محمدجواد جمالی نوبندگانی:

ژاپنی‌ها صرفا انتقال دهنده‌ی پیام مقامات آمریکایی به ما هستند و نه میانجی

ژاپنی‌ها صرفا انتقال دهنده‌ی پیام مقامات آمریکایی به ما هستند و نه میانجی

محمدجواد جمالی نوبندگانی دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی سفر پیش‌روی شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: هیچ‌کس در کشور نباید از سفر آقای شینزو آبه انتظار معجزه داشته باشد. انتظار بیش از حد از سفر نخست وزیر ژاپن به ایران غلط است. این سفر بیش از آن‌که میانجی‌گری بین ایران و آمریکا باشد، سفری‌ست که طی آن پیام مقامات آمریکایی به مقامات ما منتقل خواهد شد و نمی‌توان نقش میانجی برای ژاپنی‌ها متصور شد بلکه بیشتر نقش آوردنه‌ی پیام را خواهند داشت.

وی تصریح کرد: ژاپنی‌ها به‌خصوص بعد از جنگ جهانی دوم به علت سیطره‌ای که آمریکایی‌ها بر آن‌ها دارند نمی‌توانند نقش مهم سیاسی بین‌المللی داشته باشند. آن‌ها حتی مشکلات خودشان با کره‌ی شمالی را از طریق آمریکایی‌ها حل می‌کنند. درست است که آن‌ها یک قدرت اقتصادی به حساب می‌آیند اما این قدرتمندی در اقتصادشان، نتوانسته که در عرصه‌ی سیاسی ژاپن در سطح جهانی و بین‌المللی ظهور و بروزی داشته باشد. ما باید این سفر را در همان حدی که هست ببینیم و انتظار فراتری از آن نداشته باشیم.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص اظهارات ضد و نقیض مقامات آمریکایی در برخورد با جمهوری اسلامی بیان کرد: ترامپ و چند تن از اعضای دولتی ایالات متحده از چند روش علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده و می‌کنند. یکی از این روش‌ها فشار همه‌جانبه است. روش دیگر دیوانه‌انگاری و نمایش غیر قابل پیش‌بینی بودن ترامپ است که از این روش در برخورد با کره‌ی شمالی استفاده کردند و تا حدودی جواب گرفتند اما در برخورد با ایران نتیجه‌ای برای آن‌ها نداشت.

وی ادامه داد: روش سوم این است که خود را در یک موقعیت بینابینی مذاکره و اعمال فشار قرار دادند که بخواهند از این طریق ایران را مجبور به مذاکره‌ای کنند که خود را در آن دست بالاتر و برتر بدانند و به نوعی ایران را کشوری ضعیف قلمداد کنند که از سر همین ضعف ناچار به مذاکره شده است.

جمالی نوبندگانی اظهار داشت: ترامپ مذاکرات را برای رسیدن به یک نتیجه‌ی مطلوب دو طرف نمی‌خواهد؛ بلکه مذاکرات جدید را ابزاری برای اعمال بیشتر فشارهایش می‌خواهد. ترامپ در حالی ادعا می‌کند که جان بولتون را برای رسیدن به مذاکره با ایران از کار بر کنار می‌کند که همین چند روز پیش تحریم‌های جدیدی را علیه صنایع پتروشیمی ما اعمال کرد.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در صحبت‌های ترامپ، پمپئو و بولتون حتی درصد کمی از صداقت دیده نمی‌شود و آن‌ها همگی با همکاری یکدیگر اظهارات گوناگونی را مطرح می‌کنند تا به یک هدف برسند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این موضوع باید برای همگان روشن شود که اختلاف آمریکا با جمهوری اسلامی از اختلاف آمریکا با سایر کشورها کاملا متفاوت است. آمریکایی‌ها ممکن است با سایر کشورها اختلافات سیاسی یا اقتصادی داشته باشند اما آن‌ها با ما اختلاف ماهیتی دارند و با ذات نظام ما که علیه منافع استعماری آن‌ها در دنیاست مشکل دارند و قصد دارند با ضربه زدن به نظام این دشمنی را از بین ببرند که همه‌ی طیف‌های سیاسی آن‌ها برای رسیدن به این هدف، متحد هستند اما روش‌های گوناگونی را جهت رسیدن به این هدف مشترک در پیش می‌گیرند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

تهدید آمریکا پس از لبخندهای دیپلماتیک بیشتر شد

آیا آمریکا به شاه پشت کرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha