ابوالفضل ابوترابی:

در مجلس پدیده‌ای به نام انتقال نمایندگان به وزارت نفت وجود دارد که مانع از استیضاح وزیر می‌شود

در مجلس پدیده‌ای به نام انتقال نمایندگان به وزارت نفت وجود دارد که مانع از استیضاح وزیر می‌شود

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در گفت‌وگو با سراج24 با انتقاد از عملکرد تعلل‌آمیز وزیر نفت در شرایط کنونی و بحران‌های پس از تحریم نفتی گفت: من به همراه 72 نفر از نمایندگان مجلس طی نامه‌ای به وزیر نفت انتقاداتی نسبت به عملکرد وی بیان کردیم که البته این نامه بی‌پاسخ ماند و وزیر به آن توجهی نکرد. متاسفانه از زمانی که آقای زنگنه مدیریت وزارت نفت را به عهده گرفته است همه‌ی برنامه‌های حوزه‌ی نفت و گاز ما با همسایگانمان از جمله توسعه‌ی میدان‌های گازی و توافقات فروش نفت و گاز معلق شده است.

وی اظهار داشت: آمریکا در نظر دارد که برنامه‌های فروش گاز ایران را هم تحریم کند و علیرغم این‌که ما هزینه‌های زیادی در این زمینه کرده‌ایم و به عنوان مثال لوله‌های گازی طرح صلح را به مرزهای پاکستان رساندیم، آمریکا برنامه‌ی تحریم این حوزه را هم در دستور کارش قرار داده است. آقای زنگنه از سال 92 که به وزارت رسید در زمینه‌ی مقابله با این اقدامات تعلل کرد و هم‌اکنون شاهد هستیم که به علت این تعلل پاکستان در اثر فشارهای آمریکا از واردات گاز ایران دوری می‌کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس افزود: در موضوع فروش گاز به عراق هم شاهد همین اتفاق هستیم که به علت کم‌کاری وزیر نفت این بازار هم در حال از دست رفتن است.

وی بیان کرد: در موارد دیگری چون قرارداد کرسنت که در دوره‌های قبلی وزارت وی منعقد شد دیدیم که افرادی مرتبط با این پرونده دستگیر شدند و آقای زنگنه در سال 92 جهت گرفتن رای اعتماد به نمایندگان قول داد که مشکلات این پرونده را ظرف 3 تا 6 ماه برطرف خواهد کرد. در این خصوص نه تنها مشکلات پرونده را برطرف نکرد بلکه باعث جریمه و محرومیت ما هم شد. این اتفاق ناخوشایند در اثر ضعف مدیریتی آقای زنگنه به ما وارد شد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ادامه داد: بر اساس قانونی که در سال 94 ابلاغ شد و سران قوا بر اجرای آن تاکید داشتند آقای زنگنه تلاش قابل توجهی در زمینه‌ی بورس نفت خام انجام ندادد و همکاری لازم را نداشت.

وی خاطر نشان کرد: آقای زنگنه حدود 15 سال است که وزیر نفت است و طی این سالیان طولانی هیچ سعی و تلاشی در جهت ارتقای پالایشگاه‌ها و تولید فرآورده‌های نفتی نداشته است. این موضوع بارها مورد تاکید رهبر انقلاب قرار گرفت و مسئله‌ی تولید فرآورده‌های نفتی یک امر با توجیه اقتصادی قابل قبولی بود که وی در طول دوران مدیریتی خود هیچ همتی جهت عملی و اجرایی شدن این برنامه از خود نشان نداد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در ادامه گفت: آقای زنگنه با این برنامه‌ها مخالفت می‌کند و در جلسات نیمه خصوصی و عمومی ساخت پالایشگاه و تولید فرآورده‌های نفتی را بدون توجیه اقتصادی می‌داند.

ابوترابی در پایان اظهار داشت: استیضاح زنگنه در حال جمع‌اوری امضا است ولی در مجلس ما یک پدیده‌ای به نام انتقال نمایندگان به وزارت نفت وجود دارد که مانع از به سرانجام رسیدن این امر می‌شود. علاوه‌بر این موضوع با توجه به این‌که به ایام انتخاباتی مجلس نزدیک‌تر می‌شویم، برخی از نمایندگان به کمک‌های مالی برای حوزه‌های انتخاباتی خود دارند که متاسفانه منافع شخصی خود را بر مصالح ملی ترجیح می‌دهند و استیضاح به سراانجام نمی‌رسد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

برای استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی آماده‌ایم

شفافیت بهترین راه مبارزه با فساد است/ در شهردار آینده مردم را در مدیریت شهری سهیم کند

استیضاح روحانی بی‌حاصل بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha