طرح آمستردام برای آلودگی هوا+تصاویر

طرح آمستردام برای آلودگی هوا+تصاویر

به گزارش سراج24، بر اساس گزارش گاردین، شورا شهر آمستردام هلند به تازگی تصویب کرد تا در سال ۲۰۳۰ دیگر هیچ‌گونه خودرو بنزینی و دیزلی، همچنین موتور سیکلت‌ها حق عبور در خیابان‌های این شهر را ندارند. مسئولان پایتخت کشور هلند به دنبال کاهش آلودگی هوا در این شهر هستند، طبق گزارش مراکز تحقیقاتی هلند، آلودگی هوا شدید در آمستردام موجب شده تا امید به زنگی ساکنان آن تا یک سال کاهش پیدا کند.

البته این طرحی بلند مدت است که در سال ۲۰۳۰ به اوج خود خواهد رسید، در ابتدا از سال آینده میلادی خودرو‌های دیزلی با ۱۵ سال (و بیشتر) کارکرد دیگر حق ندارند از محدوده اتوبان کمربندی آمستردام به مرکز این شهر نزدیک‌تر شوند، همچنین در سال ۲۰۲۲ هیچ خودرو دیزلی دولتی یا عمومی مانند اتوبوس‌ها حق تردد در خیابان‌ها را ندارند و با وسایل نقلیه عمومی برقی جایگزین خواهند شد.

طرح عجیب مسئولان شهر آمستردام برای از بین بردن آلودگی هوا

این طرح در سال ۲۰۲۵ گسترش پیدا خواهد کرد و شامل وسایل سوختی دریایی همچون قایق‌های بزرگ و کوچک می‌شود، به این ترتیب این گونه وسایل نیز حق تردد از کانال‌های آبی امستردام را پیدا نخواهند کرد و حتی عبور موتور‌های گازی کوچک نیز از این سال ممنوع خواهد شد. به این ترتیب تا سال ۲۰۳۰ دیگر هیچ‌گونه وسیله نقلیه بنزینی، دیزلی و گازی حق تردد در خیابان‌های آمستردام را نخواهند داشت و این‌گونه وسایل با اتوبوس‌های برقی و خودرو‌های الکتریکی و هیدروژنی جایگزین خواهند شد.

طرح عجیب مسئولان شهر آمستردام برای از بین بردن آلودگی هوا

اما اجبار مردم به خرید خودرو الکتریکی بدون فراهم کردن زیرساخت‌های آن و ایجاد طرح‌های تشویقی، برنامه‌ای از پیش شکست خورده است، به همین جهت مسئولان آمستردام به هر خریدار وسایل نقلیه الکتریکی و هیدروژنی یک جایگاه شارژ برقی پیشنهاد می‌دهند، به این ترتیب به تعداد هر خریدار خودرو‌های بدون آلایندگی، یک ایستگاه شارژ تاسیس خواهد شد. پیش‌بینی شده که برای اجرای این طرح، شهر آمستردام تا سال ۲۰۲۵ به ۱۶ هزار تا ۲۵ هزار ایستگاه شارژ نیاز داشته باشد.

طرح عجیب مسئولان شهر آمستردام برای از بین بردن آلودگی هوا

البته اجرای این طرح برای همه خوش‌حال کننده نیست، بر اساس اطلاعات موجود، در صنعت خودروسازی هلند، خیلی از شرکت‌ها تاکنون توانایی ساخت خودرو الکتریکی را نداشته و تا چند سال آینده به این فناوری نخواهند رسید، به این ترتیب کاهش فروش خودرو‌های بنزینی این شرکت‌ها به کم شدن درآمد و ضرر‌های مالی غیرقابل جبرانی برای آن‌ها تبدیل خواهد شد. اما نکته مهم دیگر قیمت بالا خودرو‌های الکتریکی است، تولید اینگونه وسایل به دلیل تجهیز شدن به فناوری‌های نوین، هزینه زیادی برای شرکت‌های تولید کننده دارد، به این ترتیب قیمت نهایی این خودرو‌ها افزایش یافته و هر شخصی توانایی خرید آن‌ها را ندارد.

 

طرح عجیب مسئولان شهر آمستردام برای از بین بردن آلودگی هوا

گروه‌های اجتماعی در شهر آمستردام عنوان کرده‌اند که حتی تا سال ۲۰۳۰ عده زیادی از مردم این شهر توانایی خرید خودرو الکتریکی را پیدا نخواهند کرد و مجبور به محاجرت می‌شوند، در این صورت پایتخت هلند به شهری برای ثروتمندان تبدیل شده که خانواده‌های معمولی و متوسط جامعه جایی در آن نخواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود اجرای این طرح هزینه‌های زیادی برای شهرداری آمستردام نیز به همراه داشته باشد و این سازمان مجبور شود با افزایش هزینه‌ها و دریافت عوارض سنگین، این هزینه‌ها را جبران کنند.

طرح عجیب مسئولان شهر آمستردام برای از بین بردن آلودگی هوا

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فتوای رهبر انقلاب درباره استفاده از وسیله نقلیه شخصی در هنگام آلودگی هوا

چقدر از ظرفیت‌های استانمان « گیلان» را در حوزه کشاورزی استفاده می‌کنیم؟!

طرح ترافیک در سال ۹۸

0 نظر

ارسال نظر

capcha