دوگانگی انتظارات در بازار نفت

دوگانگی انتظارات در بازار نفت

به گزارش سراج24، دخالت‌های دوباره رئیس‌جمهوری آمریکا در امور اقتصادی، بزرگ‌ترین‌ افت ماهانه بهای نفت در ۶ ماه گذشته را در پایان ماه مه باعث شد و در عملکرد هفتگی بازار نفت نیز اثر کاهشی چشمگیری به جا گذاشت. وضع تعرفه بر واردات کالاهای مکزیکی به آمریکا با هدف کنترل عبور مهاجران در مرز این دو کشور، تازه‌ترین اقدام دونالد ترامپ بود که روز جمعه نگرانی بازارهای کالایی از جمله نفت را به همراه داشت.


دوگانگی انتظارات در بازار نفت
در شرایطی که ترامپ درگیر یک جنگ تجاری تمام عیار با چین است، استفاده از ابزار تعرفه علیه مکزیک به‌عنوان دومین شریک تجاری آمریکا و یکی از متقاضیان کلیدی نفت خام، نگرانی‌ها در رابطه با کند شدن سمت تقاضای نفت را تشدید کرد و افت بیشتر قیمت‌ها را رقم زد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» هر بشکه نفت خام برنت در انتهای معاملات روز جمعه بیش از ۳ دلار بر بشکه معادل ۱۱/ ۵ درصد افت قیمت روزانه را به ثبت رساند و به۹۹/ ۶۱ دلار رسید. به این ترتیب این نفت شاخص بازار، در کل هفته افت ۱/ ۶ درصدی و در یک ماه گذشته نیز در مجموع ۴/ ۱۱ درصد افت قیمت داشته است. نفت خام آمریکا نیز با شدت بیشتری افت قیمت داشت. وست تگزاس اینترمدیت در معاملات روز جمعه ۴۶/ ۵ درصد کاهش ارزش داشت و روی ۵۰/ ۵۳ دلار بر بشکه ایستاد تا در کل هفته افتی بیش از ۸ درصدی داشته باشد و در کارنامه ماهانه نیز ۳/ ۱۶ درصد افت قیمت را به ثبت برساند. به گزارش بلومبرگ، نفت خام آمریکا با ثبت این میزان افت قیمت، بدترین ماه مه را از سال ۲۰۱۲ به این سو تجربه کرد.
نگاهی گذرا به اتفاقاتی که در ماه مه رخ داد، حوادث مختلف و افت و خیز شدید قیمت طلای سیاه در این ماه را نشان می‌دهد. می‌توان مهم‌ترین اتفاقات پنجمین ماه میلادی را در سه دسته‌ مجزا بررسی کرد. نخستین اتفاق مهم ماه مه به اتمام رسیدن مهلت معافیت‌های شش ماهه نفتی آمریکا به ایران در دومین روز از این ماه باز می‌گردد. با وجود تمدید نشدن این معافیت‌ها، اوپک در نشست کمیته نظارتی که نوزدهم ماه مه در جده برگزار شد، نسبت به تداوم طرح کاهش عرضه چراغ سبز نشان داد. ورود ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب‌‌افکن‌های B۵۲ به منطقه خلیج فارس از سوی آمریکا، دومین اتفاق مهمی است که در ماه گذشته میلادی موتور سوخت افزایش قیمت زیر سایه نگرانی از کمبود عرضه بود. در پی افزایش تحرکات آمریکا در منطقه، آسیب دیدن چهار نفتکش در بندر فجیره و به فاصله کوتاهی از آن حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو در خاک عربستان، اتفاقاتی بودند که رشد قیمت‌ها را رقم زدند. با این حال اقدامات تعرفه‌ای ترامپ در مقابل چین و پس از آن مکزیک به‌عنوان سومین دسته از اتفاقات اثرگذار، ترس بازار نفت را از کمبود عرضه متوجه تهدید کند شدن رشد تقاضا کرد تا شعله رشد قیمت‌ نفت به سردی برود. تاثیر عوامل یاد شده باعث شدند بازار نفت ماه مه را از محدوده ۷۲ دلار آغاز کند، در میانه‌های ماه برای ساعاتی حتی به ۷۳ دلار بر بشکه نیز برسد و سپس تا رسیدن به محدوده ۶۱ دلار بر بشکه ریزش داشته باشد، با این حال انتظار نفت۷۰دلاری زیر سایه تنش‌های ژئوپلیتیک همچنان پابرجاست.
با وجود تشدید نگرانی‌ها از ناحیه جنگ‌ تجاری و استفاده ابزاری ترامپ از تعرفه، بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد که کارشناسان بازار انتظار دارند بهای نفت در مدت‌زمان باقیمانده از سال نزدیک به محدوده ۷۰ دلار بر بشکه باقی بماند. این نتیجه‌گیری در پی باقی بودن تهدید تنش‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه مطرح شده است.
جدای از تنش‌های ژئوپلیتیک، اتفاق دیگر که می‌تواند رشد قیمت‌ها را به همراه داشته باشد، تداوم طرح کاهش تولید از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک است. کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در حالی تا پایان این ماه ملزم به پایبندی به کاهش تولید هستند که در نشست رسمی اواخر ژوئن باید در رابطه با تمدید آن در نیمه دوم سال تصمیم بگیرند. آن‌طور که گزارش روز جمعه رویترز نشان می‌دهد، چهارده کشور عضو اوپک در ماه مه ‌مجموعا ۱۷/ ۳۰ میلیون بشکه نفت تولید کرده‌اند که این رقم ۶۰ هزار بشکه در روز کمتر از ماه آوریل و پایین‌ترین رقم تولید ماهانه این سازمان از سال ۲۰۱۵ تاکنون است. نتایج تحقیق رویترز نشان می‌دهد عربستان در ماه مه ‌تولید نفت خود را افزایش داده، اما این افزایش به اندازه‌ای نبوده که بتواند افت عرضه نفت ایران را جبران کند. این گزارش همچنین تاکید دارد با وجود اینکه عربستان تحت فشار دولت ترامپ و با هدف پایین آوردن قیمت‌ها تولید خود را بالا برده است، اما همچنان به سقف تولید تعیین شده بر اساس توافق کاهش تولید پایبند باقی مانده است. این کشور در حالی تولیدش را آنچنان که ترامپ می‌خواهد افزایش نداده است که قیمت نفت سنگین خود را برای بازار آسیا بار دیگر بالا برده است. به نظر می‌رسد شرایط کمبود عرضه و رشد قیمت‌ها برای عربستان شرایط مورد قبول‌تری باشد. با این حال باید دید آیا انتظار برای بازگشت نفت به محدوده ۷۰ دلار با وجود کند شدن رشد جهانی اقتصاد زیر سایه جنگ تجاری و همچنین افزایش تولید آمریکا تا چه میزان قابل تحقق خواهد بود. به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید داخلی این کشور هم‌اکنون به ۳/ ۱۲ میلیون بشکه در روز رسیده که می‌تواند توافق کاهش تولید را خنثی کند. همچنین طبق گزارش شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز، شمار دکل‌های حفاری نفت فعال آمریکا هفته گذشته سه دستگاه رشد داشته است که سیگنالی برای افزایش تولید به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| مقایسه درآمد نفتی با سود شرکتهای خارجی از تجارت دخانیات در ایران

مالیات بر عایدی سرمایه؛ تنها راه ساماندهی بازار مسکن

معاملات مسکن در بهار ۹۸ ۳۴.۶ درصد کاهش یافت

0 نظر

ارسال نظر

capcha