سامانه‌های پدافند موشکی؛

«۱۵ خرداد» دست برتر قدرت نظامی ایران

«۱۵ خرداد» دست برتر قدرت نظامی ایران

به گزارش سراج24، قدرت دفاعی جمهوری اسلامی امروز یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در اقتدار کشورمان است. سامانه‌های پدافندی یکی از شاخصه‌های این اقتدار به حساب می‌آیند که رسیدن به خودکفایی در آن از دوران دفاع مقدس آغاز شده و تاکنون نیز توسط متخصصان داخلی و جوانان این مرز و بوم در حال پیشبرد است. تکیه بر توانمندی داخلی در عرصه دستاورد‌های دفاعی باعث شده تا هر روز شاهد توانمندی‌ها و دستاورد‌های جدیدی در عرصه دفاع باشیم.

 
 در مجموعه گزارش‌های بررسی سامانه‌های پدافندی به بررسی توانمندی کشورمان در این باره پرداخته‌ایم.
 
 
1

در نخستین گزارش از این مجموعه به بررسی سامانه باور۳۷۳ پرداختیم که یکی از سامانه‌های پدافند موشکی سطح به هوای میان برد و دوربرد و خودکششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست که در مرکز تحقیقات و جهادخودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا ساخته و طراحی شده است.
 
این سامانه موشکی در واقع نمونه ایرانی و داخلی سازی شده سامانه اس-۳۰۰ روسی است. البته باور۳۷۳ از نظر قابلیت نسبت به سامانه روسی به روزرسانی شده و ارتقا یافته است. این به روزرسانی در برد به میزان ۱/۵ برابر و در به کارگیری نوع موشک‌ها صورت پذیرفته است به نحوی که توانایی حمل و شلیک انواع موشک‌ها در برد‌های مختلف را داراست.
در شرایطی که قدرت نظامی بازدارنده ایران و توان مقابله کشور با هر گونه تهدید نظامی این روز‌ها صدر اخبار را به خود اختصاص داده است، بررسی تکنولوژی موشک‌های ایران نشان می‌دهد که برد این موشک‌ها نقاطی بسیاری از پایگاه‌های نظامی دشمن را در برمی‌گیرد و این توان دفاعی باعث نا امیدی دشمنان در حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی کشورمان شده است.
 
1
 
سامانه موشکی ۱۵ خرداد
 
این سامانه را می‌توان نمونه پیشرفته سامانه باور ۳۷۳ نامید که پیشتر رونمایی شده بود و  قرار است تا به زودی در اختیار نیروهای مسلح قرار گیرد. اما در این سامانه دو غلاف موشکی باور ۳۷۳ به چهار غلاف افزایش یافته است که در هر کدام از آنها یک فروند موشک صیاد ۳ قرار می‌گیرد.
 
اهمیت طراحی و ساخت این سامانه علاوه بر تقویت توان خودکفایی، موجب ایجاد قدرت بازدارندگی و تقویت این قدرت در بنیه دفاعی کشورمان است. 
 
1
 
این سامانه تحت پروژه سامانه سلاح پدافند هوایی شهدای سوباشی طراحی و ساخته شده است که قادر به رهگیری انواع اهداف هوایی در شبکه جامع پدافند هوایی کشور بوده و بر این اساس توانایی شناسایی اهدافی همچون جنگنده و پهپاد‌های مهاجم را در برد ۱۵۰ کیلومتر شناسایی و تا برد ۱۲۰ کیلومتر ردگیری نماید و توانایی شناسایی اهداف پنهان‌کار در برد ۸۵ کیلومتر و درگیری و انهدام آن‌ها را در برد ۴۵ کیلومتری را دارا می‌باشد.
 
این سامانه قابلیت رهگیری همزمان ۶ هدف و انهدام آنها را داراست و بسیار چالاک بوده به نحوی که قابلیت تحرک پذیری آن برای آماده به کارشدن و عملیاتی شدن در کمتر از ۵ دقیقه است.
 
این سامانه سلاح مجهز به رادار آرایه فازی با امکان درگیری همزمان با چند هدف و سکو‌های پرتاب مستقل می‌باشد که در آن از موشک صیاد ۳ استفاده شده است. همچنین، این سامانه قابلیت درگیری موثربا اهداف هوایی با قابلیت‌های آفندی بالا مانند هواپیما‌های شناسایی، بمب افکن‌ها و جنگنده‌های تاکتیکی را دارد.
 
سامانه  ۱۵ خرداد با برد عملیاتی بالا و ناحیه کشندگی گسترده (با اهدافی که در محدوده ارتفاع ۱۵۰ کیلومتر تا ۲۷ کیلومتر و در برد ۷ کیلومتر تا ۷۵ کیلومتر قرار دارند) توانایی درگیری با اهداف مورد نظر را دارد.
 
رونمایی از سامانه موشکی ۱۵ خرداد

 

صبح روز یکشنبه ۱۹ام خردادماه سال جاری و همزمان با ایام سالگرد قیام ۱۵ خرداد امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در مراسم رونمایی از سامانه پدافند موشکی ۱۵ خرداد اظهارکرد: فرزندان غیور ملت ایران در وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اتکال به ذات اقدس الهی و تحت زعامت مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا و با حمایت‌های بی دریغ دولت خدمتگزار و ملت سرافراز ایران موفق شدند دستاورد جدید و ارزشمندی در حوزه پدافند هوائی به نام «۱۵ خرداد» را به ملت شریف و نیرو‌های مسلح مقتدر جمهوری اسلامی ایران تقدیم کنند.
 
1
 
وزیر دفاع توسعه‏‌ی سامانه پدافند هوایی نیرو‌های مسلح را یکی از ضرورت‌های دفاعی هر کشوری دانست و افزود: با وجود تحریم و عدم در اختیار قرار دهی این گونه سامانه سلاح‌ها از طرف کشور‌های دیگر، بومی سازی این سامانه از طریق طراحی و توسعه در داخل کشور مورد توجه ویژه قرار گرفته است تا بتوان پوشش دفاعی مناسبی را در مقابل تهدید‌های مختلف هوایی با قابلیت عملیاتی بالا جهت مقابله با سلاح‌های استراتژیک دشمن از جمله هواپیما‌های جنگنده، بمب افکن‌های رادار گریز، موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و انواع پهپاد‌ها ایجاد نمود.
 
آزمایش عملیاتی سامانه موشکی ۱۵ خرداد
 
پس از اینکه روز گذشته از این سامانه رونمایی شد، همزمان تصاویری نیز از آزمایش عملیاتی این سامانه منتشر شد تا قدرت این سامانه به همگان اثبات شود. در این فیلم، موشک‌های  صیاد ۳ پس از شلیک از این سامانه اهداف خود را رهگیری و منهدم می‌کنند.
 
این فیلم از آزمایش عملیاتی این سامانه تهیه شده است. 
 
 

سامانه موشکی ۱۵ خرداد در رسانه‌های خارجی
 
پایگاه خبری تایمز اسرائیل-TIMES OF ISRAEL- وابسته به موساد (سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی) عصر روز گذشته طی گزارشی با عنوان «رونمایی ایران از سامانه موشکی که قادر است تا جنگنده های دشمن را نابود کند».
 
در ادامه این گزارش آمده است؛ این سامانه کاملا بومی، ساخت داخل می‌باشد. وزیر دفاع ایران گفته که این سامانه برای مقابله با تهدیدات خارجی ساخته شده است.
 
1

پایگاه شبکه خبری راشاتودی-RT- روسیه درباره این سامانه نوشت؛ نیرو‌های مسلح ایران یک سامانه دفاع موشکی بومی که قادر به رهگیری و انهدام ۶ هدف همزمان است را به نمایش گذاشتند. این جنگ افزار در بحبوحه تنش‌های فزاینده در منطقه به نمایش گذاشته شد.
 
1
 
یوری لیامین کارشناس نظامی طی مطلبی در توئیتر خود نوشت؛ پدافند هوایی ایران به سامانه دفاع هوایی جدیدی دست یافته که نمونه توسعه یافته سامانه «تلاش» با رادار جدید و موشک‌های صیاد-۳ با برد ۱۲۰ کیلومتر است. همچنین با استفاده از رادار جدید هر کدام از این سامانه ها قادر هستند تا به طور همزمان ۶ هدف را منهدم کنند.
 
1
 
پایگاه خبری -ARMY RECOGNITION- در گزارش روز گذشته خود خبر از رونمایی این سامانه با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع داد.
 
کلام آخر
 
موفقیت دانشمندان و طراحان ایرانی امروزه به همگان ثابت شده است و اکنون شاهد این هستیم که ایران در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی رسیده‌ایم. اعمال تحریم‌های خصمانه علیه کشورمان نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و تهران توانست یکه و تنها راه خود را در حوزه دفاعی ادامه دهد.

کشور ما طی سال‌های اخیر توانسته است طیف متنوعی از موشک‌های بالستیک با ویژگی‌های متفاوت برای مقابله با انواع تهدیدات را طراحی و تولید کند که به همین سبب به یکی از قدرت‌های موشکی جهان و منطقه غرب آسیا تبدیل شده است. توانمندی نظامی و دفاعی کشور، بدون شک یکی از مهم ‏ترین محور‌های راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تهدیدات است. همینطور بر اساس مولفه‌های قدرت، توان موشکی به عنوان یکی از مهمترین عامل بازدارنده تهاجم نظامی قرار دارد که کشور ما به خوبی از آن برخوردار است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دشمن جرات نمی‌کند درگیر جنگ نظامی با ما شود

هیچ مصاحبه‌ای در رابطه با جرم‌انگاری دوچرخه‌سواری بانوان نداشته‌ام

سوءقصد به جان نخست‌وزیر عراق فتنه جدیدی است که رد آن را باید در اتاق‌های فکر خارجی جستجو کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha