چه عاملی باعث استقبال از گاندو شد؟

چه عاملی باعث استقبال از گاندو شد؟

به گزارش سراج24؛ گاندو نام سریالی حاشیه ساز به کارگردانی جواد افشار و تهیه‌کنندگی مجتبی امینی است که این شب‌ها از شبکه سوم سیما پخش می‌شود. «گاندو» یا «تمساح پوزه کوتاه» نوعی کروکودیل بومی ایران و پاکستان است. این حیوان بزرگ‌ترین خزنده در هر دو کشور به حساب می‌آید که طی ۶۵ میلیون سال گذشته تغییرات کمی کرده است. گاندو تنها تمساحی است که به طور طبیعی در ایران زندگی می‌کند و همین ویژگی آن را به حیوانی محبوب در بین گردشگران تبدیل کرده است. از دو جهت می‌توان دلیل انتخاب این نام برای سریال را برای این سریال حدس زد. اول آن‌که این حیوان یک شکارچی کمین کننده است و در نهایت مهارت و حوصله شکار خود را بدست می‌آورد که همین شیوه وجه تشابه بین نیروهای امنیتی در مواجه با جاسوسان و نفوذی‌های دشمن است. دوم آن‌که در دنیای حقیقی نیز جاسوسان نفوذی تحت پروژه‌ای مشابه و با بهانه‌ی حفاظت از یوزهای ایرانی درحال انقراض، اطلاعات مربوط به سایت‌های موشکی ایران را جمع آوری کرده بودند.

فیلم‌نامه‌ی این سریال شاکله‌ی جاسوسی-امنیتی دارد و یکی از پیچیده‌ترین و حساس ترین پرونده‌های جاسوسی سال‌های اخیر را روایت می‌کند. جیسون رضائیان جاسوسی بود که در پوش یک خبرنگار به ایران وارد شد و پس از نزدیک شدن به یکی از اقوام رئیس جمهور اطلاعات کاملی را از آقای روحانی جمع آوری و برای سرویس‌های جاسوسی امریکا ارسال کرد. در نهایت نیز دولت تدبیر و امید نیز این شاه مهره‌ی سیستم جاسوسی امریکا را در قبال دریافت 1 میلیارد دلار به دولت امریکا تحویل داد.

روایت ارتباط نزدیک عامل نفوذی جیسون رضائیان با یکی از بستگان بسیار نزدیک شخص رئیس جمهور که از مقامات مشغول در دفتر ریاست جمهوری است؛ حواشی بسیاری را در شب‌های گذشته به دنبال داشته است. تا جایی که در قسمت سیزدهم این سریال پای خواهرزاده‌ی رئیس جمهور نیز به میان می‌آید البته بعید به نظر می‌رسد که شخصیت اصلی که عامل جیسون با آن در ارتباط بوده است دقیقا همان خواهرزاده‌ی رئیس جمهور باشد و به احتمال زیاد یکی دیگر از بستگان رئیس جمهور بوده است که چنین ماموریتی را برعهده داشته باشد.

البته نام خواهرزاده‌ی رئیس جمهور در پیش نمایش قسمت سیزدهم شنیده می‌شود ولی پس از تاخیر یک شبه در پخش این سریال مشخص می‌شود که عنوان خواهرزاده‌ی رئیس جمهور سانسور و پس از صداگذاری مجدد به خواهرزاده‌ی یکی از مسئولین تغییر می‌کند.

همین مسئله از چشمان تیز بین کاربران فضای مجازی دور نمی‌ماند و با واکنش گسترده‌ روبرو می‌شود. البته این سانسور به همان قسمت محدود نشده و در سایر قسمت‌ها نیز عنوان خواهرزاده‌ی رئیس جمهور تغییر می‌کند.

به طور قطع منظور از سانسور چنین مواردی حذف آن‌ها از معرض دید مخاطبان بوده ولی این روش سانسور نه تنها موجب دیده نشدن بلکه این سریال را بر سر زبان‌ها انداخته و موجب هرچه بیشتر دیده شدن آن شد.

سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم، در توییتی، ادعا کرده سریال «گاندو» در شبکه سه با دخالت مستقیم دولت سانسور شده است.

حسام‌الدین آشنا، نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر صداوسیما در واکنش به این اظهارنظر، در توییتی نوشته است: «اگر چنین چیزی صحت دارد، صداوسیما آن را اعلام کند و اگر صحت ندارد رسما آن‌ را تکذیب کند.»

اگر چه تکذیب حسام الدین آشنا مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور حاکی از آن است که دولت در سانسور گاندو به این شیوه نقشی نداشته است؛ ولی طی چند روز اخیر داماد رئیس جمهور با انتقاد شدید از «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور و «حسام الدین آشنا» مشاور پدر زنش، طی یادداشتی در شرق نوشت:«امروز زمان همدلی و همبستگی است، نه زمان بازی‌های سیاسی و جناحی. برخی افراد در دولت به‌ جای کاهش تنش و فشار، برای رئیس‌جمهور هزینه ایجاد می‌کنند. تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد؛ چرا باید حرفی بزنیم که بعد از چند ساعت، یا آن را حذف کنیم یا انکار! اینکه کسانی القا می‌کنند که حزب خاصی باعث پیروزی اندیشه اعتدال شد، در توهم سیاسی هستند.

وی می‌افزاید: دولت واعظی توانمند ندارد و برخی افراد ناآشنا به سیاست، حرف‌های ناپخته می‌زنند. اگر مردم نبودند و به صحنه نمی‌آمدند، برخی امروز به ‌جای مسئولیت در دولت باید شغل پدری خود را در بازار ادامه می‌دادند؛ گذشته خود را فراموش نکنیم.»

این انتقاد شدید داماد رئیس جمهور از آشنا و واعظی و همچنین ماجرای قهر جهانگیری در پی سرزنش او توسط رئیس جمهور چنین تفکری را القا می‌نماید که این نحوه‌ی سانسور به طور عمد به منظور دیده شدن آن بخش‌ها صورت گرفته است. اگر چه نماینده‌ی دولت در صداوسیما یعنی آقای آشنا چنین دخالتی را تکذیب می‌کنند ولی سانسور گاندو به این شکل بچه‌گانه از یک مدیر رسانه‌ای باتجربه مانند حسام الدین آشنا بسیار بعید به نظر می‌رسد!

پیش از این نیز لطف تیغ تیز ممیزی‌های صداوسیما بارها شامل فیلم‌ها و سریال‌های مختلف شده است ولی عملکرد ممیزی صداوسیما در این فقره بسیار شک برانگیز است. درهرصورت هزینه‌ی اعلام وجود یک نفوذی مهم در میان بستگان نزدیک و دولت تدبیر و امید، بیش از هرکس دیگری متوجه شخص حسن روحانی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

چه کسی چهره سال «هنر انقلاب» می‌شود؟

افتتاحیه دهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار برگزار شد

پیشخوان اینترنتی «سراج24»

0 نظر

ارسال نظر

capcha