رئیس سابق سیا: ایران یک فرهنگ مقاومت دارد

رئیس سابق سیا: ایران یک فرهنگ مقاومت دارد

به گزارش سراج24، به نقل از پایگاه اینترنتی آیریش تایمز، جان برنان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد با شخصیت و عدم صداقت ترامپ مشکل دارد.

جان برنان عقیده دارد ترامپ یک فریبکار است و عدم پایبندی به اصول اخلاقی چیزی است که او هیچگاه فکر نمی‌کرده است در رفتار یک رئیس‌جمهور آمریکا ببیند.

به گفته برنان، آمریکا فشار بر روی حکومت ایران را افزایش داد با این باور اشتباه که ایرانی‌ها تغییر می‌کنند، اما آمریکا سبب شد تا این بن بست ایجاد شود. ایران یک فرهنگ مقاومت دارد.

جان برنان این روز‌ها به منتقد رُک و راست ترامپ تبدیل شده است و به طور منظم در کانال‌های خبری همانند ان بی سی عقاید خود را علیه ترامپ بیان می‌کند.

برنان هفته آینده برای شرکت در یک نمایشگاه کتاب به دوبلین پایتخت ایرلند می‌رود. وی به اصل و ریشه ایرلندی خود افتخار می‌کند.

برنان از سال ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۷ میلادی رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود. ترامپ او را متهم کرد که از اعضای تیم اوباما است. برنان در پاسخ ترامپ گفت: «من تاکنون با ۶ رئیس‌جمهور (آمریکا) کار کرده ام، ۳ دموکرات و ۳ جمهوری‌خواه. من نه دموکرات هستم و نه جمهوری‌خواه. من فرد بی تعصبی هستم.»

وی در واقع به این مسئله اشاره کرد زمانی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بوده است، بیشترین مشکل را با سناتور‌های دموکرات داشته است.

با این وجود برنان احترام زیادی برای اوباما قائل است.

پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، برنان به یکی از منتقدان جدی او تبدیل شد و از طریق توییتر و چند مصاحبه ترامپ را مورد انتقاد قرار داد. یکی از به یاد ماندنی‌ترین انتقاد‌ها از ترامپ زمانی بود که ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در هلسینکی فنلاند دیدار و گفتگو کرد.

به نظر می‌رسد ترامپ در آن دیدار از پوتین طرفداری کرد و ماموران اطلاعاتی خود را خائن نامید.

برنان گفت: «من با روسای جمهور سابق (آمریکا) درباره سیاست‌ها و انتخاب هایشان مخالفت می‌کردم و برای آن‌ها کار می‌کردم. من با اختلاف نظر در سیاست هیچ مشکلی ندارم. اما تمام روسای جمهوری که من برای آن‌ها کار کردم، نهایت تلاششان را برای منافع دولت آمریکا انجام می‌دادند. من همیشه فکر می‌کردم که آن‌ها می‌کوشند تا نماینده مردم آمریکا باشند و همیشه این احساس را داشتم که به کاخ سفید احترام می‌گذارند و همه وظایفی را که از رئیس‌جمهور آمریکا انتظار می‌رود انجام می‌دادند.»

برنان افزود: «مشکل من با دونالد ترامپ این نیست که برخی کار‌های احمقانه همانند خارج شدن از توافق هسته‌ای با ایران و یا نحوه برخورد با کره شمالی را انجام داده است. من متوجه شدم که بسیاری از سیاست‌های ترامپ به شدت ناقص هستند و صرفاً تاکتیکی است تا به او حس بزرگ گویی سیاسی بدهد.»

برنان تاکید کرد: «چیزی که برای من واقعا ناراحت کننده می‌باشد این است که پایانی برای عدم صداقت ترامپ، بی اخلاقی و شخصیت او وجود ندارد؛ شیوه‌ای که او افراد و نهاد‌های حکومتی را تحقیر و تضعیف می‌کند، کار‌هایی که انجام داد و یا حرف‌هایی که درباره اف بی آی، سازمان سیا و رئیس‌جمهور پیشین (آمریکا) زد برای من واقعاً عذاب آور است. حقیقت این است که او نه تنها مردم آمریکا بلکه مردم جهان را گمراه می‌کند.»

برنان افزود: «او یک فریبکار است و عدم پایبندی به اصول اخلاقی چیزی است که من هیچگاه فکر نمی‌کردم در رفتار رئیس‌جمهور آمریکا ببینم، رئیس‌جمهوری که قدرتمندترین فرد در جهان است و باید به عنوان یک الگو برای همه آمریکایی‌ها عمل کند.»

برنان گفت: «من احساس می‌کنم دونالد ترامپ این معیار را نه به طور ناقص بلکه به طور کامل از بین برده است. وی همیشه از روی انگیزه و پیشرفت شخصی رفتار می‌کند؛ بنابراین کار‌هایی که او انجام می‌دهد، حرف‌هایی که می‌زند، توییت‌هایی که منتشر می‌کند شرم آور، بی ملاحظه، از روی بی احترامی هستند و با سنت‌های بزرگ این کشور (آمریکا) هماهنگ نیستند.»

روشن است که این احساس دو طرفه است. ترامپ، برنان را منصوب اوباما دانست و گفت: «(برنان) برای جامعه اطلاعاتی آمریکا شرم آور است.»

در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برنان یکی از نخستین افرادی بود که ترامپ را در این خصوص آگاه کرد.

بر اساس گزارش بازرس مولر که چندی پیش منتشر شد، هیچ گونه تبانی میان تیم انتخاباتی ترامپ و روسیه انجام نشده بود.

برنان در این خصوص گفت: «من هنوز بر سر حرف خود هستم که یک تبانی گسترده صورت گرفته است. اما گزارش مولر عنوان کرده است که یک توطئه جنایی در کار نبوده است (یعنی مولر هم تبانی را رد نکرده است).»

برنان درباره افزایش تنش میان ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر گفت: «آمریکا فشار بر روی حکومت ایران را افزایش داد با این باور اشتباه که آن‌ها (ایرانی‌ها) تغییر می‌کنند، اما آمریکا سبب شد تا این بن بست ایجاد شود. ایران یک فرهنگ مقاومت دارد.»

برنان، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا را «بدخواهان ایران» نامید.

برنان همچنین معتقد است که ترامپ به نفع سیاست‌های کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی عمل کرده است.

کیم جونگ اون نشان داد که به دنبال کاستن از توانایی‌های هسته‌ای و موشکی خود است، در عوض آمریکا چیزی برای نشان دادن نداشت و این مسئله باعث مهمتر شدن آقای کیم شد. کره شمالی از زمانی که ترامپ بر سر کار آمد توانست توانایی‌های هسته‌ای خود را گسترش بدهد.

در نهایت برنان بر این باور است که سیاست‌های خارجی شکست خورده ترامپ نشان دهنده نقاط ضعف او به عنوان یک رئیس‌جمهور است.

برنان گفت، بر خلاف ترامپ، پرزیدنت اوباما، پرزیدنت بوش و پرزیدنت کلینتون که من برای آن‌ها کار کردم، به دنبال دریافت اطلاعات زیاد بودند. آن‌ها می‌خواستند تمام جزئیات را بدانند و جنبه‌های متفاوت را درک کنند.

برنان افزود: «(اما) دونالد ترامپ به روشنی اعلام کرده است که باهوش‌ترین انسان در جهان است و مسائل نظامی را حتی بهتر از ژنرال‌های ارتش می‌داند.»

برنان بر این عقیده است که دموکرات‌ها باید تحقیقات خود درباره ترامپ را ادامه بدهند.

برنان گفت: «من بر این باور هستم که ترامپ چیزی را پنهان می‌کند. ترامپ تلاش می‌کند تا از شهادت دادن در مقابل کنگره خودداری بکند. من نمی‌دانم که آن چیز دقیقاً چیست، اما فکر می‌کنم مردم آمریکا این شایستگی را دارند که بدانند رئیس‌جمهور شان آیا مورد یک سوء استفاده خارجی و یا عمل جنایی قرار گرفته است یا خیر.»

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

روایت صریح دانشمند ایرانی از ۵۰۰ روز اسارت در آمریکا/ آمریکایی‌ها زندانیان را در اتاق‌هایی غل و زنجیر می‌کردند

ارتش‌های دست‌ساز آمریکا در عراق و افغانستان فروپاشید/ روایت شهید سلیمانی از ۶ ارتش خارج از مرزها

سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha