محبیان: با تبدیل پرونده به موضوع چالش سیاسی برای فاسدان گریزگاه ایجاد کنیم

محبیان: با تبدیل پرونده به موضوع چالش سیاسی برای فاسدان گریزگاه ایجاد کنیم

به گزارش سراج24، با گذشت چند سال از دستگیری و محاکمه بابک زنجانی، روند رسیدگی به یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های فساد در تاریخ اقتصاد ایران، شکل فرسایشی به خود گرفته و با وجود صدور حکم اعدام وی، بازگشت منابع مورد تصرف در این پرونده، همچنان از دید افکار عمومی مغفول مانده است.

در همین رابطه، گفت‌وگویی کوتاه با امیر محبیان، فعال سیاسی اصولگرا و استاد دانشگاه ترتیب داده‌ایم که از نظر می‌گذرانید.

چرا پرونده بابک زنجانی تا این اندازه طولانی شد و هنوز هم به سرانجام مشخصی نرسیده است؟
بزرگی و گستردگی این پرونده و ارقام سنگین و طبعا افراد متعدد درگیر در آن می‌تواند از عوامل طولانی شدن پرونده معروف فساد در اقتصاد ایران باشد؛ با این حال، معتقد هستم که طولانی بودن معقول پرونده مهم نیست، بلکه مساله مورد اهمیت در این بین، صحت فرآیند قضاوت و رسیدگی است که باید
در نهایت محقق شود.
باوجود اینکه اصولگرایان در ابتدا تلاش کردند که بابک زنجانی و مساله او را به دولت و کارگزاران منتسب کرده و از او اعلام برائت کنند، چرا ریشه‌های فساد زنجانی از سوی فعالان اصولگرا دنبال نشد؟
به نظر من، مساله فساد و رسیدگی به آن در شرایط فعلی جامعه ما از اولویت و اهمیت حیاتی برخوردار است. فراموش نکنیم که یکی از تلاش‌های مخالفان نظام این است که آن را اساسا فاسد معرفی کرده و به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی آن خدشه وارد کند. بر این اساس، نظام سیاسی نیز در مقابل باید با قدرت و قاطعیت این اتهامات را از خود دور کند.
با این حال، به عقیده من، فساد هم در فرد شاخص یا در ویترین خلاصه نشده و فسادهایی در این سطح در واقع، یک اکوسیستم هستند. بر این مبنا، تقلیل آن به عاملان ظاهر، یا انحراف یا غفلت از واقعیت است.
فسادهای گسترده، بدون پشتوانه‌هایی در عرصه سیاسی، بسیار سخت رخ می‌دهند. بر این اساس، برخورد با فساد باید به ریشه‌های آن برسد و در غیر این‌صورت، دوباره از جایی دیگر جوانه خواهد زد. اعتقاد من بر این است که نباید با تبدیل پرونده به موضوع چالش سیاسی برای فاسدان گریزگاه ایجاد کنیم.

به نظر شما، در شرایط فعلی، حکم زنجانی موضوعیت اجرا دارد؟
قضاوت در مورد یک پرونده، بدون اطلاع از محتوای آن، خودش غیر منصفانه است؛ با این حال، در مورد پرونده مذکور قضاوتی ندارم و تنها معتقدم که مبارزه با فساد باید قاطعانه ادامه یافته و اعتماد آسیب‌دیده مردم ترمیم شود.
حاکمیت از اجرای این حکم، منتفع خواهد شد؟
از مبارزه با فساد همه در نهایت منتفع می‌شوند. باید بدون هر گونه خط قرمزی، مبارزه با فساد ادامه یابد و در این بین، قوه قضاییه وظیفه‌ای حیاتی بر عهده دارد. من به شخصه، امیدوارم که دستگاه بتواند این وظیفه ذاتی خود را به درستی انجام دهد.
تاخیر در اجرای حکم بابک زنجانی این ذهنیت و شائبه را ایجاد کرده که دستگاه قضایی در مواجهه با پرونده‌های مختلف استاندارد دوگانه دارد. چقدر با این فرض موافق هستید؟
گاهی مواقع صدور حکم پرونده‌ای، با وجود بزرگ بودن ارقام آن و وضوح تخلف بسیار زیاد، چندان مشکل نبوده و طبعا، گاهی نیز این روند پیچیده است. من شخصا، بیشتر از دغدغه سرعت صدور حکم، دغدغه صحت و عادلانه بودن احکام را دارم و معتقدم که سرعت نباید از دقت و عدالت بکاهد.

چرا دستگاه قضایی، روند رسیدگی به این پرونده را به شخص زنجانی معطوف کرده؟ آیا نباید به این پرونده به دید یک فساد سیستماتیک نگریست؟
حتما باید اکوسیستم فساد هدف برخورد قرار گیرد و با این حال، مشخص نیست که همه این فرآیند بتواند توسط قوه قضاییه انجام شود.

چرا جریان اصولگرا به دنبال روشن شدن ابعاد پشت پرده و ریشه‌یابی از پرونده زنجانی نیست؟ با این فرض موافق هستید؟
نمی‌دانم که از کجا به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اید؟ اعتقاد من بر این است که جریان اصولگرا اساسا موافق برخورد با فساد است و در این راستا استثنایی قایل نیست.

برخی اصولگرایان در وهله اخیر مدام بر لزوم خروج فروش نفت از انحصار دولت و واگذاری آن به غیر تاکید دارند، اجرای چنین مناسباتی به ظهور و بروز دیگر زنجانی‌ها منجر نخواهد شد؟
طبعا مسیرهای امتحان‌شده، همان نتایج تجربه‌شده در گذشته را در پی خواهد داشت. معتقدم که روندهای پیشین باید آسیب‌شناسی شده و اگر به دلیل شرایط ویژه قرار است تا مسیرهای غیر‌رسمی فعال شود، نباید اشتباهات هولناک گذشته تکرار شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بررسی طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان

نظر «باقری درمنی» درباره زنجانی و جزایری

ایجاد محاکم مستقل از قوه‌قضاییه برای مبارزه با فساد اقتصادی

0 نظر

ارسال نظر

capcha