پولشویی فرهنگی یا فرهنگ پولشویی؟

پولشویی فرهنگی یا فرهنگ پولشویی؟

به گزارش سراج24؛ این روزها خبرهای متعددی از برگزاری دادگاه مفسدان و مختلسین اقتصادی به گوش می‌رسد. در این میان تصاویر افرادی چون بابک زنجانی، حسین هدایتی، محمد امامی و هادی رضوی به طور علنی از صداو سیما پخش می‌شود. اما جرم مشترک این افراد چه بوده است؟

فصل مشترک فعالیت‌های این 4 نفر در زمینه‌ی هنر و فرهنگ بوده است. آن‌ها پس از تحصیل مال نامشروع به طرق مختلف، بخشی از این اموال را در قالب سرمایه گذاری برای پروژه‌های سینمایی و سریال‌های نمایش خانگی صرف می‌کردند. به این صورت که با استفاده از زد و بندهای اقتصادی وام‌های کلان را از بانک‌ها اخذ می‌کردند و برای تمیز کردن این پول‌های کثیف آن را در یک چرخه‌ی ساختگی مانند سینما قرار می‌دادند. میلیاردها تومان برای ساخت فیلم‌ها و سریال‌هایی سرمایه گذاری می‌شد که فروش اغلب آن‌ها حتی هزینه‌ی تولید را هم به جیب سرمایه‌گذاران باز نمی‌گرداند.

پیش از این نیز برخی تهیه کنندگان سینما نسبت به ورود پول‌های آلوده به سینما هشدار داده بودند. افرادی که به اسم سرمایه‌گذار سعی می‌کنند وارد سینما و بعدها شبکه نمایش خانگی شوند و از روش‌هایی که دارند مشخص است که نیت و قصد کار فرهنگی ندارند. باید توجه داشت که بحث سرمایه‌گذاری با تهیه کنندگی تفاوت دارد.

غلامرضا موسوی یکی از تهیه کنندگان سینما در این رابطه می‌گوید: «این آقایی که دستگیرشده (امامی) اصلاً عضو شورای عالی تهیه‌کنندگان سینما نیست و ما او را به‌عنوان تهیه‌کننده نمی‌شناسیم. او در چند کار سرمایه‌گذار بوده است. همه می‌توانند در سینما سرمایه‌گذاری کنند، اما برای اینکه عنوان تهیه‌کننده داشته باشند، ما چهار تشکیلات در شورای عالی داریم که افراد باید برای عضویت در شورا از طریق یکی از آنها اقدام کنند و آنها هم افراد را برای پذیرش به کمیته شورای عالی معرفی می‌کنند. آن فرد یا اصلاً درخواست عضویت نداده یا درخواست داده و رد شده است؛ درهرصورت عضو شورای عالی نیست.»

مردمی که با شور و اشتیاق سریال پرستاره‌ی شهرزاد را دنبال می‌کردند، نمی‌دانستند که هزینه‌ی ساخت این سریال از جیب 900 هزار معلم مظلوم تامین شده است. در این میان میلیاردها تومان از پول بیت المال به جیب سلبریتی‌هایی رفت که امروز پس از مشخص شدن ابعاد این پولشویی‌ها سکوت اختیار کردند.

همان سلبریتی‌هایی که خود را مدافع حقوق مردم رنج دیده‌ی جامعه می‌دانند ولی در عمل حساب‌هایشان از پول به یغما رفته‌ی همان مردم پر شده است.

شاید زمینه‌ساز اصلی این فسادها دولت باشد. پس از روی کار آمدن دولت تدبیروامید بسیاری از بخش‌های اقتصادی به نام خصوصی سازی در اختیار افرادی قرار گرفت که دارای رانت‌های اقتصادی عظیم بودند. افرادی مانند محمد امامی و هادی رضوی(داماد وزیر کار) بدون سابقه‌ی فعالیت اقتصادی مشخص، به پول‌های میلیاردی دست پیدا کرده و در سایه‌ی نبود همین نظارت‌ها سازوکار پولشویی را در عرصه‌ی فرهنگ کشور به راه انداختند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

برداشت| کرونا به سینما رسید!

فیلم| هالیوود و آخرالزمان

سینمای دفاع مقدس یک قامت از سینمای کل کشور بالاتر است

0 نظر

ارسال نظر

capcha