در آیین اختتامیه جایزه ادبی شهید اندرزگو چه گذشت؟

انتقاد «پورمختار» از اهمال مسئولان فرهنگی/ هدیه ویژه سازمان تبلیغات اسلامی به نامزدها

انتقاد «پورمختار» از اهمال مسئولان فرهنگی/ هدیه ویژه سازمان تبلیغات اسلامی به نامزدها

به گزارش سراج24، مراسم اهدای جایزه و تقدیر از آثار چاپ شده ادبی با درون مایه بیان حقیقت و روشنگری با عنوان «جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو» عصر روز یکشنبه سوم شهریورماه همزمان با روز شهادت علی اندرزگو در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.  این جشنواره به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با حمایت و همکاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا، انجمن قلم ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حوزۀ هنری انقلاب اسلامی و مؤسسۀ فرهنگی شهرستان ادب برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سیداحمد عبودتیان مدیرعامل بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا، خانواده شهید اندرزگو، صادق کرمیار  نویسنده و کارگردان، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، محسن پرویز استاد دانشگاه و نویسنده حوزه دفاع مقدس، قادر آشنا مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، احمد شاکری نویسنده و منتقد ادبی، محمدرضا شرفی خبوشان نویسنده و مدرس داستان‌نویسی، علی‌محمد مودب مدیرعامل موسسه شهرستان ادب، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، علی‌اکبر اشعری رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی و غیره نیز حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام مسعود دیانی، با ایراد سخنانی ضمن خوشامدگویی به حاضران این مراسم، متن بیانیه برنامه را قرائت کرد.

سیدصادق رضایی دبیر علمی جایزۀ شهید اندرزگو در آیین اختتامیه نخستین دوره جایزه ادبی این شهید گفت: در نخستین دوره این جایزه، مؤلفان و ناشران ۴۷۵ اثر را به دبیرخانه ارسال کردند که از این بین، ۲۳۵ اثر مرتبط با جایزه انتخاب و در اختیار داوران قرار گرفت. در بخش «روایت تاریخ» ۱۳۲ کتاب، در بخش «داستان بلند و رمان بزرگ‌سال» ۵۶ اثر و در حوزۀ «داستان کودک و نوجوان» ۴۷ اثر ارزیابی شدند.

سیدصادق رضایی ادامه داد: از میان این آثار ۱۴ اثر در سه بخش به عنوان نامزد دریافت جایزه شهید اندرزگو در نظر گرفته شدند که از میان آنها پنج اثر به‌عنوان برندۀ جایزه معرفی شده‌اند که دو کتاب در بخش کودک و نوجوان، دو اثر در حوزۀ داستان بلند و رمان بزرگ‌سال و یک اثر در حوزۀ تاریخ شفاهی است که علاوه بر نویسندۀ کتاب، از ناشران آثار هم حمایت خواهیم کرد و در واقع، از ۱۴ اثری که به‌عنوان نامزد دریافت جایزۀ شهید اندرزگو معرفی شده‌اند، حمایت خواهد شد.

* کتاب آنگونه که باید و شایسته است جدی گرفته شود
حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این آیین اظهار داشت: امروز جنگ، جنگ روایت‌ها است. این مسئله را در جایی مطرح کردم، اما فردی به من معترض شد که معنی این حرف چیست. معنی روایت، احادیث اهل بیت نیست؛‌ ما مردم عزیز دارای عزت، دارای شرافت، کرامت، سابقه و ریشه ایران را شاید کمتر با تصویری دقیق‌تر از آنچه در سابقه نه چندان دور بر سر ملت ایران آمده آشنا کرده‌ایم.

وی افزود: در حفظ تمامیت ارضی خیلی دوران تباه و سیاهی را در دوران ملعونه پهلوی داشتیم. آنها خاک را هم حفظ نکردند. حالا تصویری می‌سازند شاید با داعیه نقد و روایت مستند مثل مستند ۵۷، و سعی می‌کنند دروغ به خورد جامعه بدهند. در برابر همین تحریف‌‌ها بود که رهبر انقلاب فرمودند در شناساندن آن خباثت در جهت دین‌زدایی همه وارد میدان شوند؛ از شاعران و هنرمندان گرفته تا نویسندگان. اینکه ایشان می‌فرمایند همه وارد میدان شوند نشان می‌دهند به حدی خیر و برکت دارد تا نویسندگان ما باید نذر کنند تا توفیق نوشتن از این حقیقت را حاصل کنند.

به گفته رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نمی‌توان از شهید اندرزگو سخن گفت، اما از خباثت‌های پهلوی‌ها چیزی نگفت. از آنچه در خیانت بر فرهنگ جامعه و خاک و استقلال جامعه شده باید نوشت. یادمان نمی‌رود روزگاری را که تنها یک شانزدهم پول نفت خودمان را به خودمان می‌دادند. برای بیان این خباثت‌ها اگر هنر به مدد نیاید و از خباثت‌ها نوشته نشود و روایت‌ها ناگفته بماند اثر ماندگار نخواهیم داشت.

به گفته حجت‌الاسلام قمی، این دعوت همگانی که رهبری داشتند یک تکلیف تاریخی است. این امر هم روی زمین نخواهد ماند و آغاز اتفاقات مهمی خواهد بود. ان‌شاءالله یک نهضت بزرگ و همگانی رقم بخورد و روایتی زلال از آنچه بر این ملت کریم رفته عرضه شود. در این مسیر کوتاهی نخواهیم کرد. ما به عنوان سازمان تبلیغات بنا داریم بیش از پیش به ترویج کتاب بکوشیم و در این مسیر کوتاهی نمی‌کنیم. در دوره‌ای قرار داریم که نشر مظلوم است و باید کتاب آنگونه که باید و شایسته است جدی گرفته شود.

* انتقاد «پورمختار» از اهمال مسئولان فرهنگی 
علیرضا مختارپور دبیر نهاد کتابخانه های کشور در مراسم اختتامیه جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو گفت: طی ۴ دهه اخیر دیدگاه‌های معارضی درباره انقلاب اسلامی صحبت کرده‌اند و با اهمال برخی مسئولان فرهنگی متاسفانه هنوز جای آثار تاریخی که در شأن انقلاب اسلامی باشد برای جوانان خالی است.

وی ادامه داد: این جایزه بنام شهید سیدعلی اندرزگو نامگذاری شده است و این مهمترین ویژگی این جایزه ادبی است. زیرا بنام کسی نامگذاری شده که ثابت کرد که می توان قناعت پیشه کرد اما به مبارزه با طاغوت پرداخت.

مختارپور در پایان سخنانش شعری از مهدی جهاندار برای حاضران خواند که در مطلع آن آمده «سلاحش را زمین نگذاشت، تا جان داشت ایمان داشت/ نه چون شیخ ریاکاری که، تا نان داشت ایمان داشت».

 * معرفی برگزیدگان جایزه ادبی شهید اندرزگو 
در این مراسم پنج برگزیده در سه بخش اعلام شدند. یک برگزیده در بخش تاریخ شفاهی و روایت انقلاب، دو برگزیده در بخش رمان و داستان بزرگسال و دو برگزیده در بخش داستان و رمان کودک و نوجوان.

بخش جشنواره نام کتاب برگزیده نویسنده انتشارات تصویر آثار
داستان کودک و نوجوان باغ خرمالو هادی حکیمیان شهرستان ادب اینجا
دو روایت از یک عکس ابراهیم حسن‌بیگی سوره مهر
هر دو اثر برنده جایزه ۱۰ ‌میلیون‌تومانی و خرید تضمینی دوهزار نسخه از کتاب ---
داستان بلند و رمان بزرگ‌سال اوسنه گوهرشاد سعید تشکری به‌نشر اینجا
عاشقی به سبک ون‌گوگ محمدرضا شرفی شهرستان ادب
هر دو اثر برنده جایزه ۱۰ ‌میلیون‌تومانی و خرید تضمینی دو هزار نسخه از کتاب ---
تاریخ شفاهی و روایت انقلاب یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار موسی حقانی مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران اینجا
برنده جایزه ۱۰ میلیون‌تومانی و خرید تضمینی دوهزار نسخه از کتاب

۱۴ اثری که به‌عنوان نامزد دریافت جایزۀ شهید اندرزگو معرفی شده‌اند، به شرح زیر اعلام شد:

نامزدهای نهایی بخش داستان کودک و نوجوان
-باغ خرمالو نوشتۀ هادی حکیمیان از انتشارات شهرستان ادب
-دو روایت از یک عکس نوشتۀ ابراهیم حسن‌بیگی از انتشارات سورۀ مهر
-رؤیای بعدازظهر نوشتۀ نیلوفر مالک از انتشارات سورۀ مهر
-ظلمت سفید نوشتۀ سجاد خالقیاز  انتشارات کتابستان معرفت
-موهای تو خانۀ ماهی‌هاست نوشتۀ محمدرضا شرفی خبوشان از انتشارات شهرستان ادب

نامزدهای نهایی بخش داستان بلند و رمان
- «اوسنۀ گوهرشاد» نوشته سعید تشکری از انتشارات به‌نشر
- «عاشقی به سبک ون‌گوگ» اثر محمدرضا شرفی خبوشان از انتشارات شهرستان ادب
- «گرگ‌سالی» نوشته امیرحسین فردی از انتشارات سورۀ مهر
- «مستوری» اثر صادق کرمیار از انتشارات جمکران
- «من پسر شاه نیستم» نوشته اصغر فکور از انتشارات موزۀ عبرت
- «وقت معلوم» اثر مهدی کفاش از انتشارات شهرستان ادب

نامزدهای بخش روایت و تاریخ شفاهی
- کتاب «۱۳۱۸» نوشتۀ علی احمد محرابی از مرکز اسناد انقلاب اسلامی
- «پل پیروزی، سرزمین قحطی» نوشتۀ محمدقلی مجد و ترجمۀ علی فتحعلی آشتیانی از مؤسسۀ مطالعات و پژوهش‌های سیاسی
- «یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار» نوشتۀ موسی حقانی از مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران.

* هدیه ویژه سازمان تبلیغات به نامزدها
حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم اختتامیهٔ جایزهٔ شهید اندرزگو، اعلام کرد: هر ۱۴ نامزد دریافت جایزه به سفر عتبات عالیات اعزام خواهند شد. همچنین ۵ نفری که برندهٔ جایزهٔ شهید اندرزگو شده‌اند، به‌همراه همسرشان راهی این سفر مقدس خواهند شد.

* اقدام شایسته دست‌اندرکاران جایزه ادبی شهید اندرزگو
اهالی فرهنگ و ادبیات و دست‌اندرکاران جایزه شهید اندرزگو یک شب پیش از برگزاری مراسم اختتامیه این جایزه، به منزل شهید اندرزگو رفتند و با همسر این دیدار و گفتگو کردند.

اخبار مرتبط

لزوم تببین جنایت‌های رژیم صهیونیستی توسط مبلغان دینی

روحانیان صبر و امید را به جامعه القا کنند

پیگیری سازمان تبلیغات اسلامی جهت برگزاری مراسمات ماه مبارک رمضان

0 نظر

ارسال نظر

capcha