متن و حاشیه نشست های ضد ایرانی در عربستان+فیلم

متن و حاشیه نشست های ضد ایرانی در عربستان+فیلم

به گزارش سراج24، نشست های مکه در اوج تنش میان ایران و ایالات متحده و در سایه مهیا کردن زمینه آنچه که "معامله قرن" گفته می شود، برگزار شد. عربستان در این نشست خواستار مبارزه با آنچه "فعالیت های تخریب گرایانه ایران در منطقه" توصیف کرد، شد و در بیانیه پایانی اتحادیه عرب نیز محکومیت ایران قید شد. نشست فوق العاده شورای همکاری نیز از ایران خواست "خطر جنگ را از منطقه دور کند و در امور دیگر کشورها دخالت نکند".
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در واکنش به نشست شورای همکاری یکی از بندهای بیانیه این نشست را خنده دار توصیف کرد: «در این نشست خلیجی یک قسمت مضحک وجود دارد. در آن آمده است که "بر قدرت و همبستگی شورای همکاری و یکپارچگی اعضای آن در مقابل تهدیدات تاکید شد".» نصرالله ادامه داد این در حالی است که آن ها دولت قطر را محاصره کرده اند و دولت و مردم آن یک سال و اندی است که در محاصره به سر می برند. سید حسن نصرالله همچنین موضع هیات لبنانی در نشست اتحادیه عرب که از بیانیه پایانی آن حمایت کردند را ناپذیرفتی دانست و محکوم کرد.
در همین حال، عراق با بیانیه پایانی نشست مخالفت کرد و برهم صالح رییس جمهور عراق در این نشست گفت: "جمهوری اسلامی ایران دولتی مسلمان است که همسایه عراق و دولت های عربی است و به یقین آرزو نمی کنیم که امنیت آن مورد تهاجم قرار بگیرد".

در بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری اسلامی با هرگونه پیشنهاد برای حل و فصل مسالمیت آمیز قضیه فلسطین که حق مردم فلسطین را پاس ندارد مخالفت شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حمله جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرض به هواپیمای ایرانی

ایران از هیچ کوششی برای حمایت از ملت فلسطین دریغ نخواهد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha