دعوای همیشگیِ چپ و راست؛ انقلابی و غیرانقلابی

سومین مناظره‌ی زاکانی و تاجزاده با محوریت انتخابات سال ۸۸ و فساد اقتصادی

سومین مناظره‌ی زاکانی و تاجزاده با محوریت انتخابات سال ۸۸ و فساد اقتصادی

به گزارش سراج24؛ سومین مناظره‌ی باموضوع فتنه 88 و فساد اقتصادی برگزار شد. هردو طرف نیز دلایل خود را در راستای تبرئه‌ی جناح متبوع خود بیان نمودند. ماجرای حوادث 88 که به تعبیری فتنه‌ی اصغر بود و نسخه‌اش با التزام مردم شهید پرور ایران به ولایت فقیه در هم پیچیده شد. اما فتنه‌ی اکبر که در حال حاضر درگیر آن هستیم، فتنه‌ی اقتصادی فاسدان است.

در این مناظره و سایر مناظرات با موضوع مشابه یک شخصیت اصولگرا یا انقلابی و یک شخصیت اصلاحطلب یا لیبرال را دعوت می‌کنند تا در یک میدان جنگبه جان هم بیفتند. هرکس فسادهای جریان مقابل را بیشتر افشا کند و فحش‌های سیاسی زیباتری به جریان مقابل بگوید برنده‌ی مناظره است و مخاطبان نیز دلخوشند که در رسانه‌های کشورشان پیرامون مسئله‌ی فساد صحبت می‌شود؛ ولی در عمل با این مناظرات مشکلی حل نمی‌شود.

البته که هر شخصی در پشت تریبون نسبت به فساد اعلام انزجار می‌کند ولی آیا تضمینی هست که آن شخص در حقیقت نیز چنین عمل کند؟ مدت‌هاس که جامعه‌ی ما درگیر دعواهای جناح‌های سیاسی برسرمسائل اقتصادی است. هرکس خود را پاک دست می‌داند و جناح مقابل را دزد. همین نگاه صفر و یکی است که مانع مقابله با مفسدین اقتصادی است. در هر جناح و جریان انسان خوب هست، انسان بد هم هست. مهم آن است وجود فساد در هر جناحی توسط همان جریان به رسمیت شمرده شود و فارغ از مصلحت‌های حزبی و منافع گروهی، به صورت شفاف با فساد برخورد قاطع شود.

مردم شاید از پیروزی نماینده‌ی جناح متبوعشان در یک مناظره خوشحال شوند ولی در نهایت ماهیت فساد وجود دارد. این مسئله نیز محدود به هیچ حزبی و تفکری نیست. فساد و سواستفاده از قدرت چپ و راست و انقلابی و غیرانقلابی نمی‌شناسد. مردم از وضعیت بد اقتصادی به تنگ آمده‌اند و رانتخواری‌ اعتماد عمومی به نظام را خدشه دارکرده است.

البته ممکن است بگوییم که انقلابیِ حقیقی هرگز در امانت خیانت نمی‌کند ولی وجود فضای غیرشفاف و سهولت دست اندازی به بیت المال، همواره بهترین شخصیت‌ها را نیز در وسوسه‌ی خود فرو برده است.

افشای فسادهای اقتصادی جناح‌ها نیز با توجه به سیستم مصلحت اندیش قضایی راهگشا نیست چنان که بسیاری از مفسدین اقتصادی با تکیه بر حامیان پشت پرده همچنان با قدرت به راه خود ادامه می‌دهند.

تنها راه برون رفت از چنین وضعیتی شفافیت است. مطالبه‌ی شفافیت باید در صدر مطالبات مردمی قرار بگیرد تا جناح‌های سیاسی خود موظف به معرفی اعضای خطاکار خود باشند. در چنین حالتی اگر یک حزب سیاسی با توجه به منافع حزبی، خطاهای اعضای خود را از دید مردم پنهان کند دیر یا زود در نزد افکار عمومی رسوا شده و با خطر جدی مقبولیت روبرو می‌شود.

بار دیگر باید یادآوری کرد که افشای فساد جناح‌های سیاسی در مناظرات این چنینی کمکی به مبارزه با فساد نمی‌کند و صرفا به افزایش تنش‌های سیاسی و اجتماعی منتهی می‌شود. بهترین راهکار مبارزه با فساد زندگی مسئولان در خانه‌ی شیشه‌ای و اگر با زندگی این چنین شفاف موافق نیست پس حق تصدی هیچ پست و مسئولیتی را نباید داشته باشد.

در این شرایط باید ببینیم آیا بازهم مسئولان برای تصدی هر پستی احساس تکلیف می‌کنند یا برای حضور در فلان لیست 2 میلیارد تومان ورودیه می‌پردازند؟

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فساد گسترده و سیستمی در کشور وجود ندارد

فیلم/اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیش بینی رهبر انقلاب

اجازه برگزاری مناظره در دانشگاه ایلام داده نشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha