روحانی بازهم بهانه آورد

اختیارات محدود ولی وعده‌ها نامحدود!

اختیارات محدود ولی وعده‌ها نامحدود!

به گزارش سراج24؛ 6 سال از روی کار آمدن روحانی می‌گذرد. عملکرد دولت در تمامی زمینه‌های داخلی و خارجی حتی مورد انتقاد حامیانش قرار گرفته است. حتی زمزمه‌های مبنی بر پیشنهاد استعفای روحانی از سمت اتاق فکرهای نزدیک به حامیان سیاسی روحانی به گوش می‌رسد. اما روحانی همچنان بر سر مواضع خود ایستاده و در آخرین اظهار نظر خود، اختیارات محدود را دلیل اصلی برآورده نشده مطالبات مردمی می‌داند. او شامگاه شنبه در دیدار صمیمی با جمعی از فعالان سیاسی اظهارداشت: امروز نمی‌توان گفت که شرایط از دوران جنگ تحمیلی بهتر یا بدتر است اما ما در زمان جنگ مشکل بانک، فروش نفت و واردات و صادرات نداشتیم و تنها تحریم ما، تحریم خرید سلاح بود. وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است به طور مثال اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ و یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت.

چنین اظهاراتی حداقل از شخصیتی مانند روحانی که از همراهان اولیه‌ی انقلاب اسلامی بوده؛ بعید است. چرا که او همواره در بدنه‌ی حکومت حضور داشته و نسبت به تمامی محدودیت‌های رئیس جمهوری و سایر دستگاه‌های اجرایی آشنایی کامل دارد! پس روحانی نمی‌تواند قبل از ریاست جمهوری و نادانسته وارد عرصه‌ای شده است که شناختی از آن نداشته و وعده‌هایی به مردم داده است که در حدود اختیارات رئیس جمهوری نبوده است.

برفرض مثال اگر هم گفته‌های آقای روحانی صحت داشته باشد، ایشان حداقل در چند زمینه‌ی دیگر اختیار کامل دارند؛ بیایند و در این زمینه‌ها گزارش شفاف بدهند و بگویند در این موارد که دولت اختیار کامل داشته؛ چنین دستاوردهایی حاصل شده است. اما متاسفانه همین عملکرد ضعیف دولت موجب شده است تا آقای روحانی دستاورد قابل توجهی برای ارائه نداشته باشد و در عوض به چنین فرافکنی‌هایی روی بیاورند.

باید از آقای روحانی پرسید؛ چرا با وجود آشنایی به ساختار حکومت و حدود اختیارات رئیس جمهور، در زمان انتخابات وعده‌هایی دادند که از حدود اختیارات ایشان فراتر بوده و یا اساسا در حدتوان اجرایی ایشان نبوده است؟

گفتنی است که این سخنان رئیس جمهور در میان رسانه‌های ضدانقلاب بازتاب داشته و اغلب آن‌ها چنین اظهاراتی را ناشی از ناکارآمدی سیستم مدیریت کشور دانسته اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

درگیری نیروهای امنیتی با جوانان شهر باغملک صحت ندارد

محسن رضایی:برنامه اقتصادی خودم را در اختیار رئیس‌جمهور منتخب قرار می‌دهم

تبریک جامعه روحانیت مبارز به «رئیسی»

0 نظر

ارسال نظر

capcha