یوسفیان ملا:

هیچ تعمدی در بالا و پایین شدن قیمت ارز از جانب دولت وجود ندارد

هیچ تعمدی در بالا و پایین شدن قیمت ارز از جانب دولت وجود ندارد

عزت‌الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با سراج24 درباره‌ی نوسانات قیمت ارز طی هفته‌ی اخیر گفت: نوسانات قیمت ارز مبنای اقتصادی ندارد و کاملا سیاسی است. قیمت ارز با یک اتفاق سیاسی تغییر می‌کند و دچار نوسان می‌شود. ما باید با پیروزی مقابل تحریم دشمنان، وجه‌ی سیاسی را از تعیین قیمت ارز از بین ببریم و مبنای آن را بر پایه‌های اقتصاد بنا کنیم تا به قیمت اصلی برگردد.

وی افزود: اختیار قیمت ارز دست دولت نیست و هیچ تعمدی در بالا و پایین شدن آن از جانب دولت وجود ندارد. قیمت ارز توسط بازار تعیین می‌شود و دلالان در آن نقش دارند. ارز دولتی هیچ تغییر قیمتی نداشته است و دولت در تعیین نرخ ارز بازار دستی ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: عده‌ای خائن در بازار ارز سعی دارند این بازار را به نفع خودشان دچار تغییرات کنند. اگر دست این افراد از بازار ارز کوتاه می‌شد هم‌اکنون شاهد آشفتگی در بازار ارز نبودیم. برخی از این افراد با برخی دستگاه‌های دولتی در ارتباط بودند که با اقداماتی از جانب نهادهای نظارتی دست آن‌ها از بازار ارز کوتاه شد و ارتباطشان با دستگاه‌های دولتی قطع شد.

وی با انتقاد از عملکرد دولت در زمینه‌ی نظارت و تامین ارز برای اقشار نیازمند به ارز اظهار داشت: وقتی دولت نتواند بر بازار نظارت مستمر و مناسب داشته باشد، این دست از مشکلات گریبان آن بازار را خواهد گرفت. فرقی ندارد این بازار در حوزه‌ی ارز باشد یا مواد غذایی. اگر دولت دخالتی نداشته باشد و بازار را بدون نظارت رها کند شاهد چنین مشکلاتی خواهیم بود. به عنوان مثال ما در کشور کسری گوشت نداشتیم اما در سال اخیر بازار عرضه و تقاضای گوشت با توزیع و نظارت غلط با مشکلات زیادی مواجه شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دولت باید شرایط خانواده‌هایی را که فرزندانشان در خارج از کشور به تحصیل مشغولند درک کند. برخی افراد نیازمند تامین هزینه‌های بیماران خود در خارج از کشور هستند. همه‌ی این موارد باید مورد توجه دولت باشد و برای تامین ارزهای اساسی و مورد نیاز مردم برنامه‌های مناسب داشته باشد. تامین و توزیع ارز باید به صورت دقیقی انجام شود تا دست فرصت‌طلبان کوتاه شود.

یوسفیان ملا در پایان تاکید داشت: اگر دولت‌مردان ما بخواهند می‌توانند تحریم‌های اقتصادی دشمنان را بشکنند و سلطه‌ی ارز خارجی را از سر کشور بردارند تا با کوچکترین رویدادهای سیاسی، قیمت ارز دچار نوسان نشود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نرخ‌های دلار را بشناسید

تعادل مناسبی در بازار ارز ایجاد شد/ افزایش عرضه بر تقاضا در نیما

پیش‌بینی پایان رشد پایه پولی ناشی از تخصیص ارز ترجیحی‌

0 نظر

ارسال نظر

capcha