چرا پشت عطسه کردن اینهمه داستان عجیب وجود دارد؟

چرا  پشت عطسه کردن اینهمه داستان عجیب وجود دارد؟

به گزارش سراج24، عطسه کردن یکی از عادی‌ترین اتفاقاتی است که به شکل روزمره برای بسیاری از ما رخ می‌دهد، اما چیزی که عجیب است، حساسیت بسیاری از افراد روی عطسه کردن است و البته عقاید خرافی بسیاری هم در این زمینه وجود دارد. شاید باور کردنی نباشد که پشت عطسه کردن اینهمه داستان عجیب وجود داشته باشد. در واقع عطسه کردن در فرهنگ شرق و غرب جایگاهی خاص دارد.

در بیشتر فرهنگ‌ها در سراسر جهان، پس از آنکه فرد عطسه می‌کند، به وی گفته می‌شود "خداوند به شما برکت دهد! " برای مثال در کشور انگلستان گفتن این عبارت نوعی اجبار مودبانه است. اما این صحبت از کجا آمده است؟ اعتقاد بر این است که در قرن ششم قبل از میلاد هنگامی که طاعون مرگ و میر در ایتالیا قربانی می‌گرفت، عطسه یک علامت رایج برای شروع بیماری بود. این باعث شد که پاپ گریگوری بزرگ از شهروندان بخواهد پس از هر عطسه پاسخ دهند خدا شما را برکت دهد.

در تاریخ ۱۶ فوریه سال ۵۹۰ میلادی، پاپ گرگوری بزرگ مقرر کرد که برای مبارزه با این بیماری مراسم دعایی سراسری برگزار شود. بر اساس شواهد آن دوران، اعتقاد بر این بود که عطسه کشنده است چرا که هر یک عطسه می‌تواند نشانه‌ای از مرگ و میر باشد. این موضوع باعث شد که پاپ دستور دهد که شهروندان در پاسخ به عطسه شخص بگویند: "خدا به شما برکت دهد! "

شاید از همان زمان بود که رسم شد افرادی که از طاعون رنج می‌بردند دهان خود را در حالت عطسه بپوشانند. این کار به عنوان یک اقدام احتیاطی انجام می‌شد تا از نشر بیماری‌ها پیشگیری شود. این موضوع به مرور زمان تبدیل به یک ژشت مودبانه شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مردانی که برای زندگی مشترک ایده آل نیستند را بهتر بشناسید

نحوه پیش بینی میزان طول عمر یک فرد

علل خستگی همیشگی چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha