ماجرای ۴ بیمار که در بیمارستانی در تهران پس از عمل جراحی به هوش نیامدند

ماجرای ۴ بیمار که در بیمارستانی در تهران پس از عمل جراحی به هوش نیامدند

به گزارش سراج24، چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه بود که طبق رویه عادی شماری از بیماری از تحت عمل جراحی قلب باز در بیمارستان قلب تهران قرار گرفتند، قرعه به نام ۱۶ بیمار افتاده بود، بیمارانی که اتفاقی عجیب در انتظار آنها بود چرا که ۴ نفر آنها پس از انجام عمل جراحی موفقیت آمیز به هوش نیامدند.

به دنبال این مسئله متخصصان تمام تلاش خود را برای بازگرداندن بیماران انجام دادند و به دنبال علت و چرایی کار بودند، پس از ۲ روز شانس به یکی از یبماران رو می کند و به هوش می آید البته اکنون کمی ضعف عضلانی دارد اما سه  بیمار دیگر همچنان در بیهوشی به سر می برند.
با توجه به اینکه چهار بیمار به یکباره بیهوش می شوند و به هوش نمی آیند مشکوک به نظر می رسد و تیمی شروع به بررسی همه فاکتورها می روند تا علت را پیدا کنند چرا که تا به حال اتفاقی از این دست نیفتاده بود.
نوبت به ویزیت پزشکان مختلف از جمله متخصص مغز و اعصاب می رد و در نهایت سلامت بیماران و اندام های حیاتی مثل قلب، کبد و کلیه تایید می شود و بیماران فقط سطح هوشیاری پایینی  دارند.

بیش از ۳ هزار مورد عمل قلب باز در بیمارستان قلب تهران

حمیدرضا پورحسینی رئیس بیمارستان قلب تهران درباره ماجرای به هوش نیامدن چهار بیمار در بیمارستان گفت: توجه داشته باشید که سالیانه بیش از ۳ هزار مورد عمل قلب باز در بیمارستان قلب تهران انجام می‌شود، و میزان مرگ‌ومیر و مشکلات پس از عمل در حد کمتر از یک درصد از نُرم جهانی است و در ماه‌های اخیر نیز روند جراحی‌ها به همین ترتیب بوده است.

وی ادامه می‌دهد: این بیماران در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه پس از جراحی در یک روز، دچار کاهش سطح هوشیاری شدند و ما کمتر انتظار بروز این حادثه را داشتیم. با توجه به وضعیت عضله قلب و پمپماژ قلبی آنها که جزو بیماران ریسک بالا نبوده‌اند، بروز این اتفاق برای ما عجیب بود. اکنون نیز قلب آنها فعالیت خود را دارد.

علت به هوش نیامدن بیماران از زبان رئیس بیمارستان قلب تهران

 رئیس بیمارستان قلب تهران به تشریح وضعیت بیماران پرداخت و گفت: تیم پزشکی کاملی از قبیل جراح قلب، متخصص «آی سی یو»، متخصص بیهوشی متخصص داروشناسی بالینی تشکیل شده و جلساتی برای بررسی وضعیت بیماران صورت گرفته و تمام احتمالات وقوع این اتفاق بررسی شده است.

وی ادامه داد: مشکلات دارویی، اکسیژن رسانی، «آی سی یو» و تمام مواردی که احتمال بروز مشکل داده می‌شد بررسی و تک تک داروهای بیهوشی برای آزمایشگاه مرجع ارسال شده و برخی نتایج به دست ما رسیده و برخی دیگر طی روزهای آتی به دست ما می‌رسد، همچنین «سی تی اسکن» متعدد، «سی تی آنژیو» و «ام آر آی» انجام شده و در نهایت کمبود اکسیژن رسانی به برخی نواحی مغز گزارش شده است.

رئیس بیمارستان قلب تهران افزود: هر یک از این بیماران، بیماری‌های زمینه‌ای از قبیل دیابت و تنگی شریانی مغز را دارا بودند که این عوامل ریسک حوادث مغزی را افزایش می‌دهد. وضعیت این بیماران در حال بررسی است و امیدواریم سایر بیماران نیز به وضعیت عادی زندگی خود برگردند.

واکنش معاون درمان وزارت بهداشت به ماجرای عجیب بیهوشی  چهار بیمار

به دنبال این مورد عجیب به سراغ معاون درمان وزارت بهداشت رفتیم تا به عنوان نهاد ناظر از عملکرد بیمارستان پرس و جو کنیم و بود و نبود قصور پزشکی یا مسئله دار بودن دارو را برایمان تشریح کند.

قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درباره ماجرای به هوش نیامدن ۴ بیمار پس از جراحی قلب باز در بیمارستان قلب تهران اظهار کرد: از ۴ بیماری که بعد از عمل جراحی قلب باز به هوش نیامدند خوشبختانه یک نفر هوشیاری خود را به دست آورد و سه بیمار دیگر نیز به تحریک دردناک جواب می‌دهند.

وی درباره نظارت وزارت بهداشت در عملکرد بیمارستان و چرایی به هوش نیامدن بیماران پس از عمل جراحی بیان کرد: من به بیمارستان قلب تهران رفتم و شخصا تمام پرونده‌ها را بررسی کردم و اذعان داریم که هیچ خطای انسانی رخ نداده و جراحی و متخصصان بیهوشی مقصر نیستند.

جان بابایی تأکید کرد: پس از بررسی‌ها دریافتیم داروی بیهوشی مشکلی نداشته است و باید توجه داشت که در بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب باز قرار می‌گیرند یک درصد ممکن است هوشیاری کامل بیمار برنگردد و این یک درصد در همه جای دنیا هست.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآوری کرد: در روزی که این ۴ بیمار تحت عمل جرایی قرار گرفتند به طور کلی ۱۶ عمل جراحی قلب باز انجام شده است و ۴ جراح مختلف با ۴ داروی بیهوشی متفاوت این بیماران را تحت عمل جراحی قرار دادند و هرچند وقت یک بار عارضه جراحی قلب باز به این شکل اتفاق می‌افتد، اما این بار ۴ مورد به یک باره در یک روز اتفاق افتادند.

وی درباره علت کاهش سطح هوشیاری این چهار بیمار اظهار کرد: با توجه به اینکه این بیماران دیابت طولانی مدت و فشار خون بالا داشتند این مسئله می‌تواند در کاهش سطح هوشیاری تأثیر داشته باشد.

جان‌بابایی یادآوری کرد: تمام کار‌های کارشناسی انجام شده و تأکید می‌کنیم که خطای انسانی رخ نداده است و دارو‌ها مشکلی نداشتند و ما به هوشیاری این سه بیمار امیدوار هستیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عفونت قارچی در کمین ناخن‌ها+ علائم و روش‌های درمان

نسخه هایی که نه فارسی است و نه قابل خواندن!

علل خستگی همیشگی چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha