خودشیفتگی ترامپ چگونه وجهه‌ی امریکا را در هم شکست

خودشیفتگی ترامپ چگونه وجهه‌ی امریکا را در هم شکست

به گزارش سراج24؛ ترامپ این روزها در شرایط سختی به سر می‌برد. جنگ تجاری بین چین و مسئله‌ی قدرت منطقه‌ای ایران به بزرگترین دغدغه‌های ترامپ تبدیل شده‌اند. از سوی دیگر نیز کارزار انتخاباتی 2020 در پیش است و ترامپ به هر دری می‌زند تا دستاوردی درخور توجهی برای مقابله با سایر رقبا به‌‌دست بیاورد.

دستپاچگی ترامپ برای رسیدن به لقمه‌ای دندان گیر در عرصه‌ی سیاست او را در شرایطی بدی قرار داده است. ترامپ شخصیتی خود شیفته دارد و عاشق دیده شدن است. حتی پیش از رسیدن به ریاست جمهوری نیز با تکیه بر ثروت افسانه‌ای خود در تبلیغات تلویزیونی، مسابقات کشتی‌کج و برخی فیلم‌های سینمایی عرض اندام کرده است.

همین میل به دیده شدن ترامپ نیز سیستم امنیتی کاخ سفید را به چالش کشیده و علی رغم تمام توصیه‌های نهادهای امنیتی او از تلفن همراه شخصی خود برای حضور در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. او به سخنگو و مسئول روابط عمومی اعتقادی ندارد و ترجیح می‌دهد خودش دیده شود. براساس دستورالعمل‌های حقوقی و رسانه‌ای دولتی، هر رئیس جمهوری قبل از هر اظهار نظری باید موضوع را با مشاوران خود در میان گذاشته و پس از جمع بندی، بیانیه یا اظهار نظر را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد ولی ترامپ خلاف این شیوه عمل نموده و همین امر موجب شده است تا صحت اظهار نظرهای زیر سوال برود.

پیتر بیکر در نیویورک تایمز نوشت: روز پنج شنبه دو نفت کش ژاپن و نروژ در نزدیکی خلیج عمان مورد حمله قرار گرفتند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه ادعا کرد که هیچ تردیدی در مورد نقش ایران در این حملات وجود ندارد. اما در حال حاضر مردم آمریکا به رئیس جمهور خود اطمینان ندارند. ترامپ در طول دو سال گذشته بارها در مورد مسائل مختلف اظهارات نادرست و گمراه کننده ای را بر زبان آورده است. حتی رئیس روابط عمومی سابق کاخ سفید نیز آقای ترامپ را یک دروغگو خطاب کرده است.

در ادامه این مطلب آمده است: در هفته های اخیر شاهد افزایش تنش ها بین ایران و آمریکا در منطقه خاورمیانه بوده ایم. بدون شک در چنین شرایطی بدبینی جامعه و تحلیلگران سیاسی نسبت به دولت ترامپ افزایش پیدا می کند. این روزها برای بسیاری از ما یادآور ماه های پیش از جنگ عراق است. دولت بوش رژیم صدام حسین را به تلاش برای تولید تسلیحات کشتار جمعی متهم کرد. اما بعدا مشخص شد که این ادعا کاملا ساختگی بوده است. در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز بسیاری از کارشناسان نسبت به ادعاهای دولت در مورد استفاده رژیم بشار اسد از تسلیحات شیمیایی علیه مردم غیر نظامی تردید داشتند. دولت ترامپ نیز در حال حاضر با مشکل مشابهی روبرو شده است.

جان مک لافلین، معاون سابق رئیس سیا در دوره ریاست جمهوری جرج بوش در این ارتباط گفت: «اعتبار دولت ترامپ در مقایسه با دولت های قبلی بیشتر زیر سوال رفته است. البته مردم همیشه در مورد صحت گزارش های نهادهای اطلاعاتی کشور تردید دارند. اما دروغ های متعدد دولت ترامپ در سال های گذشته کار را برای آن ها دشوارتر کرده است.»

اما نکته جالب توجه این است که حتی خود ترامپ نیز در سال های گذشته بارها اعتبار نهادهای اطلاعاتی آمریکا را زیر سوال برده بود. او در دوران کمپین انتخاباتی خود در سال 2016 نهادهای اطلاعاتی آمریکا را با دوران آلمان نازی مقایسه کرده بود. ترامپ همچنین بارها اشاره کرده است که نتایج تحقیقات آن ها در مورد مداخلات حکومت روسیه در انتخابات سال 2016 را باور ندارد. امسال نهادهای اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند که ایران به توافق هسته ای برجام پایبند بوده است. روسای نهادهای اطلاعاتی کشور در جلسه شنود مجلس در مورد این موضوع شهادت دادند. اما ترامپ تاکید کرد که نهادهای اطلاعاتی کشور اشتباه می کنند.

اما بدون شک اعتبار حرف های رئیس جمهور در شرایط پرتنش کنونی در خاورمیانه بیشتر زیر سوال خواهد رفت. حملات روز پنج شنبه به نفت کش های ژاپن و نروژ باعث شد که نگرانی جامعه جهانی در مورد ایجاد اختلال در مسیر ترانزیت تنگه هرمز در آب های آزاد خلیج فارس افزایش پیدا کند. ترامپ در مصاحبه روز جمعه با شبکه خبری فاکس نیوز ادعا کرد که تردیدی در مورد نقش ایران در این حملات وجود ندارد.

هرچند که چنین ادعاهای واهی نیز پیش از این در سیستم حکومتی امریکا وجود داشته است ولی رئیس جمهورهای پیشین امریکا، این دروغ‌ها را به صورت هدفمند و با کمک غول‌های رسانه‌ای به افکارعمومی تزریق می‌کردند. ترامپ معتقد است تمام رسانه‌ها و خبرنگاران امریکایی دروغ‌گو و دشمن ملت هستند و تنها فاکس نیوز را رسانه‌ی مورد اعتماد می‌داند.

نیویورک تایمز همچنین می‌گوید؛ در هر صورت، ترامپ در دو سال گذشته سابقه خوبی در گفتن حقایق نداشته است. مطابق با گزارش روزنامه واشنگتن پست، آقای ترامپ تاکنون 10,796 مورد ادعای کذب یا گمراه کننده را در مورد مسائل مختلف بر زبان آورده است.

ترامپ بارها خبرنگاران و رسانه های کشور را دشمن مردم خطاب کرده است. او معتقد است که رسانه های آمریکا بی طرف نیستند و برای بد جلوه دادن او اخبار جعلی منتشر می کنند. ترامپ این هفته در مصاحبه تلویزیونی خود با شبکه ای بی سی نیوز گفت : «من واقعیت را دوست دارم. به نظرم من فرد بسیار صادقی هستم». اما مطابق با نظرسنجی منتشر شده توسط دانشگاه کونیپیاک، فقط 35 درصد از مردم کشور به ترامپ اعتماد دارند. در مقابل، 52 درصد مردم اعلام کردند که بیشتر به گزارش های رسانه‌ها می توان اعتماد کرد. اخیرا نیز فاکس نیوز نتایج نظرسنجی در رابطه با میزان صداقت شخصیت‌های سیاسی برگزار کرد ترامپ پس از پنج شخصیت دموکرات در جایگاه ششم قرار گرفت.

چنین اوضاعی بی شک حاصل خود شیفتگی و خود محوری ترامپ است. قدرت پوشالی امریکا در سایه‌ی جنگ‌های رسانه‌ای شکل می‌گیرد و ترامپ با خودمحوری سازوکار قدرت رسانه‌ای امریکا را برهم زده است. رفتار غیرعادی او به دنیا فهماند که در صورت حمله‌ی قدرتمندانه به امپراطوری رسانه‌ای امریکا، چهره‌ی واقعی این قهرمان پوشالی نمایان می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

جبهه تحت حمایت آمریکا در حال نزول و فروپاشی است

مرحله جدیدی از اقدامات اطلاعاتی علیه ائتلاف سعودی آغاز می‌شود

نمونه‌های تاریخی از همدلی ملت لبنان با مردم ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha