نخست‌وزیر ژاپن، نگران جمهوری اسلامی ایران نیست

نخست‌وزیر ژاپن، نگران جمهوری اسلامی ایران نیست

به گزارش سراج24، « از شما توقعی نداریم آقای ماس! » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم سیاوش کاویانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

آمریکا از برجام خارج شد و با اقدامات خود دیگران را نیز وادار کرد تا به تعهدات خود عمل نکنند، در این میان اروپا پس از آمریکا که خود را پایبند به برجام نشان می‌دهد، هیچ تلاش مثبتی برای ماندگاری توافق هسته‌ای با ایران انجام نداده است.
وزیر خارجه آلمان‌‌ هایکو ماس، که به ایران سفر کرده و با وزیر خارجه کشورمان دیدار و نشست خبری داشته، بدون آن که آمریکا را متهم اصلی نابودی برجام معرفی کند، گفته است، «تلاش می‌کنیم به تعهدات خود در برجام عمل کرده ولی نمی‌توانیم معجزه کنیم.»
مقامات اروپا و دیگر کشورهایی که راهی ایران شده و مذاکراتی را با مقامات کشور داشته و دارند، نگران افزایش تنش‌هایی هستند که باعث آن آمریکا است در حالی که ایران را متهم می‌کنند!
حرف‌های تکراری وزیر خارجه آلمان یکی از مسئولین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از اعضای تروئیکای اروپایی، هیچ راهکاری برای اجرای برجام از سوی اروپا ارائه نمی‌دهد و تنها به اینستکس اشاره می‌کند که حتی در صورت عملیاتی شدن این ساز و کار، ایران به حق خود در برجام نخواهد رسید.
اروپا یا عزم و اراده‌ای برای اجرای تعهدات برجامی خود ندارد یا با آمریکا همراه است، اما در ظاهر خود را پایبند به توافق هسته‌ای نشان می‌دهد که دومین گزینه صحیح است.
اروپا اگر از استقلال سیاسی برخوردار بود و می‌توانست برای موضوع برجام تصمیم‌گیری کند، نیازی به معجزه نیست، چراکه قاره اروپا و اتحادیه‌ای که خود را حامی توافق هسته‌ای نشان می‌دهد، می‌تواند اگر بخواهد برجام را بدون آمریکا اجرا کند و آمریکا نیز توان آن را نداشته و نخواهد داشت که خود را در تقابل و تضاد با اروپا قرار دهد، موضوع برجام و همراهی اروپا و آمریکا در عدم اجرای تعهدات آنها، سیاستی است که مشترکاً از سوی این دو علیه جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌شود.
هدف از سفر مقامات اروپایی به ایران چه می‌تواند باشد جز آن که موضوعات انحرافی و مسائلی که می‌دانند برای جمهوری اسلامی خط قرمز است و امکان مذاکره و معامله بر سر آنها وجود ندارد، پیگیری می‌شود.
هایکو ماس در مذاکرات خود به مسائلی همچون توانمندی موشکی و نفوذ سیاسی ایران در منطقه اشاره کرده و آنها را دلیل تشدید تنش‌ها در منطقه می‌داند، این سیاست یک کشوری همچون آلمان نیست بلکه سیاست اروپا و آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران است، در حالی که موضوع اصلی و اساسی، برجام و اجرای تعهداتی است که آلمان نیز پای آن را امضا کرده و متعهد شده تا طبق توافق هسته‌ای تحریم‌های اقتصادی ایران به ازای تعلیق و تعطیل فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، برچیده شود.
آمریکا و اروپا منطقه غرب آسیا را تبدیل به انبار مهمات و تسلیحات کارخانه‌های تسلیحاتی خود کرده‌اند و رژیم‌های منطقه را به سلاح‌های پیشرفته مجهز نموده‌اند آنگاه از ایران درخواست دارند تا توانمندی موشکی خود را که مؤلفه اصلی بازدارندگی مقابل تهدیدات آمریکا و رژیم‌هایی چون اسرائیل و عربستان سعودی است، کنار بگذارد.
اکنون هر سه کشور اروپایی که زمانی عضو گروه ۱+۵ بودند، سیاست فشار حداکثری آمریکا را علیه ایران دنبال می‌کنند، مقامات انگلیس و فرانسه نیز هنگام سفر ترامپ به این دو کشور همسو و همراه با سیاست‌های آمریکا، علیه ایران سخن گفتند، برچیدن توانمندی هسته‌ای و پایان تأثیر و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه خواسته‌های مشترک آنها است، سیاست خلع سلاح ایران، که باعث خواهد شد، زمینه حمله نظامی نیز برای آمریکا و دیگر دشمنان جمهوری اسلامی فراهم شود، در دستور کار است.
جمهوری اسلامی سیاست مقاومت را درپیش گرفته است، مقاومت مقابل خواسته‌هایی که درپی تضعیف ایران در منطقه است، هیچ تضمینی به قول‌ها و وعده‌هایی که احتمالا از سوی پیک‌های سیاسی که راهی ایران می‌شوند، وجود ندارد، چراکه آنها بر سر برجام غیر قابل اعتماد بودن خود را ثابت کردند، در حالی که جمهوری اسلامی همچنان به تعهدات برجامی خود پایبند است.
جای شگفتی دارد که برخی در داخل از سفرهای دیپلماتیک برخی مقامات کشورها به ایران ذوق زده شده و آن را راهی برای پایان دادن به تنش‌ها و فشارهای آمریکا تلقی می‌کنند، در حالی که تجربه تلخ برجام هنوز وجود دارد و می‌بینند که توافق هسته‌ای نه تنها مشکلات را حل نکرد، بلکه مشکلات مضاعفی را باعث شد. میانجی‌ها برای تأثیر بر افکار عمومی داخلی و خارجی به ایران می‌آیند تا بگویند ما خواهان مذاکره و توافق با ایران هستیم اما ایران چنین سیاستی را نمی‌پذیرد، اما واقعیت و حقیقت پنهان نیست، همگان می‌بینند و می‌دانند، ایران نمی‌تواند به طرف‌های مقابل خود اعتماد کند، چراکه تجربه برجام را دارد.
آنهایی که برای میانجی‌گری به ایران می‌آیند، حتی نخست‌وزیر ژاپن، نگران جمهوری اسلامی ایران نیستند، بلکه نگران آینده اقتصادی و سیاسی خود هستند اگر تنش‌ها جدی شود، آنها نخستین کشورهایی خواهند بود که زیان خواهند دید و تبعات و عواقب آن را باید متحمل شوند.
آقای‌ هایکو ماس، ضمناً برای یادآوری می‌گویم، یادتان هست، آلمان سلاح شیمیایی به صدام داد تا علیه مردم ایران استفاده کند؟ کلاهتان را بالاتر بگذارید!
ما نیز از شما توقعی نداریم،‌ ما را به خیر شما امید نیست شر مرسانید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اهمیت قرارداد استراتژیک نظامی تهران و بغداد / ایران چه تسلیحاتی به عراق صادر می‌کند؟

از تفکری رنج می‌بریم که همواره به دنبال «واردات» پیشرفت و رفاه است

آیا آمریکا قابل اعتماد است؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha