مدارک مورد نیاز برای ثبت نام ارز دانشجویی ۹۸

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام ارز دانشجویی ۹۸

به گزارش سراج24،  ارز دانشجویی به آن دسته از دانشجو‌هایی که برای تحصیل به خارج کشور رفته‌اند تعلق می‌گیرد. برای این کار اول از همه باید ثبت نام کنید. ثبت نام از امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ شروع شده و تا اخر شهریور ادامه دارد. کافی است به سایت سازمان امور دانشجویان و سامانه سجاد بروید و فرم‌های لازم به همراه مدارک مورد نیاز را کامل و بارگذاری کنید. ارز دانشجویی بعد از تایید کارشناس‌های سازمان امور دانشجویان توسط بانک مرکزی و از طریق بانک‌های عامل سامان و تجارت با مبلغ حداکثر ۱۵ هزار دلار به دانشجو تعلق می‌گیرد در این گزارش تمام آنچیزی که باید در مورد ارز دانشجویی بدانید را آورده‌ایم.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام ارز دانشجویی ۹۸ در مرحله اول سه تا چهار مدرک است. اول داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم است. دوم داشتن حد نصاب نمره یکی از آزمون‌های زبان خارجی TOLIMO، IELTS، TOEFL/IBT، TOEFL/PBT و MSRT (MCHE) و سوم داشتن اصل پذیرش قطعی و غیرمشروط از دانشگاه‌های خارج مورد تایید وزارت علوم است. همچنین متقاضیان ادامه تحصیل در آمریکا باید فرم I-۲۰ یا F ۱ را هم ارائه کنند. علاوه بر مدارک لازم برای ثبت نام ارز دانشجویی، برای دریافت آن هم باید در سامانه تاک ثبت نام کنید. سامانه تاک مربوط به وزارت امور خارجه است و باید گواهی اشتغال به تحصیلتان را به تایید سامانه تاک برسانید. چراکه موقع مراجعه به بانک باید تایید گواهی تحصیلی توسط سفارتخانه‌های ایران در کشور‌های خارجی در سامانه تاک وجود داشته باشد.

مدارک دیگری هم در مراحل بعدی ثبت نام ارز دانشجویی لازم است. ویزای دانشجویی، آخرین مهر ورود و خروج از ایران، برگه معافیت تحصیلی با کارت پایان خدمت برای دانشجویان پسر و تکمیل فرم تعهد در سامانه سجاد، مدارکی هستند که در ادامه برای ثبت نام ارز دانشجویی لازم دارید.

نکته‌ای که باید توجه کنید این است که سازمان امور دانشجویان صرفا وظیفه تایید وضعیت تحصیلی شما را دارد و بقیه کار بر عهده بانک مرکزی است. آنطور که بانک مرکزی می‌گوید ارز دانشجویی با همان نرخ‌های سامانه سنا پرداخت می‌شود که در حال حاضر قیمت فروش دلار در آن ۱۴ هزار و ۶۵۰ و قیمت فروش یورو ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان است و تفاوت چندانی با بازار آزاد ندارد.

توجه داشته باشید که طبق بخشنامه بانک مرکزی، ارز دانشجویی صرفا به مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد و خبری از ارز دانشجویی برای دوره کارشناسی نیست. البته آن‌هایی که قبلا برای تحصیل در مقطع کارشناسی روانه کشور‌های خارجی شده‌اند شرایطشان فرق می‌کنند. طوری که اگر تاریخ شروع تحصیل آن‌ها قبل از پایان اردیبهشت سال ۹۷ باشد، می‌توانند برای دریافت ارز دانشجویی درخواست دهند.

بعد از اینکه ثبت نام کامل شد باید منتظر بررسی کارشناس بمانید. مدام هر روز سامانه سجاد را چک کنید تا تاریخ و نوبت به شما اعلام شود. بعد از آن برای دریافت آن باید به بانک‌های سامان و تجارت به عنوان بانک‌های عامل مراجعه کنید. آنطور که سازمان امور دانشجویان می‌گوید، تعیین مقدار ارز دانشجویی بر عهده بانک مرکزی است. با این حال گفته می‌شود مبلغ ارز دانشجویی که برای تامین ارز قابل پرداخت یا حواله به هر دانشجو پرداخت می‌شود حداکثر ۱۵ هزار دلار یا معادل آن به بقیه ارز‌ها بابت پرداخت شهریه دانشگاه است. همچنین میزان ارز دانشجویی که برای تامین نیاز‌های زندگی به دانشجو داده می‌شود، حداکثر هزار دلار در ماه و یا معادل آن به بقیه ارز‌ها است. در صورتی که دانشجو به همراه خانواده خود مشغول به تحصیل در خارج از کشور باشد برای هر عضو خانواده ماهیانه حداکثر ۵۰۰دلار یا معادل آن به بقیه ارز‌ها تعلق خواهد گرفت.

علاوه بر این رئیس سازمان امور دانشجویان می‌گوید دریافت این ارز برای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتر هم مثل شرایط سال ۹۷ است و تغییری نکرده. امسال به دانشگاه‌ها سهمیه‌هایی مخصوص برای اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی داده می‌شود، اما به خاطر محدودیت‌هایی که وجود دارد، سهمیه اختصاصی فرصت مطالعاتی در سال ۹۸ کمتر است.

مجتبی صدیقی می‌گوید در حال حاضر سهمیه برای اعزام دانشجویان دوره دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش‌ماهه اول سال ۹۸ به دانشگاه‌ها اعلام شده است و دانشگاه‌ها براساس اولویت‌های خود دانشجویان را برای دریافت ارز دانشجویی مورد نیاز به سازمان امور دانشجویان معرفی می‌کنند.

هفت نکته تکمیلی که باید در مورد ارز دانشجویی و سامانه سجاد بدانید
۱- با توجه به اینکه سامانه نشا به سامانه سجاد تغییر پیدا کرده، اگر قبلا در سامانه نشا ثبت‌نام کرده‌اید، باید دوباره برای ثبت نام در سامانه سجاد اقدام کنید.

۲- طبق بخشنامه بانک مرکزی ارز فقط به دانشجویان شاغل به تحصیل با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل پرداخت می‌شود. برای همین صرف داشتن پذیرش دانشگاه‌های خارج کشور، امکان تخصیص ارز دانشجویی نیست.

۳- اگر خود دانشجو خارج از کشور باشد، پدر و مادر او بدون نیاز به وکالت می‌توانند مراحل دریافت ارز دانشجویی را پیگیری کنند. سایر بستگان و دوستان صرفا ارائه وکالت محضری می‌توانند پیگیر دریافت ارز دانشجویی برای دانشجوی مقیم خارج از کشور باشند.

۴- سقف استفاده از ارز دانشجویی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۳۶ ماه و برای دانشجویان دکترا ۶۰ ماه از زمان شروع به تحصیل است.

۵- ارز دانشجویی به دانشجو‌های نیمه‌وقت تعلق نمی‌گیرد.

۶- در هر ترم شش ماهه، دانشجو می‌تواند به مدت ۴۵ روز در ایران اقامت داشته باشد. اگر مدت اقامت دانشجو در ایران بیشتر باشد، طبیعتا ارز دانشجویی به طور کامل به او تعلق نخواهد گرفت.

۷- هیچجوره نمی‌توانید وقتی در ایران هستید برای درخواست ارز دانشجویی ثبت نام کنید. چراکه بارگذاری مهر خروج از کشور در سامانه سجاد الزامی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کارت سوخت به‌ تنهایی باعث کاهش قاچاق و مصرف نمی‌شود

جزئیات مصوبه دولت برای حقوق کارمندان

نسخه برون رفت از وضعیت بیکاری چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha