آقای وزیر؛ اگر گرسنگی خوب است چرا پس فقط برای مردم خوب است؟ چرا از مردم مایه می‌گذارید؟

آقای وزیر؛ اگر گرسنگی خوب است چرا پس فقط برای مردم خوب است؟ چرا از مردم مایه می‌گذارید؟

به گزارش سراج24؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو، در مصاحبه با ایلنا با انتقاد از زیاد بودن مصرف انرژی در ایران گفته است: «علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.»

وی می افزاید: ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.

این در حالی است که پیش از این نیز آقای ولایتی به مردم توصیه کرده بود که: «از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست این‌ها عاجز شدند.»

نکته جالب اینجاست که شخص آقای ولایتی خود به همراه خانواده‌شان در یک عمارت در همسایگی کاخ سعدآباد زندگی می‌کنند که از مرفه ترین و خوش آب و هواترین نقاط موجود در کشور است. هرچند که درباره‌ی نحوه‌ی مالکیت ایشان بر این عمارت لاکچری شبهات فراوانی وجود دارد.

حال با توجه به سخنان تاسف آور وزیر نیروی دولت تدبیر و امید باید به ایشان گفت؛ آنچیزی که باعث پیشرفت کشور چین شده است رعایت سفت و سخت قوانین و مبارزه‌ی کوبنده با مفسدان اقتصادی است.

اگر آن روزی که اولین فساد و اختلاس‌های برخی مسئولان جمهوری انجام می‌شد، آن مسئولان را برای درست عبرت سایرین اعدام می‌کردند امروز مسئولان ومدیران عالی رتبه‌ی نظام درحالی که غرق در ثروت و پول بیت‌المال هستند مردم را به گرسنگی و بستن لنگ به دور کمر خود دعوت نمی‌کردند!

درواقع آن‌چه که باعث پیشرفت چین شده است قانونمداری و شفافیت اقتصادی است. این مسئله را باید با بحث شفافیت در کشورمان مقایسه کنیم. از مجلس گرفته تا رئیس جمهور هیچ کدام از سیاسیون حاضر به پذیرش قانون شفافیت اموال و دارایی‌های مسئولان نیستند. اگر قرار است گرسنگی مردم راه پیشرفت کشور باشد پس خوب است که مسئولان کشور نیز مانند مسئولان چینی قوانین مبارزه با فساد و مجازات فاسدان اقتصادی را اجرا کنند.

باید به مسئولانی همانند آقای وزیر نیرو و آقای ولایتی گفت که نمی‌شود از خوش آب و هواترین نقاط شهر برای مردم فقیر و گرسنه نسخه مقاومت پیچید. اگر مقاومت در راه اسلام ثواب است پس لطف فرموده اداره امورات دنیوی و چرک کف حساب‌های بانکی خود را به سایرین واگذار کنید و خودتان لنگ به کمر بسته و در راه پیشرفت کشور گرسنگی بکشید!

متاسفانه در سال‌های اخیر میل به تبرج و زندگی لاکچری در میان مدیران و مسئولان حکومت رو به فزونی گذاشته و اگر این سبک زندگی در اوایل انقلاب به شکل پنهانی وجود داشت، امروز دیگر مسئولان ابایی از اعلام ثروت‌های میلیاردی و افسانه‌ای خود ندارند. برخی انقلابیون کوخ نشین، با توجیه حفظ امنیت جانی کاخ نشین شده‌اند.

پدیده کاخ نشینی و اشرافیگری یکی از آفت هایی است که امام خمینی (ره) همواره درباره آن به مسئولان گوش زد و آنها را نسبت به این امر هوشیار می کردند تا در خواب غفلت قرار نگیرند و فاصله بین مردم و مسئولان افزایش پیدا کند. ایشان فرمودند: «آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحۀ دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی که رئیس جمهور ما خدای نخواسته، از آن خوی کوخ ‏نشینی بیرون برود و به کاخ ‏نشینی توجه بکند، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند پیدا می‌‏شود. آن روزی که مجلسیان خوی کاخ ‏نشینی پیدا کنند خدای نخواسته، و از این خوی ارزندۀ کوخ ‏نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.» ( 01/01/1362)

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سازمان ملل: ۲۰ میلیون یمنی با گرسنگی و کرونا روبرو هستند

رئیس جمهور چین: باید آماده جنگ شویم

فیلم| لج بازی ترامپ برای لغو تحریم های ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha