راه درمان کبد چرب چیست؟

راه درمان کبد چرب چیست؟

به گزارش سراج24،،کبد یکی از اعضای مهم بدن است، سم‌زدایی از داروها، دفع محصولات زاید ناشی از تخریب و نوسازی گلبول‌های قرمز خون به صورت صفرا، تولید عوامل انعقادی خون، ذخیره قند به صورت گلیکوژن و نیز تنظیم سوخت و ساز قند و چربی از مهمترین نقش‌های آن در بدن است؛ البته نقش کبد در جذب چربی و دفاع در مقابل میکروب‌ها و سموم جذب شده از راه مواد غذایی را نیز نباید نادیده گرفت.

بیماری کبد چرب، بیماری سلول‌های کبد انسان است که اخیرا به دلیل افزایش میزان چاقی در جامعه ما افزایش یافته است؛ اهمیت این بیماری به دلیل تخریب سلول‌های کبدی است و در صورت عدم تشخیص زودرس و درمان مناسب می‌تواند منجر به پیشرفت بیماری شود.

کبد چرب؛ بیماری پنهان و مرموز اما کشنده! + راه درمان

بیماری کبد چرب، «سیروز» قابل برگشت کبدی شامل طیفی از بیماری خفیف کبد به صورت تجمع چربی در سلول‌های کبدی است که در سیر خود ممکن است در گروهی از بیماران التهاب سلول کبدی ایجاد و با تخریب سلول کبدی به بیماری مزمن و غیر قابل برگشت به نام سیروز منتهی شود.

در اکثر موارد، بیماری کبد چرب بدون علامت است و با مشاهده بالا بودن آنزیم‌های کبدی در آزمایش خون که به منظور بررسی‌های دور‌ه‌ای سلامت انجام می‌شود و یا در سونوگرافی شکم که به علل دیگر انجام می‌شود، به صورت اتفاقی کشف می‌شود.

کبد چرب؛ بیماری پنهان و مرموز اما کشنده! + راه درمان

راه درمان کبد چرب از منظر طب سنتی

جعفر غفارزاده متخصص طب سنتی، درباره کبد چرب گفت: کبد چرب ناشی از تجمع موادی در کبد است که به عنوان چربی  شناخته می‌شود؛ از شایع‌ترین دلیل ابتلا به کبد چرب می‌توان به غلط بودن سبک زندگی اشاره کرد چرا که بسیاری از افراد به دلیل عادات بد غذایی در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند.

 

راه درمان کبد چرب چیست؟

وی بیان کرد: در مرحله اول اصلاح سبک زندگی و عادات غذا خوردن برای درمان کبد چرب موثر است؛ فرد باید غذا را به خوبی بجود، زمانی که غذا به خوبی جویده شود شیره بزاقی و گوارش با غذا مخلوط می‌شود؛ توصیه می‌شود افراد هر لقمه را ۳۰ بار بجوند و اگر لقمه به خوبی جویده نشود جذب غذا به خوبی صورت نمی‌گیرد و در کبد رسوب می‌کند و در نتیجه عارضه کبد چرب ایجاد خواهد شد.

کبد چرب؛ بیماری پنهان و مرموز اما کشنده! + راه درمان

ممنوعیت نوشیدن آب همراه غذا

غفارزاده با اشاره به اینکه همراه غذا نباید مایعات میل کرد، گفت: مصرف مایعات حین غذاخوردن باعث می‌شود جذب غذا دچار اختلالاتی شود همچنین دوغ، ماست و ترشی موادی هستند که نباید همراه غذا مصرف شوند چرا که این مواد در کبد رسوب می‌کند و منجر به بیماری کبد چرب می‌شود.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: به تمام افراد توصیه می‌کنیم در قدم اول با ورزش کبد چرب خود را درمان کنند، همچنین دور مصرف غذا‌های غلیظ مانند فست‌فود‌ها، ماکارونی و پیتزا را خط بکشند چرا که این مواد برای بدن بسیار مضر هستند و باعث به وجود آمدن کبد چرب می‌شوند.


کبد چرب؛ بیماری پنهان و مرموز اما کشنده! + راه درمان

در کبد چرب با ورزش 

وی یادآوری کرد: اغلب کبد چرب با گرید پایین با ورزش و تغییر عادات غذایی درمان می‌شود، اما اگر کبد چرب گرید بالایی داشته باشد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنیم؛ معمولا در مرحله اول برای درمان این عارضه  به افراد مصرف عرق کاسنی و شاه‌طره را توصیه می‌کنیم که این مواد در طب سنتی به عنوان دوست کبد شناخته می‌شوند.

علل ایجاد کبد چرب

پرینوش آذر کیوان متخصص عمومی، اظهار کرد: کبد چرب بیماری است که به علت ناشناخته‌ای فرد را مبتلا می‌کند، اما دلیل اصلی آن دیابت، چربی خون و وزن زیاد است ، این بیماری‌ها باعث می‌شود کبد سوخت و ساز را به درستی انجام ندهد.

کبد چرب؛ بیماری پنهان و مرموز اما کشنده! + راه درمان

وی بیان کرد: زمانی که غذا از دهان وارد بدن می‌شود بعد از گذر از مری، عضله اسفنکتر باز می‌شود تا غذا بتواند وارد معده شود، غذا از اسید معده و فشار عضلات آن به مولکول‌های کوچکتر تبدیل می‌شود؛ بعد از معده وارد کبد می‌شود که در آنجا جذب وسیعی از چربی اتفاق می‌افتد و در نهایت این مواد پس از گذشت از کبد در سلول‌های بدن ذخیره می‌شود؛ اگر کبد نتواند کار خود را به درستی انجام دهد چرب می‌شود و منجر به نارسایی کبدی خواهد شد.

آنزیم بالا نشانه دهنده کبد چرب

آذرکیوان ادامه داد: با آزمایش می‌توان کبد چرب را شناسایی کرد و اگر در آزمایش آنزیم بالا باشد نشان دهنده کبد چرب است، همچنین سونوگرافی راهی برای تشخیص کبد چرب است.

این متخصص عمومی با اشاره به اینکه کبد چرب علائمی ندارد، گفت: کبد چرب را با آزمایش می‌توان تشخیص داد،کبد چرب بیماری بدون علامتی است و اگر فرد به آن رسیدگی نکند دچار سیروز کبدی خواهد شد.

وی تشریح کرد: برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب باید دیابت را کنترل کنیم، همچنین باید مراقب باشیم دچار چربی خون نشویم علاوه بر این رژیم غذایی و ورزش بسیار در درمان کبد چرب موثر است، برخی افراد از فست‌فودها، چیپس، پفک و غذا‌های سرخ کردنی استفاده می‌کنند، باید گفت این مواد چربی سنگینی دارند و نباید مصرف شوند یا حداقل باید به صورت تفریحی و حداقل ماهی یکبار مصرف شوند؛ این مواد تمام سیستم بدن را درگیر می‌کند.

کبد چرب؛ بیماری پنهان و مرموز اما کشنده! + راه درمان

آذر کیوان یادآوری کرد: تغذیه نقش بسیار مهمی در درمان کبد چرب دارد؛ اگر کسی مبتلا به کبد چرب با گرید بالا است باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند زیرا گرید یک با ورزش و تغذیه درست درمان می‌شود؛ اگر به کبد چرب رسیدگی نشود می‌تواند بیماری کشنده‌ای باشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آیت الله رئیسی: تلاش می‌کنیم پرداختی بیمار از هزینه‌های درمان کاهش یابد

نخستین محموله واکسن «فخرا» تحویل وزارت بهداشت شد

باید تضاد منافع در حوزه بهداشت و درمان از بین برود

0 نظر

ارسال نظر

capcha