پوست‌اندازی دوباره استقلال

پوست‌اندازی دوباره استقلال

به گزارش سراج24،  استقلال در سال‌های اخیر بازیکنان زیادی به خود دیده و شواهد نشان می‌دهد فصل جدید هم باید شاهد تغییرات گسترده‌ای باشیم. ماجرا از چند هفته قبل آغاز شد و برکناری ناگهانی شفر در مشهد. هرچند خبر دو سه باری تکذیب شد تا روزی که فتحی تکذیب‌کننده، دست به تایید خبر جدایی شفر بزند. آنجا بود که حجم اخباری به کانال‌های تلگرامی هواداری غیررسمی استقلالی تزریق شد که قراری هم به انتشارشان نبود. صحبت از انتشار تدریجی لیست خروجی بود که به صورت مرحله به مرحله رونمایی می‌شد تا تنظیم شدن‌شان بعد از جدایی شفر و قبل از انتخاب نفر جدید سوال‌برانگیز نباشد.

شفر و هیات همراه

 

در روز‌های بعد از برکناری شفر سوال همه این بود که برکنار کردن او چه سودی برای استقلال داشت وقتی می‌شد دو سه هفته دیگر صبر کرد تا در پایان فصل به خوبی و خوشی از مرد آلمانی جدا شد و دست‌کم برای نپرداختن مهریه یک میلیون دلاری فصل بعد، تلاشی صورت داد. چرا باید او را برکنار می‌کردند تا دیگر راهی برای تعامل با او باقی نماند؟ دو سه نفر به صورت رسمی و غیررسمی به این سوال، پاسخ خامی دادند که شاید اگر می‌ماند، نتیجه‌ای می‌گرفت که ماندگارش می‌کرد، دلیلی که گل به خودی محض بود، چون تنها نتیجه‌ای که باعث بقای او می‌شد قهرمانی یا نایب‌قهرمانی بود و این توجیه آقایان این معنا را داشت که ما عامدانه از موفقیت او و خودمان چشم‌پوشی کرده‌ایم و حتی سنگ هم سر راهش قرار دادیم تا موفق نشود!

 

این صحبت‌ها در آن جو روز‌های نخست برکناری و هیجان هوادار از ورود فرهاد مجیدی موردتوجه قرار نگرفت، ولی حالا فرضیه لیست خروجی از قبل شکل‌گرفته را بیشتر زنده و ارزنده می‌کند. معنا ندارد شما کسی را که هنوز روی کاغذ شانس قهرمانی یا نایب‌قهرمانی دارد، کنار بگذارید تا مبادا موفق شود و بعدا نشود اخراجش کرد! اتفاقا همین فرضیه درمورد موقت بودن فرهاد مجیدی هم به گوش می‌رسید و در روز‌های ابتدای حضور او، این صحبت مطرح شد که باشگاه قبل از آنکه فرهاد روی نیمکت سفت شود، قصد جذب مربی خارجی دارد.
به هرحال شفر برکنار شد و پشت‌بندش لیست خروجی از قبل تنظیم‌شده، به آرامی در فضای رسانه‌ها رونمایی شد!

خروج رحمتی در گرو موافقت بالا!
از همان روز اول برکناری شفر، اسم سیدمهدی رحمتی، سنگربان باسابقه استقلال به‌عنوان یک خروجی جدی مطرح شد. هرچند یکی از منابع خبری درون باشگاه در محفلی خصوصی به این اشاره کرده بود که «برای برکناری رحمتی باید با بالا هماهنگ باشیم.» رفاقت رحمتی با یک شخص نزدیک به باشگاه و رفاقت او با فرهاد مجیدی و همچنین ارتباطاتش در وزارت ورزش احتمال دارد که به نفع کاپیتان تیم تمام شود و او بتواند برخلاف تلاش‌های مخالفانش، در باشگاه ماندگار شود، اگرچه امسال بیشترین عزم ممکن برای کنار گذاشتن نهایی و بدون بازگشت او از استقلال رقم خورده. از حالا پلان فصل بعدی استقلال درصورت نتیجه نگرفتن زوج مربی «خارجی و فرهاد» بازگشت امیر قلعه‌نویی رفیق گرمابه و گلستان آقای فتحی است که امسال هم برای بازگرداندنش با هم تماس‌هایی داشتند که به نتیجه نرسید. این خودش به این معناست که رحمتی اگر امسال هم بتواند به هر شکل خود را در استقلال نگه دارد، برای فصل بعد و با بازگشت امیر، دیگر نمی‌تواند بماند. از این منظر به نفع اوست که امسال با کلین‌شیت‌هایش استقلال را ترک کند و برای خودش در لیگ برتر مشتری دیگری بیابد. می‌گویند پیشنهاد خوبی هم از تراکتورسازی دارد.

روزبه چشمی
قدبلند گروه «سفتا» این روز‌ها درحال جدا شدن از استقلال و پیوستن به الاهلی قطر است. از دو سه هفته پیش زمزمه‌های جدایی او در کانال‌های تلگرامی به گوش رسید و سرانجام در دو سه روز گذشته این صحبت‌ها جدی‌تر شد. چشمی در طول فصل چالش‌هایی با مدیران باشگاه داشت و جدا شدنش هم شاید چندان اتفاق عجیبی نباشد.

فرشید اسماعیلی
اولین نفری که اسمش برای جدایی از استقلال بر زبان آمد، او بود که بعد از دست دادن پنالتی در بازی دربی در رختکن درگیری‌هایی به وجود آورده بود و دو سه باری نیز از همراهی با استقلال محروم شد.

برخورد خوب باشگاه و تاکید مدیران مبنی‌بر اینکه او از سرمایه‌های استقلال است و کسی نمی‌خواهد او را از دست بدهد، شایعه‌های رو به افزایش درمورد جدایی‌اش را خاموش کرد، اما بعد از جدایی شفر اسم او نیز به‌عنوان یک مهره درحال جدایی به راهرو‌های شلوغ چت‌روم‌های فضای مجازی منتقل شد و به آرامی خبرش ورد زبان‌ها شد.

او نیز ازجمله بازیکنانی است که ظاهرا فصل بعد جایی در اندیشه‌های مربی بعد نخواهد داشت. مربی‌ای که هنوز خودش هم نمی‌داند فصل بعد سرمربی تیم آبی‌پوش است. البته به این همه توجه کنیم که شاید کمک‌مربی فصل بعد او را نمی‌خواهد و شاید هم مدیران باشگاه، چراکه اسماعیلی هم سابقه بدقلقی دارد!

وریا غفوری؛ تاوان اعتصاب؟
از روزی که وریا غفوری به باشگاه استقلال رفت تا نخستین بازیکن مورد مذاکره برای تمدید قرارداد باشد تا وقتی اعلام شد که باشگاه منتظر تمدید قرارداد با اوست، چند ساعت بیشتر طول نکشید، اما این چند ساعت طبق شنیده‌ها خوب پیش نرفتند. گویا در جلسه بین مدیران استقلال با وریا، به او اعلام کرده‌اند که باشگاه از این حقیقت باخبر است که ردپای او در اعتصاب قبل از بازی با سپیدرود دیده شده و درصورت ماندن در تیم دیگر اجازه نخواهد داشت چنین رفتار‌هایی را تکرار کند. صحبت‌های رد و بدل‌شده ظاهرا مناسب نبوده و وریا هنوز قراردادش را تمدید نکرده است. روز گذشته از باشگاه خبر رسید که تکلیف نهایی او با استقلال امروز مشخص خواهد شد. در فضای مجازی شایعاتی پخش شده که به خاطر انتقادات سال قبل وریا از مسائل اقتصادی کشور، دستور حذف او از استقلال از سوی وزارت ورزش صادر شده که ظاهرا این موضوع صحت ندارد.

مرتضی تبریزی و هیس بی‌موقع!
مهاجم به‌شدت گران تمام‌شده استقلال در فصلی که تمام شد، هیچ توفیقی در تیم تهرانی به دست نیاورد و از همان میانه‌های حضورش در تهران مشخص بود که در آخر فصل جدا می‌شود. گلزنی‌های اخیر او زیرنظر مجیدی شاید می‌توانست در استقلال نگهش دارد، اما هیس بدموقعی که به تماشاگران استقلال نشان داد، ریشه‌اش را در استقلال زد. مجیدی بسیار به این چیز‌ها اهمیت می‌دهد و رفتار تبریزی بعد از یک فصل مصیبت‌بار نشان داد ظرفیت بازی در تیم بزرگ استقلال را ندارد.

خداحافظی با خارجی‌ها
منشا و ایسما نیز در صف خروجی استقلال جای دارند. منشا بعد از ایجاد درگیری در رختکن بازی با پدیده در مشهد با شفر، جایش در ترکیب اصلی را از دست داد و فردایش نیز از استقلال اخراج شد تا مشخص باشد ماندگار نیست. ایسما هم با قراردادی گرانقیمت به تیم آمد، اما اضافه‌وزنش باعث شد به اندازه پاتوسی موفق نباشد. ایسما بازیکن خوبی است که به قیمت گرانش نمی‌ارزد، ضمن اینکه باشگاه در نظر دارد بازیکنان اروپایی ارزان‌تری به استقلال بیاورد. درباره همام نیز گفته می‌شود که فصل بعد لباس استقلال را برتن نخواهد داشت. پاتوسی، اما گزینه مدنظر باشگاه برای ادامه همکاری است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مدافع باشگاه ماشین سازی تبریز پرسپولیسی می‌شود

ادعای رسانه‌های اروپایی نسبت به سرمربی آینده تیم فوتبال پرسپولیس

یحیی سکوت خود را شکست

0 نظر

ارسال نظر

capcha