لاریجانی در صحن علنی:

زمین‌ها باید از بورس بازی خارج شوند

زمین‌ها باید از بورس بازی خارج شوند

به گزارش سراج24، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (۱۹ خرداد ماه) با اشاره به طرح ملی مسکن، اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در شرایط فعلی کشور ما موضوع مسکن است البته ممکن است مسکن‌های زائدی نیز وجود داشته باشند.

وی افزود: طبق آمار مرکز پژوهش‌ها در تهران حدود ۵۰۰ هزار مسکن اضافی وجود دارد که این رقم در کل کشور حدود ۲ میلیون است، البته ممکن است بسیاری از این مسکن‌ها لوکس باشند که البته این اجازه ساخت را شهرداری می‌دهد و بعد هم افراد بی‌بضاعت و طبقات متوسط نمی‌توانند این خانه‌ها را بخرند این در حالی است که مسکن متناسب با خودشان نیز وجود ندارد لذا باید به این مسئله توجه کرد.

لاریجانی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم در شرایط فعلی این است که مردم از نظر وضعیت مسکن برنامه درستی داشته باشند، باید قبول کرد که طبق برنامه ششم باید حدود ۹۰۰ هزار مسکن در سال ساخته می‌شد که شاید در سال‌های اخیر این کار انجام نشده است و یکی از مسائلی که امروز از نظر وضعیت قیمت مسکن با آن مواجه هستیم نتیجه کم توجهی در سال‌های گذشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت می‌خواهد قانون برنامه ششم را انجام دهد و در این قانون برای شهر و روستا سقف تعیین شده است که مثلا باید این مقدار مسکن ساخته شود، از نکات مهمی که مرکز پژوهش‌های مجلس و دولت باید به آن توجه داشته باشند این است که باید برای روستا‌ها مسکن مناسب ساخته شود چرا که در بسیاری از این روستا‌ها به دلیل تعیین حریم ازدیاد جمعیت باعث شده که زمین لازم ساخت و ساز وجود نداشته باشد؛ البته آقای تابش گفتند که در این کار بازنگری می‌کنند.

وی افزود: آقای رحمانی فضلی باید به استانداران تأکید کنند که در شورای برنامه ریزی استان این معضل را برای روستاییان حل کنند چرا که نباید از روستا‌ها مهاجرت صورت بگیرد.

لاریجانی اظهار کرد: شهر‌های کوچک و متوسط بیش از هزار عدد هستند و در داخل شهر‌ها باید زمین لازم وجود داشته باشد، محدوده شهر‌ها باید افزایش پیدا کند که البته در این زمینه وزارت مسکن نظر خود را دارد و وزارت کشور نیز باید کمک کند تا این مشکلات از جلوی پای مردم روستا‌ها برداشته شود لذا اگر این مجموعه راه بیفتد می‌تواند مشکل مسکن را ظرف چند سال آینده مرتفع کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین در حوزه وام که البته مسئله مهمی است تقسیم بندی‌هایی انجام شد به این ترتیب که برای روستا‌ها ۴۰ میلیون تومان وام، شهر‌های کوچک و متوسط ۶۰ میلیون و شهر‌های بزرگ ۸۰ میلیون تخصیص خواهد یافت، همچنین سهم کلان تسهیلات بانکی مسکن ۸.۵ درصد بوده که آقای همتی پذیرفتند این مقدار را به ۲۰ درصد برسانند تا تسهیلات برای سازندگان مسکن فراهم شود لذا این مجموعه، مجموعه بسیار خوبی است به شرط اینکه در مقام اجرا به خوبی عمل کند.

وی ادامه داد: اگر برای مسکن‌های خالی نظام مالیاتی درستی وضع شود و این مسئله به تصویب برسد که اگر مالکان ملک خود را اجاره بدهند طی چند سال از مالیات معاف می‌شوند انگیزه اجاره دهی مسکن بالا می‌رود، در بسیاری از کشور‌ها از سهم زمین دولتی که انبوه سازان خانه می‌سازند در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌گیرد که آن‌ها را اجاره بدهند ما نیز می‌توانیم از این امکان استفاده کنیم، زمین‌ها باید از بورس بازی خارج شوند، اما باید توجه کرد که اگر خانه‌ای ساخته می‌شود اگر اسناد آن سریع منتقل شود این ملک‌ها وارد بورس بازی می‌شوند لذا باید زمانی برای نقل و انتقال در نظر گرفت.

لاریجانی بیان کرد: به وزیر راه تأکید می‌کنم تا برای شهرک‌های اقماری امکانات شهری مناسب در نظر بگیرد تا مانند مسکن مهر نشود که بعضی از آن‌ها هیچ امکانات شهری نداشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: کمیسیون عمران مجموعه مباحث فوق را سریعا پیگیری کند تا در زمینه اجرا کار به درستی جلو برود، البته مجلس جلساتی را برای این موضوع خواهد داشت و دولت نیز باید به این موضوع توجه کند تا زوج‌های جوان بتوانند در زمان معقولی صاحب مسکن شوند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار از انحصارطلبی‌ها جلوگیری می‌کند

بابک نگاهداری سرپرست مرکز پژوهش های مجلس شد

هیچ کس حق اختلاف افکنی بین قوا را ندارد/ دولت باید از فردا کار خود را آغاز کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha