تبلیغ و ترویج دین روی خانواده حساب کرده و در طول تاریخ اسلام، شاهد این موضوع بوده ایم و اگر مروری بر زندگانی حضرت محمد (ص) و حضرت علی (ع) داشته باشیم نیز این موضوع را به درستی لمس خواهیم کرد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با ذکر مصائب کربلا بیان کرد: پیرغلامان حسینی در مسیر ترویج فرهنگ عاشورا در عرصه حضور داشته باشند و جوانان را به میدان بیاورند و ما نیز در سازمان تبلیغات اسلامی غلامی پیرغلامان را خواهیم کرد.

هیئت های مذهبی پیشتاز در مسیر تحقق بیانیه گام دوم انقلاب باشند

عبدالعلی علی‌عسگری نیز یکی از دیگر از سخنرانان این همایش بود که ضمن تاکید بر لزوم تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: جان مایه بقای اسلام و شیعه به عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است همانگونه که امام خمینی(ره) نیز فرمودند؛ محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است.

وی با اشاره به دوران دفاع مقدس و شهدایی که از حریم اسلام، ایران و شیعه دفاع کردند، افزود: شهدای انقلاب به تاسی از امام حسین(ع) به میدان رفتند و امروز ما هرچه داریم از مفهوم مقاومتی است که در فرهنگ عاشورا نهفته است و حتی در جنگ تحمیلی وقتی به ما حمله شد، باز هم حسین(ع) به فریاد ما رسید و ایران اسلامی برابر دشمنان پیروز شد.

رئیس سازمان صدا و سیما خاطرنشان کرد: امروز زندگی و رفتار ما با یک تهاجم فرهنگی گسترده‌ای از طرف دشمنان مواجه است و دشمن از طریق ماهواره و فضای مجازی و راه‌های دیگر به ما حمله فرهنگی می‌کند.

علی‌عسگری گفت: امروز هم ما محتاج حسین (ع) هستیم و باید به آن حضرت پناه ببریم، شور و اقتدار و عزت حسینی به ما کمک می‌کند که بتوانیم در این تهاجم فرهنگی بر دشمن غلبه کنیم و پیرغلامان و مداحان و تمام افرادی که می‌توانند با مردم و جوانان صحبت کنند، باید این مسیر را ترویج نمایند.

وی با بیان اینکه اگر هنر ما با حماسه عجین شد، موفق می شویم، عنوان کرد: هنری که از حماسه فاصله گرفت به ابتذال کشیده می‌شود چرا که ما امروز هم درگیر دشمن مکار هستیم.

علی‌عسگری گفت: امروز عزت و افتخار ملت ایران به حدی رسیده که آمریکایی‌ها به هر دری می‌زنند تا بتوانند با یک تلفن، رئیس جمهورشان با یکی از مسئولان ایران صحبت کنند، اما ایران آنها را شایسته صحبت نمی‌داند.

وی خاطرنشان کرد: امروز هیئت‌های مذهبی باید در راستای عمل به گام دوم انقلاب، در هر زمینه‌ای از جمله حرکت جهادی، حمایت و رونق تولید، ترویج فرهنگ‌های ارزشی از جمله حجاب تلاش کنند.

رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: جریان جهادی باید در تمام تکایا، مساجد و حسینیه‌های ما راه بیفتد و به معنای انفاق این موضوع بسیار مهم که مورد تاکید ویژه مقام معظم رهبری است را داشته باشیم.

رونمایی از تمبر یادبود «هفدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی» و تمبر یادبود «یزد حسینیه ایران»

تمبر یادبود هفدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی همچنین تمبر یادبود یزد حسینیه ایران پنجشنبه شب در مراسم اختتامیه این اجلاس در میدان امیرچخماق یزد رونمایی شد.

این تمبر یادبود به امضای رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، استاندار یزد، امام جمعه یزد و جمعی از مسئولان و شرکت کنندگان در این مراسم رسید.

در این مراسم همچنین از خانواده شهید مدافع حرم، شهید محمدخانی همچنین خانواده شهید محراب، آیت الله صدوقی و خانواده حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی تجلیل شد.

تجلیل از دختر شیخ زکزاکی همچنین حاج حسن جاسم سلطان از کربلا نیز از دیگر افراد تجلیل شده در این مراسم بودند.

در این مراسم پرچم حرم حضرت امام حسین (ع) به استان آذربایجان شرقی به عنوان میزبان هجدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان اهدا شد.

همچنین در این مراسم از ۲۵ پیرغلام از استانهای مختلف کشور و ۱۵ پیرغلام حسینی از کشورهای سوریه، ترکیه، پاکستان، افغانستان، هندوستان، لبنان، تایلند، یمن، عراق، کلمبیا، آذربایجان، بحرین همچنین موبد فریبرز شهبازی از اقلیت های زرتشتی ایران و اسقف کشور لبنان، ماموستا عبدالسلام امامی از پیرغلامان اهل سنت تجلیل شد.

اخبار مرتبط

سربازان ملت در جبهه فرهنگی مانند دوران دفاع مقدس وسط میدان مبارزه با کرونا هستند/ عملیات‌های میدانی و محله‌محور در حال انجام است

ششمین برنامه تبادل علم و فناوری در جهان اسلام در حوزه «ارتباطات علم» برگزار می شود+پوستر

انتقال پیام دوستی مردم هند در قالب فعالیت جهادی +عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha