پروژه ۲۰ میلیون دلار ی برای آموزش گربه‌های جاسوس شکست خورد

پروژه   ۲۰ میلیون دلار ی برای آموزش گربه‌های جاسوس شکست خورد

به گزارش سراج24، در دهه ۱۹۶۰، سازمان سیا هزینه‌ای سنگین و حدود ۲۰ میلیون دلار برای آموزش گربه‌های جاسوس صرف کرد. این پروژه‌ای پر هزینه، ولی بسیار جنجالی بود و با هدف جاسوسی از سوژه‌هایی که در فضای آزاد با یکدیگر ملاقات داشتند انجام می‌شد.

اولین پروژه ماموریت به سرعت با شکست مواجه شد چرا که گربه فعال در این ماموریت توسط یک تاکسی کشته شد. البته این تاکسی عمدا به گربه نزد، اما به نظر می‌رسید گربه جاسوس کمی گیج و بی حال بود و نتوانست به سمت سوژه‌ها حرکت کند و به خیابان رفت و در نتیجه تصادف کرد.

اداره اطلاعات علم و فناوری مرکزی سیا مسئول اجرای این پروژه بود. هدف اصلی افراد فعال در این پروژه، استفاده از گربه‌ها برای جاسوسی در سفارتخانه‌های کرملین و شوروی بود. این روش شامل کاشت میکروفون در کانال گوش گربه می‌شد و یک فرستنده رادیویی کوچک نیز در پایه جمجمه گربه قرار می‌گرفت و در نتیجه. گربه قادر به ضبط و انتقال صدا‌ها از محیط اطراف می‌شد.

اما به نظر می‌رسید این پروژه آنطور که انتظار می‌رفت موفق نبود و منجر به کشته شدن چندین گربه شد. درواقع این پروژه شکست خورد و در سال ۱۹۶۷ بسته شد. برخی معتقدند عدم تطابق تکنولوژی با مکانیسم بدنی گربه‌ها علت اصلی این ماجرا بوده است. یک مقام سابق سیا، ویکتور مارکتی، در این خصوص گفت که این پروژه حدود ۲۰ میلیون دلار هزینه داشته، اما در نهایت هیچ فوایدی کسب نکرده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نقش «احمدرضا جلالی» در انتقال اطلاعات شهیدان علیمحمدی، شهریاری و ۳۰ نخبه ایرانی به موساد

گفت‌و‌گوی وزیر خارجه قطر و نماینده آمریکا در امور ایران درباره توافق هسته‌ای

بایدن تحریم نفت ایران را تمدید کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha