شمال کشور را دریابید و تا دیر نشده است

شمال کشور را دریابید و تا دیر نشده است

به گزارش سراج24، « شمال کشور را دریابید » عنوان سرمقاله یادداشت مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی، مسیح مهاجری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

برنامه‌ریزان فاسد رژیم پهلوی و خود شاه و درباریان برای شمال ایران به‌ویژه مازندران طرح‌های خطرناکی داشتند. آنها با ساختن کاخ‌های متعدد در چند شهر استان مازندران برای شاه، واگذار کردن اراضی وسیعی از این استان به وابستگان دربار ازجمله ژنرال‌های سرسپرده ارتش و ساختن هتل‌های ویژه و متل‌‌هایی که مراکز فساد بودند به اهداف کثیف خود نزدیک شده بودند ولی انقلاب اسلامی مردم ایران به آنها مهلت نداد و نتوانستند به آنچه در نظر داشتند بطور کامل برسند.
تخریب کشاورزی، نابودی دامداری، دگرگون ساختن فرهنگ بومی، تغییر بافت جمعیتی و به حاشیه راندن دین، از محورهای اصلی برنامه‌های رژیم فاسد و منحط پهلوی در شمال ایران به‌ویژه استان مازندران بود. اگر این توطئه به نتیجه می‌رسید، امروز شمال ایران کاملاً از دست رفته بود.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بیش از یک دهه، مواظبت‌ها و مراقبت‌های قابل تحسینی برای حفاظت از ارزش‌ها و جلوگیری از تخریب کشاورزی و دامداری و تغییر بافت جمعیتی و از بین بردن فرهنگ بومی به عمل آمد و این همان چیزی بود که صفحات شمالی کشور نیاز داشت. مردم متدین شمال از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، در صحنه‌های دفاع مقدس خوش درخشیدند و با تقدیم بیشترین شهید و ایثارهای کم‌نظیر، حماسه‌ها آفریدند و نام خود را به‌عنوان تاریخ‌سازان کشور در این مقطع از تاریخ ایران به ثبت رساندند.
فداکاری‌ها و ایثارگری‌های مردم استان‌های شمالی ایران در صحنه‌های انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی ایجاب می‌کرد مواظبت‌ها و مراقبت‌ها برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب، ارزش‌های اسلامی، سنت‌های بومی و ثروت‌های طبیعی این مردم تقویت شود و دولت جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت از این میراث گرانقدر و ثروت‌های طبیعی این خطه زرخیز و زیبای کشور اهمیت بسزائی قائل گردد. ولی صد افسوس که چنین نشد و در دو دهه اخیر از رهگذر بی‌توجهی دولت‌ها و سوءاستفاده فرصت‌طلبان، خطه شمال کشور به مرکزی برای خوش‌نشینی ثروتمندان بی‌بند و بار، دلال‌بازی‌های فرصت‌طلبان بی‌رحم و عیاشی عده‌ای لاابالی تبدیل شده بطوری‌ که مردم بومی منطقه با چشمانی حیرت‌زده شاهد از بین رفتن مزارع، جنگل‌ها، دام‌داری‌ها و تمام ثروت‌های طبیعی زادگاه خود هستند. در دولت جمهوری اسلامی، نه با برنامه‌ریزی و طراحی بلکه به‌دلیل بی‌برنامگی و عدم نظارت دقیق بر سوءاستفاده‌هایی که فرصت‌طلبان می‌کنند، عملاً همان اتفاقی در شمال افتاده است که قرار بود قبل از انقلاب بیافتد البته با شکل و شمایل و شیوه‌ای دیگر.
رفت‌و‌آمدهای بی‌سابقه‌ای که در جاده‌های شمالی کشور در سال‌های اخیر و به‌ویژه در ایام عید فطر امسال رخ داد نشان می‌دهد چه فاجعه‌ای برای منطقه شمال کشور رقم زده شده است. عبور عده‌ای لاابالی که مست ثروت‌های بادآورده هستند از خطوط قرمز اخلاقی در شمال که نمونه شرم‌آور آن قایقرانی مختلط و عریان زنان و مردان در دریاچه یکی از سدهای مازندران در هفته گذشته بود، خشم مردم را برانگیخته است. پدید آمدن این وضعیت، نشان‌دهنده بی‌توجهی مسئولین منطقه به وظایفشان است و این چیزی است که مردم متدین شمال آن را تحمل نخواهند کرد. کسانی که با مردم شمال آشنائی دارند می‌دانند که در میان این مردم، فراوانند افراد غیوری که این لاابالی‌گری‌ها را تحمل نخواهند کرد و در وقت مقتضی با مسئولان منطقه برخوردی قهرآمیز و با عوامل لاابالی‌گری نیز برخوردی پشیمان‌کننده خواهند کرد. بنابراین، شمال کشور را دریابید و تا دیر نشده و خود مردم دست به کار نشده‌اند، اقدامات لازم را برای حفاظت از اصول و ارزش‌ها و موجودیت این خطه زیبا و سرسبز و حرمت ساکنان بومی آن به عمل آورید. با چنین تدابیری، شمال کشور می‌تواند تفریحگاه باشد ولی عرصه لاابالی‌گری و تاراج ثروت‌های طبیعی و تخریب فرهنگ و سنت‌های بومی نه.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بازدید آیت‌الله محمدی‌لائینی از بزرگ‌ترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری

گلایه از بی‌ بندوباری در سواحل مازندران

برگزاری بزرگ‌ترین همایش شمیم حسینی در مازندران

0 نظر

ارسال نظر

capcha