باکاهش 30 درصدی آمار ازدواج جوانان، چطور می‌توان توقع افزایش جمعیت داشت؟

باکاهش 30 درصدی آمار ازدواج جوانان، چطور می‌توان توقع افزایش جمعیت داشت؟

به گزارش سراج24؛ اخبار صبح‌گاهی رادیو یکی از سوژه‌هایی است که باب بحث‌ مسافران در تاکسی را باز می‌کند. از موضوعات سیاسی گرفته تا فرهنگی و اجتماعی و... . یکی از موضوعاتی که در این اواخر بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، برنامه‌هایی با موضوع فرزندآوری و افزایش نرخ جمعیت هستند.

در این برنامه‌ها سعی می‌شود با برشمردن تهدیدات کاهش نرخ رشد جمعیت در جامعه، مخاطبان هدف که عمدتا از قشر جوان هستند نسبت به فرزندآوری ترغیب نمایند. اما یک نکته در این میان قابل توجه است؛ و آن این است که قبل از تولد فرزند خانواده باید تشکیل شود. در شرایط سخت اقتصادی حال حاضر جامعه، میل و رغبت جوانان برای ازدواج به شدت کاهش یافته است.

سید حامد برکاتی رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در گفت و گو با فارس با اشاره به کاهش ازدواج طی سال‌های اخبر اظهار داشت: در سال ۸۹، ۸۹۰ هزار ازدواج در کشور ثبت شد که متاسفانه سالانه حدود ۶ درصد کم شده و در سال ۹۶ تعداد ازدواج‌ها به ۶۶۰ هزار ازدواج رسیده است.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در یک بازه زمانی ۸ ساله از سال ۸۹ تا سال ۹۶ ازدواج در کشور ۳۰ درصد کم شده است.

برکاتی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰، ۱۳ میلیون جوان در شُرف ازدواج قرار داشتند و ازدواج نکرده بودند و این رقم در سال ۹۶ به بیش از ۱۱ میلیون رسیده است و این موضوع نشان‌دهنده کاهش جمعیت است. طی سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش سن ازدواج جوانان بوده‌ایم. بررسی‌های ما در سال ۹۵ نشان داد که میانگین سن مناسب ازدواج دختران ۲۴ سال و پسران ۲۷.۵ سال بوده که متاسفانه شاهد افزایش این عدد در سال‌های گذشته هستیم.

وی با بیان اینکه در کشور ما تولدها در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته گفت: این موضوع به دلیل کاهش ازدواج‌ها است، ما در برهه‌ای از سال ۹۵ با افزایش باروری مواجه بودیم به دلیل اینکه زوج‌های متولد دهه ۶۰ در شرف ازدواج قرار داشتند اما به مرور نرخ باروری در کشور کاهش پیدا کرده است.

با توجه به چنین آمارهایی مشخص است که سیستم کنترل جمعیت در کشور برنامه‌ی مدون و بلند مدتی برای جوانان ندارد و تصمیم گیری‌ها به شکل پارتیزانی و براساس شرایط روز است. این سوء مدیریت در طولانی مدت باعث بروز نگرانی پیرامون افزایش سن جمعی کشور است.

این‌طور به نظر می‌رسد که سیاست‌های جمعیتی ایران نیز مانند حوزه‌های محیط زیستی از موضوعات موردعلاقه‌ی عوامل نفوذی دشمن برای ضربه زدن به حکومت جمهوری اسلامی ایران است.

سایت بی‌بی‌سی در بهمن ماه سال گذشته گزارشی تحت عنوان "آیا باید نگران پیر شدن جمعیت ایران بود؟"

منتشر می‌کند و در آن به وضوح سیاست‌های افزایش جمعیتی ابلاغ شده از سوی حضرت امام خمینی(ره) را به عنوان اشتباه بزرگ تاریخی قلمداد می‌کند.

در بخشی از این گزارش آمده است: «اشتباه تاریخی و احتمال تکرار آن؛

شوک جمعیتی دهه شصت اما نه یک اتفاق عادی بلکه یک اشتباه تاریخی بود؛ انحرافی بزرگ در ساختار جمعیتی کشور که تا الان هزینه زیادی برای آن پرداخت شده است.

بر خلاف تصوری اشتباه که می‌پندارد ایران جغرافیای وسیعی دارد، تنها ۱۰ درصد مساحت ایران قابل زیست است. بنابراین محدودیت‌ یکی از محدودیت‌های جدی در سازمان فضایی شهرها و زیست‌گاه‌های پراکنده ایران است؛ چنانکه همین الان هم که جمعیت نصف چشم‌انداز رهبران ایران است، باز هم کمبود فضا در تمام شهرها و حتی روستاهای ایران به طور قاطعانه خودنمایی می‌کند.

علاوه بر کمبود فضا، کمبود و محدودیت منابع هم یک چالش جدی در ایران است. ایران شاید برای زندگی نسبتا مرفه ۳۰ میلیون نفر سرزمین ایده‌آلی باشد، اما به طور قطع منابع کافی و پایدار برای تامین رفاه ۸۰، ۱۰۰ یا ۱۵۰ در آن وجود ندارد.

هیچ نسلی در ایران به اندازه جمعیت متولد دهه شصت برای استفاده از آموزش، تفریح، اشتغال و… در مجبور به رقابت نبوده و نیست. از مدارس چند شیفت و نیمکت‌های چند نفره تا کنکور و دانشگاه و در سال‌های اخیر بازار شغل و فعالیت.

تکرار این تراژدی، قطعا خنده‌دار خواهد بود. آن قدر که دور از ذهن است یک جامعه دو بار مرتکب آن شود.»

باید این نکته را مورد توجه قرار داد که که در عرف بین‌الملل همواره 3 فاکتور به عنوان عوامل بازدارنده جنگی تلقی می‌شوند؛ اقتصاد، جمعیت و سلاح اتمی. اقتصاد ایران که سال‌هاست پس از انقلاب تحت شدیدترین تحریم‌های اروپا و امریکاست. سلاح اتمی هم که در تعارض آشکار با ایدئولوژی جمهوری اسلامی‌ ایران است در نهایت عامل جمعیت باقی‌ می‌ماند.

در این شرایط است که افراد نفوذی و رسانه‌های معاندی چون بی‌بی‌سی نقش دایه‌ی مهربان‌تر از مادر را ایفا کرده و نگران افزایش جمعیت ایران می‌شوند و براساس آمارهایی بدون منبع اعلام می‌کنند که تنها 10 درصد از محدوده‌ی سرزمینی ایران قابل سکونت است!

البته که دلیل اصلی وضعیت سخت زندگی ایران ناشی از سوءمدیریت‌های داخلی است ولی در صورت رشد صنعت و اقتصاد کشور، می‌توان به ظرفیت‌های موجود در افزایش نرخ جمعیت نیز امیدوار بود. افزایش جمعیت صرفا در صورتی یک تهدید است که مدیریت منابع، زیرساخت‌ها و عدالت در زمینه‌ی شکوفایی استعداد‌ها رعایت نشود.

اگر سیاست‌های اقتصادی دولت و نهادهای ذیربط منجر به بهبود سطح زندگی مردم بشود جوانان مسیر طبیعی در راستای تشکیل خانواده و فرزندآوری را طی خواهند کرد و نیازی به ساخت برنامه‌هایی جهت تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری نخواهد بود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نوجوانی دو سوی انزوای اجتماعی و فرار به دنیای مجازی

افتتاح 4 پروژه عمرانی تا پایان سال

علت افزایش جمعیت معتادان متجاهر در تهران/ رهاشدگی ۹۰۰۰ نفر

0 نظر

ارسال نظر

capcha