اهمیت هرکدام از شب‌های قدر در کلام امام صادق (ع) + اینفوگرافی

 اهمیت هرکدام از شب‌های قدر در کلام امام صادق (ع) + اینفوگرافی

به گزارش سراج24، «قدر» در لغت به معنای اندازه و اندازه گیری است و «تقدیر» نیز به معنای اندازه گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز و چگونگی آفرینش آن و به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودی هر چیزی «قدر» نام دارد.

بنابر دیدگاه حکمت الهی، در نظام آفرینش، هر چیزی اندازه‌ای خاص دارد و هیچ چیزی بی حساب و کتاب نیست. جهان حساب و کتاب دارد و بر اساس نظم ریاضی تنظیم شده، گذشته، حال و آینده آن با هم ارتباط دارند.

شب قدر، شبی است که همه مقدرات سالانه انسان با ملاحظه، اراده، اختیار و قابلیت‌های انسان تقدیر می‌گردد. شب قدر یکی از شب‌های نیمه دوم ماه رمضان است که طبق روایات ما، یکی از شب‌های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان است.

دراین شب - که شب نزول قرآن به شمار می‌آید - امور خیر و شر مردم، ولادت، مرگ، روزی، حج، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه‌ای که در طول سال متناسب با اراده، دعا و قابلیت انسان واقع می‌شود، تقدیر می‌گردد. شب قدر، همیشه و هر سال تکرار می‌شود. عبادت در آن شب، فضیلت فراوان دارد و بهره برداری از آن در نیکویی سرنوشت یک ساله، بسیار مؤثر است. در این شب، تمام حوادث سال آینده به امام هر زمان ارائه می‌شود و وی از سرنوشت خود و دیگران با خبر می‌گردد.

در اینفوگرافی زیر به تشریح اهمیت هرکدام از شب‌های قدر در کلام امام صادق (ع) پرداخته شده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

طرح «سلامت‌یاران حسینی» ویژه ایام محرم در مشهد برگزار می‌شود

عزاداری را با رعایت بهداشت وهمراه با شور و شعور حسینی برگزار کنیم

انتشار یادداشت‌های رهبر انقلاب درباره امام صادق(ع) در قالبی جدید

0 نظر

ارسال نظر

capcha