سرانجام تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد چه می‌شود؟

سرانجام تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد چه می‌شود؟

به گزارش سراج24، چند هفته پیش بحث تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد کلید خورد و نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از محمد مهدی طهرانچی رئیس ین دانشگاه درخواست کردند تا در جلسه این کمیسیون و در بحث تحقیق و تفحص شرکت کند، جلسه‌ای که ریاست دانشگاه آزاد در آن شرکت نکرد و از همین رو نمایندگان کمیسیون هم بر اساس قانون موضوع را به هیئت رئیسه ارجاع دادند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اختیار را دارند تا هر زمانی که بخواهند بحث تحقیق و تفحص از یک نهاد را انجام دهد، البته موضوع تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد جدید نیست و به‌صورت تقریبی در هر دوره‌ای نمایندگان به فکر بررسی و تحقیق از دانشگاه آزاد افتاده ‌اند.

دانشگاه آزاد اقدامی ناشایست انجام نداده است

به گفته برخی از افراد دانشگاه آزاد، تحقیق و تفحص از این دانشگاه کار به جایی نمی‌برد، زیرا این دانشگاه اقدام ناشایستی انجام نداده است و نباید بحث تحقیق و تفحص از آن صورت بگیرد، عده‌ای دیگر هم می‌گویند به دلایل نامشخص و عدم هماهنگی نمایندگان مجلس با دانشگاه آزاد و خواسته‌هایشان تحقیق و تفحص کلید خورده است.

با این وجود محمد مهدی طهرانچی در جلسه تحقیق و تفحص حاضر نشد و صحبت نمایندگان را هم نشنید، از همین رو بحث تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد به هیئت رئیسه مجلس رسیده و حال این هیئت رئیسه است که باید درباره چرایی عدم حضور طهرانچی تصمیم گیری کند.

اطلاع رسانی نامناسب دلیل عدم حضور طهرانچی در مجلس

محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزادد،  درباره چرایی عدم حضور خود در جلسه تحقیق و تفحص اظهار کرد: به دلیل اطلاع رسانی نامناسب در جلسه حضور پیدا نکردم و نتوانستم در جلسه حاضر شوم.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: هم اکنون منتظر اعلام نتیجه از سوی هیئت رئیسه مجلس درباره جلسه تحقیق و تفحص  هستیم.

علت اصلی تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد مشخص نشده است و نمایندگان مجلس می‌گویند آنها تنها بر اساس اختیارات قانونی خود اقدام به کلید زدن تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد کرده‌اند، اقدامی که هیچ یک از مسئولان دانشگاه آزاد از آن خبر ندارند و دلیل اصلی آن را نمی‌دانند.

میرحمایت میرزاده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی،  با اشاره به بحث تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد، اظهار کرد: رئیس دانشگاه آزاد در جلسه تحقیق و تفحص و ساعت مشخص شده  حضور پیدا نکرد و البته مشخص نیست که این ناهماهنگی‌ها از کجا رقم خورده است.

علت حضور نداشتن طهرانچی در جلسه تحقیق و تفحص روی میز هیئت رئیسه مجلس

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به ما گفته‌اند عده‌ای از افرادی که موافق تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد بوده‌اند، با مسئولان دانشگاه آزاد هماهنگ شده‌اند که البته این موضوع خلاف آئین‌نامه است.

میرزاده با بیان اینکه تحقیق و تفحص در دستور جلسه هیئت رئیسه مجلس قرار گرفته است، گفت: تصمیم بر آن شد که گزارش حضور نداشتن رئیس دانشگاه آزاد در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار بگیرد و از همین رو موضوع از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خارج شده است و در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار گرفته و در این صورت یا این موضوع در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود یا دوباره به کمیسیون ارجاع خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگان مجلس حق دارند در موضوعات مختلف حق تحقیق و تفحص داشته باشند و این جلسه برای رفع ابهامات صورت گرفته بود، وقتی رئیس دانشگاه آزاد در جلسه حضور پیدا نکند یعنی تقاضای نمایندگان مجلس باقی است و این نمایندگان هستند که می‌گویند آیا موارد تحقیق و تفحص باید به قوه قضاییه ارجاع شود یا خیر؛ در ابتدا تصمیم هیئت رئیسه و پس از آن اگر در صحن علنی قرائت شود، نظر نمایندگان اهمیت دارد.

سرانجام تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد چه می‌شود؟

برخی از مدیران دانشگاه آزاد اعتقاد دارند که اجرای طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد، ابزار نظارتی نیست و ابزاری برای دخالت در اوضاع و احوال دانشگاه است زیرا این دانشگاه هیچ مشکلی ندارد و نیازی به اجرای تحقیق و تفحص از آن نیست و از سویی دیگر هم نمایندگان مجلس معتقد هستند که بحث تحقیق و تفحص از هر نهادی وظیفه قانونی آنها است، حال باید دید که سرانجام تحقیق و تقحص از دانشگاه آزاد چه می‌شود و آیا این موضوع ابزار نظارتی است یا تبدیل به ابزار دخالتی می‌شود.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

افزایش ۵ تا ۳۹ درصدی شهریه دانشگاه آزاد در سال تحصیلی جدید

واکسیناسیون موثرترین اقدام برای کنترل همه‌گیری کروناست

ماندگاری پزشکان در مناطق محروم با منابع مالی پایدار محقق می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha