اصغر زارعی:

قصد دارند ایران را تحت فشار پای میز مذاکره با رویکرد دفاعی بکشانند/ نشست اقتصادی بحرین یک پوشش در راستای پیشبرد اهداف معامله‌ی قرن است

قصد دارند ایران را تحت فشار پای میز مذاکره با رویکرد دفاعی بکشانند/ نشست اقتصادی بحرین یک پوشش در راستای پیشبرد اهداف معامله‌ی قرن است

اصغر زارعی کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی حوادث بندر فجیره و اتهامات به جمهوری اسلامی در زمینه‌ی این حادثه گفت: اتفاقات پیش‌آمده در بندر فجیره اقداماتی عامدانه علیه جمهوری اسلامی است تا ایران را تحت فشار قرار داده و پای میز مذاکره بکشانند. هدف آن‌ها از مذاکره تضعیف بنیه‌ی دفاعی به خصوص توان موشکی کشور و عقب‌نشینی ایران از حمایت از جبهه‌ی مقاومت در منطقه است.

وی ادامه داد: حوادث اخیر منطقه به موضوع معامله‌ی قرن ارتباط مستقیمی ندارد. موضوعی که در خصوص معامله‌ی قرن مطرح است این است که کشورهای غربی به خصوص آمریکا درصدد هستند تا امنیت اسرائیل را به وضعیت پایدار برسانند. این هدف از اولویت‌های حیاتی و استراتژیک ایالات متحده‌ی آمریکا به خصوص از دوران پس از انقلاب می‌باشد و در دوره‌های ریاست جمهوری همه‌ی رییس جمهورهای آمریکا این موضوع مطرح بوده و در دستور کارشان قرار گرفته است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه بیان کرد: تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت در خاورمیانه و شکل‌گیری جریان مقاومت در منطقه بر کشورهای دیگر اثرگذار بود و آن‌ها را به سمت دوری از زورگویان هدایت می‌کرد. نمونه‌ی آن حزب‌الله در لبنان است که در نتیجه‌ی قدرت گرفتن آن، سردمداران استکبار جهانی را نگران امنیت اسرائیل کرد.

وی افزود: رژیم جعلی صهیونیستی با پندارهای غلطی که طی سال‌های گذشته در اثر پیروزی‌های بلامنازعی که در جنگ با اعراب کسب کرده بود و موفق شده بود اراضی اشغالی خود را روزبه‌روز گسترش دهد، حضورش را در جنوب لبنان تثبیت شده فرض می‌کرد تا این‌که با آغاز عملیات‌های استشهادی نیروهای مقاومت در جنوب لبنان برای اولین بار در تاریخ منحوس حیات خود مجبور به عقب‌نشینی از اراضی اشغالی در آن مناطق شدند.

زارعی اظهار داشت: رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد خاورمیانه‌ی جدید بود. با این رویکرد که کشورهای بزرگ را به کشورهای کوچک تبدیل کند. آن‌ها قصد داشتند کشورها را تجزیه کنند و از این طریق تهدید را از خود دور کنند و با ایجاد شکاف و اختلاف در جبهه‌ی مسلمین، ثبات را به حیات خود بازگردانند. خوشبختانه این طرح پس از تحقیر و شکست اسرائیلی‌ها در جنوب لبنان در سال 2000 عملی نشد. پس از این شکست با تبادل اسرای مقاومت و جنازه‌های سربازان اسرائیلی مهر یک شکست بزرگ دیگر بر پیشانی آن‌ها خورد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه گفت: پس از این رویدادها، آن‌ها در جنگ 33 روزه هم با بزرگترین شکست تاریخ خود مواجه شدند و عملا همه‌ی طرح‌های آن‌ها برای تغییر در مرزهای کشورهای خاورمیانه از بین رفت. پس از آن سعی کردند جهت التیام احوال روحی سربازان خود جنگ دیگری را ترتیب دهند که در آن جنگ هم در نوار غزه شکست خوردند و مجبور شدند اعلام آتش‌بس کنند.

وی تاکید داشت: اسرائیلی‌ها پس از این شکست‌ها توان مقابله با حزب‌الله را ندارند و هم‌اکنون در حال توطئه‌چینی دیگری در داخل مرزهای سوریه هستند اما قطعا این توطئه‌ها با حمایت نیروهای نظامی ایران و نیروهای جبهه‌ی مقاومت به خود آن‌ها برمی‌گردد. البته تا همین الآن هم به شکست‌های خود نزدیک شده‌اند. آن‌ها قصد داشتند بشار اسد را برکنار و سوریه را تجزیه کنند اما ملاحظه می‌شود که رویدادها خلاف خواسته‌های آن‌ها پیش رفته است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: ترامپ با کمک دست‌نشانده‌های خود در برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و امارات برای نجات رژیم جعلی صهیونیستی درصدد برآمدند تا از طریق ایجاد یک فضا در درون مرزهای رژیم صهیونیستی آسیب‌ها و تنش‌ها را بپوشانند و از مردمشان پنهان کنند. آن‌ها قصد داشتند این اقدام را با عنوان معامله‌ی قرن در چند مرحله پیش ببرند که خوشبختانه در هیچ‌یک از مراحل پیشبرد این هدف موفق ظاهر نشدند و نتوانستد از حمایت‌های بین‌المللی برخوردار باشند.

وی افزود: انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس به صورت رسمی توسط دولت آمریکا مطرح شد اما استقبال چندانی در مجامع بین‌المللی نداشت و تعداد انگشت‌شماری از دولت‌ها از آن اقدام حمایت کردند. این عمل صرفا یک اقدام نمایشی بود.

زارعی در پایان اظهار داشت: آخرین تیر ترکش ترامپ در پایان دوران ریاست جمهوری خود ایجاد یک فضا برای جذب سرمایه‌گذاری‌های کلان و سنگین در داخل مناطق عرب‌نشین سرزمین‌های اشغالی است. این اقدام در پوشش یک نشست اقتصادی با خیانت دولت‌های عرب از جمله بحرین در راستای پیشبرد اهداف معامله‌ی قرن برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

گزینه‌های مختلفی از برخورد با عوامل ترور روی میز ایران است

پیگیری و مجازات قطعی عاملان ترور شهید فخری‌زاده در دستور کار قرار گیرد

روایتی از ترور قاسم سلیمانی صنعت هسته‌ای ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha