معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت:

برنامه‌ای برای توزیع کوپنی یا الکترونیکی‌ کالاهای اساسی نداریم

برنامه‌ای برای توزیع کوپنی یا الکترونیکی‌ کالاهای اساسی نداریم

به گزارش سراج24، عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ستاد تنطیم بازار براساس تصمیم سران قوا اختیارات رصد، قیمت گذاری و نظارت را بر عهده دارد، همچنین  از ۱۲ دستگاه مختلف کشوری در ستاد تنظیم بازار حضور دارند و جلسات در همه ایام سال به صورت منظم برگزار می‌شود.

قبادی افزود: ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال در ایام پایانی سال، سبب کنترل این بازار در شب عید شد.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با بیان اینکه کارگروه‌های شب عید برای کنترل بازار ماه مبارک رمضان تشکیل شد، تصریح کرد: بحث گرانی را قبول داریم و این به سبب شرایطی بود که بر ما تحمیل شد.

وی اظهار کرد: مبنای وزارت صمت برای کنار گذاشتن ارز ۴۲۰۰ برخی کالاها، به دلیل شرایط ویژه اقتصادی بود که ناچار بودیم در برخی موارد تغییر گروه کالایی و تغییر ارز به نیمایی را داشته باشیم، البته در سیاست‌های کلان کشور هم این مورد پیش بینی شده بود.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با بیان اینکه بیش از ٢٠ سال است شکر سفید وارد کشور نمی‌شود و شکر خام وارد و در داخل تبدیل به شکر سفید می‌شود، گفت: همکاران ما در حوزه تولید قول داده بودند شکر به موقع به بازار تزریق می‌شود و جای نگرانی نیست؛ در واقع آنان روی تولید جنوب حساب کرده بودند که با سیل مواجه شدیم.

وی افزود: بنده این اطمینان خاطر را به مردم می‌دهم که بازار شکر رو به تعادل است حدود یک میلیون تن شکر در انبارها و بنادر در حال حمل و تخلیه داریم ضمن اینکه چغندر پاییزه نیز در حال برداشت است و شکر حاصل از آن به‌زودی وارد بازار می‌شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۳۰۰ هزار تن خرما صادر شد، پیشنهاد ممنوعیت صادرات خرما را برای کنترل قیمت در داخل برای ماه مبارک رمضان، داده بودیم که به تصویب ستاد تنظیم بازار نرسید.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به قیمت‌های بالای صادرات خرما که حدود ۵۰ هزار تومان است، گفت: وقتی قیمت صادرات خرما بالا باشد قطعا در داخل هم قیمتی که برای عرضه تعیین می‌شود، حدود قیمت صادراتی خواهد بود و به همین دلیل شاهد افزایش قیمت خرما تا ۳۵ هزار تومان بودیم.

وی با تأکید بر اینکه حدود ۱۰ درصد نیاز گوشت قرمز را وارد می‌کنیم، گفت: واردات بیش از حد، تولید کشور را نابود می‌کند. تغییر ارز به نیمایی تغییر چندانی بر بازار این محصول وارد نکرد.

قبادی گفت: قیمت گوشت منجمد گوساله در بازار از ۵۰ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان و نرخ گوشت گرم از ۷۰ هزار تومان تا ۹۵ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود، همچنین قیمت گوشت گوسفندی از ۸۰ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان است.

وی تصریح کرد: گوشت دام زیر ۴۰ هزار تومان توجیه اقتصادی برای دامدار ندارد، این موضوع افزایش قیمت گوشت را توجیه می‌کند.

قبادی با بیان اینکه برنامه‌ای برای توزیع کوپنی یا الکترونیکی کردن کالا‌های اساسی مردم نداریم، گفت: در بسیاری کالا‌ها خودکفا هستیم و ضرورتی برای سهمیه بندی نمی‌بینیم،  اما اگر با چنین ضرورتی مواجه شویم این آمادگی هست که طی یکماه این کار را انجام دهیم.

دبیر ستاد تنظیم بازار تأکید کرد: سیاست کشور این نیست که برای کالا‌های اساسی وارد فاز کوپنی شود، کالا به اندازه کافی در کشور وجود دارد.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت تصریح کرد: پشتیبانی امور دام مازاد تولید مرغی که تولیدکننده زیر ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌کرد، خریداری کرده و در سردخانه‌های خود جای داده است.
دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه تصمیم گیری در خصوص دام و مرغ با حضور نمایندگان جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود، اظهار کرد: به زودی با کامل شدن گزارش سازمان حمایت، ستاد تنطیم بازار درباره قیمت مرغ تصمیم گیری خواهیم کرد.
وی گفت: وزارت جهادکشاورزی تمام نهاد‌های دامی وارداتی را به‌طور سیستماتیک به واحد‌های تولیدی مرغ، تخم مرغ و دام عرضه می‌کند که نتیجه آن تثبیت قیمت مرغ و تخم مرغ در راستای قیمت اعلامی سازمان حمایت است.
قبادی به افزایش جمعیت دام در کشور اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون تعداد دام زنده از ۴۵ میلیون رأس به ۶۰ میلیون رأس افرایش یافته است، و این موضوع سبب جلوگیری از واردات گوشت به کشور می‌شود.
دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: مجموع واردات گوشت قرمز در سال ۹۷ کمتر از سال ۹۶ و کمتر از ۱۶۰هزار تن بود. مجموع گوشت گوساله یخ زده وارداتی سال ۹۶ حدود ۱۱۷هزار تن و سال ۹۷حدود ۱۱۵ هزار تن بود و مجموع واردات گوشت گوسفندی در سال ۹۶ حدود ۱۵ هزار تن و در سال ۹۷ حدود ۳۷ هزار تن بود.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت ادامه داد: کالا‌های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار بدون تغییر قیمتی عرضه می‌شود، گوشت وارد شده به کشور با ارز نیمایی است و با قیمت مورد تأیید سازمان حمایت عرضه می‌شود.
وی تصریح کرد: کاغذ دانشگاه‌ها و مدارس حدود  ۸۰  تا  ۹۰ تن به میزان حدود  ۸۰ میلیون دلار با همان ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می‌شود.
قبادی گفت: بذر گندم و کلزا یکی از عوامل تولید است که باید مورد حمایت قرار بگیرد.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با بیان اینکه کشور از لحاظ تأمین مواد فولادی هیچ مشکلی ندارد،  اذعان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی در مورد فولاد نداریم، قیمت مواد فولادی در ستاد تنظیم بازار و زیرکارگروه آن بررسی می‌شود. در یکسال گذشته به سبب تولیدات خوبی که در زمینه فولاد داشتیم، مشکلی وجود نداشت،
دبیرستاد تنظیم بازار گفت: برای کمک به تولید، صادرات مرغ تخم‌گذار را بدون عوارض آزاد کردیم، در مورد خرما دنبال منطقی کردن قیمت هستیم، پایین آوردن قیمت خرما کمکی به مصرف کننده و تولیدکننده نمی‌کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

توزیع ۶ میلیون تن کالای اساسی در کشور

الزام بازگشت قیمت‌ کالاهای اساسی به شهریور ۱۴۰۰ موجب کسری بودجه می‌شود

هدف‌گذاری تبادلات 200 میلیارد دلاری با کشورهای همسایه

0 نظر

ارسال نظر

capcha