اهمیت هرکدام از شب‌های قدر در کلام امام صادق (ع) + اینفوگرافی

 اهمیت هرکدام از شب‌های قدر در کلام امام صادق (ع) + اینفوگرافی

به گزارش سراج24، «قدر» در لغت به معنای اندازه و اندازه گیری است و «تقدیر» نیز به معنای اندازه گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز و چگونگی آفرینش آن و به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودی هر چیزی «قدر» نام دارد.

بنابر دیدگاه حکمت الهی، در نظام آفرینش، هر چیزی اندازه‌ای خاص دارد و هیچ چیزی بی حساب و کتاب نیست. جهان حساب و کتاب دارد و بر اساس نظم ریاضی تنظیم شده، گذشته، حال و آینده آن با هم ارتباط دارند.

شب قدر، شبی است که همه مقدرات سالانه انسان با ملاحظه، اراده، اختیار و قابلیت‌های انسان تقدیر می‌گردد. شب قدر یکی از شب‌های نیمه دوم ماه رمضان است که طبق روایات ما، یکی از شب‌های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان است.

دراین شب - که شب نزول قرآن به شمار می‌آید - امور خیر و شر مردم، ولادت، مرگ، روزی، حج، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه‌ای که در طول سال متناسب با اراده، دعا و قابلیت انسان واقع می‌شود، تقدیر می‌گردد. شب قدر، همیشه و هر سال تکرار می‌شود. عبادت در آن شب، فضیلت فراوان دارد و بهره برداری از آن در نیکویی سرنوشت یک ساله، بسیار مؤثر است. در این شب، تمام حوادث سال آینده به امام هر زمان ارائه می‌شود و وی از سرنوشت خود و دیگران با خبر می‌گردد.

در اینفوگرافی زیر به تشریح اهمیت هرکدام از شب‌های قدر در کلام امام صادق (ع) پرداخته شده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پیگیری سازمان تبلیغات اسلامی جهت برگزاری مراسمات ماه مبارک رمضان

برنامه عزاداری ۷۰ هیأت در ایران اسلامی به مناسبت شهادت امام کاظم(ع)

شورای هیئت‌های مذهبی کشور از سپاه حفاظت هواپیمایی تقدیر کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha