ضوابط و مقررات پوشش دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف دنیا

ضوابط و مقررات پوشش دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف دنیا

به گزارش سراج24،  روز گذشته یکشنبه ۲۳ اردیبهشت، تعدادی از فعالان چپ‌گرا در دانشگاه تهران تجمعی علیه برخی احکام شرعی و قوانین کشوری مانند حجاب اسلامی و قانون پوشش در دانشگاه‌ها را با حمایت کانال‌های معاند و ضدانقلابی مانند آمدنیوز شکل دادند. این تجمع در حالی برگزار شد که در روزهای اخیر برخی با انتشار فراخوان‌های گسترده در فضای مجازی و برخی کانال‌های ضدانقلاب، دانشجویان دانشگاه تهران را به برگزاری تجمع دعوت می‌کردند.
اما ماجرا از آنجایی شروع شد که چند هفته قبل حدود ۲ هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران با ارسال نامه‌ای به  رئیس دانشگاه تهران، خواستار رسیدگی به وضعیت زننده حجاب و قانون‌شکنی در دانشگاه شدند. چند روز پس از این ماجرا یکی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه در اقدامی عجیب با ارسال نامه‌ای به ریاست دانشگاه نسبت به تذکرات حراست دانشگاه و دانشجویان نسبت به حجاب زننده برخی از دانشجویان در سطح دانشگاه اعتراض کردند تا اینکه روز گذشته با تجمعی تحت حمایت کانال‌های ضدانقلاب از جمله آمدنیوز در فضای مجازی اقدام به ایجاد آشوب و التهاب در فضای دانشگاه کردند.

ضوابط و مقررات پوشش دانشجویان در دانشگاه‌های مطرح دنیا

اعتراض سازمان یافته این دانشجویان به قوانین پوششی دانشگاه  امری خارج از عرف و دور از مبانی عقلانی است چرا که صرف نظر از دین و شریعت، در تمام دانشگاه‌های دنیا قوانین ویژه انضباطی در زمینه پوشش و برای حفظ و حراست از کیان اشخاص و محیط علمی تعیین شده است. با نگاهی به مقررات برخی از معروف‌ترین دانشگاه‌های دنیا نکات جالبی به چشم می‌خورد که قابل تامل است. مطالعه مروری کدهای پوششی بسیاری از دانشگاه‌های جهان نشان می‌دهد که در این کدها حتی در خصوص استفاده از جواهرآلات، لباس‌های خاص مثل شلوار جین و تاپ، نوع پارچه، بافت، رنگ لباس و میزان گشادی آن، نوع کفش، آرایش موها و میزان بلندی آنها، آرایش و بلندی ناخن‌ها و استعمال عطر ضوابط خاصی تدوین شده است. ضوابط پوشش در این دانشگاه‌ها که جزو دانشگاه‌های کشورهای سکولار هستند بعضاً سخت‌گیرانه‌تر از ضوابط دانشگاه‌های اسلامی است. در ادامه ضوابط پوششی چند دانشگاه مطرح جهان را مشاهده می‌کنید.

دانشگاه آکسفورد انگلستان(Oxford University):

در دانشگاه آکسفورد استفاده از لباس باز، بدن نما و مدل‌های افراطی ممنوع است. مو باید رنگ طبیعی داشته باشد و بلند کردن و مدل‌های غیرمتعارف موها مجاز نیست و ریش‌ها هم نیز باید کوتاه و مرتّب باشند. از مدل های افراطی پرهیز شود. هرگونه خالکوبی ممنوع است و با خاطیان برخورد می‌شود. اعضای دانشگاه باید پوشش رسمی دانشگاه را که معاون دانشگاه بعد از مشاوره با دیگر مسئولان و اعمال صلاحدیدها مصوّب می‌کند، رعایت نمایند.

 

مردان باید ظاهر مناسب و تمیز داشته باشند؛ از کت و شلوار تیره، پیراهن سفید ساده، کراوات و جوراب استفاده نمایند. ریش بزی، گوشواره و دیگر موارد مشابه غیرقابل پذیرش است و همچنین خالکوبی مجاز نیست و در صورت وجود باید پوشیده باشد.

لباس زنان در دانشگاه نباید پشت باز یا آستین کوتاه باشد، دامن و شلوارک نباید بالاتر از زانو باشد، هرگونه آرایش نامتعارف ممنوع است و زنان نیز باید دامن تیره یا شلوار و بلوز سفید بپوشند.

دانشگاه هاروارد آمریکا (Harvard University ):

دانشجویان موظفند در محیط خوابگاه و رستوران بلوز، پیراهن یا ژاکت یقه‌دار یا بدون یقه بپوشند؛ پوشش شلوار آنها نیز باید بدون پارگی و ضخیم باشد. پوشیدن کفش چرمی یا متعارف در محیط دانشگاه و خوابگاه الزامی است. دانشجویان که در بعدازظهر شنبه و یکشنبه‌ها برای صرف شام بیرون می‌روند، مردان موظّفند ژاکت یقه‌دار به همراه کراوات و زنان نیز لباسی مناسب و شایسته داشته باشند.

افرادی که مایل به شرکت در برنامه‌های ورزشی هستند باید لباس و پوشش مناسب داشته باشند. در باشگاه خصوصی وابسته به دانشگاه هاروارد، به استثنای رستوران، در همه جا مردان باید تنها پیراهن یقه‌دار بدون کراوات و زنان نیز باید پوششی متعارف و مناسب داشته باشند. دانشجویان موظّفند مهمانان خود را از این قوانین پوششی مطّلع نمایند.

در این دانشگاه دانشجویان در طول شبانه‌روز نظام و ضوابط پوششی متفاوتی دارند. در تمام ایّام هفته در رستوران و به هنگام صرف نهار مردان باید یک ژاکت و در هنگام صرف نهار یک ژاکت به همراه کراوات بر تن کنند. زنان نیز موظّفند پوششی مناسب اعم از پیراهن یا لباس بلند و متعارف داشته باشند. پوشش شلوار جین در همه انواع آن درمحوّطه دانشگاه ممنوع است.

لباس‌های چسبان، راحتی، عرق‌گیر، بدنسازی، شورت ورزشی و شلوارک در هیچ زمانی و هیچ مکانی مجاز نیست، مگر در مواردی که فرد در قسمت مربوطه یا اتاق خواب خود حضور دارد. 

بسیاری از قوانینی که در دانشگاه‌های مطرح دنیا وجود دارد بسیار سخت‌تر از قوانین مربوط به پوشش در دانشگاه‌ها و محیط‌های آموزشی کشور ایران است؛ تا حدی که بسیاری از افراد با مطالعه این قوانین و بدون اطلاع از دانشگاه مربوطه، گمان می‌کنند این قوانین مربوط به دانشگاه‌های ایران است. در ادامه می‌توانید ویدئویی دیدنی از واکنش جالب مردم به این قوانین پوششی را مشاهده کنید.

 

 
 

وقایع دیروز دانشگاه تهران بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت.کاربران با انتشار پست‌هایی در صفحات خود به قوانین پوششی دانشگاه‌های معتبر دنیا اشاره کردند. در ادامه می‌توانید تعدادی از آن ها را مشاهده کنید.

 

 

اهمیت پوشش و رعایت حجاب و احکام اسلامی در محیط دانشگاه از دیدگاه رهبرمعظم انقلاب

مقام معظم رهبری در خصوص لزوم اجرای احکام اسلامی در دانشگاه‌ها نیز فرموده‌‌اند: «نکته‌‏ مهم در دانشگاه‌ها، روش حاکم بر دانشگاه است. در دانشگاه‌ها، روش‌ها و روابط، باید صددرصد اسلامی بشود که البته تا حدود زیادی شده است و مدیریت‌ها باید برای اسلام در دانشگاه‌ها، اصالت قائل بشوند … یعنی مدیر و دانشجویان و استادان، اصالت را به اسلام بدهند و رعایت احکام اسلام را بکنند. ارزش‌های اسلامی در دانشگاه باید مورد مسابقه قرار بگیرد، اسلام در دانشگاه غریب نباشد عمل و تعهد اسلامی یک چیز انگشت‏‌نما نباشد، نماز، امانت، صدق گفتار، صفا، برادری، عمل جهادی، درس خواندن از روی علاقه و صمیمیت، کمک به یکدیگر در فراگیری، تلاش برای تعمق در معلومات و دانشهای مختلف رایج باشد.»

همچنین ایشان فرموده‌اند: «محیط دانشگاه‌ها بسیار مهم است. در محیط دانشگاه‌ها، خانم‌های دانشجو و استاد باید بکوشند روحیه و فرهنگ اسلامی را ترویج کنند. اجازه ندهید به کسانی - اگر خدای نکرده در دانشگاه‌های کشور هستند - که نسبت به حجاب اسلامی یا زنان و دانشجویان دختر مسلمان بی‌احترامی‌ کنند. اجازه ندهید که این‌ها بتوانند افکار فاسد را منتشر کنند. محیط دانشگاه باید محیط اسلامی باشد؛ محیطی برای رشد انسان طراز اسلام؛ انسانی که الگویش فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللَّه‌علیه‌ است و این، برای آینده‌ کشور فوق‌العاده مهم است." محیط دانشگاه به لحاظ علمی و فرهنگی بودن باید به دور از زرق و برق و نمایش مد و ظاهری نامناسب که دور از شان محیط علمی است باشد.»

کلام آخر

هر اجتماعی مبتنی بر هر مذهب یا ایدئولوژی، متناسب با فرهنگ و رسوم خود با وضع قانون و مقرّرات سعی در رسیدن به ایجاد نظم در میان افراد و دوام ارزش‌های خود دارد. دانشگاه به عنوان بخش مهمی از جامعه هر کشور موظف به ایجاد قوانینی برای رعایت پوشش لباس از سوی دانشجویان خود است. در همه دنیا برای پوشش دانشجویان در دانشگاه قوانینی بعضاً سخت وجود دارد که دانشجویان در محیط دانشگاه ملزم به رعایت آن هستند.

گزارش از معصومه شیری

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

محدودیت‌های سفر با افزایش واکسیناسیون کرونا برداشته می‌شود

در حوزه آموزش رشته ناوبری جزو ۵ دانشگاه برتر دنیا هستیم

راه اندازی سایت های واکسیناسیون/تزریق واکسن در کمتر از نیم ساعت

0 نظر

ارسال نظر

capcha