تفسیر دعای روز هشتم ماه رمضان

تفسیر دعای روز هشتم ماه رمضان

به گزارش سراج24، در دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان می‌خوانیم؛ اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ رَحْمَةَ الاْیْتامِ وَ اِطْعامَ اْلطَّعامِ وَ اِفْشآءَ السَّلامِ وَ صُحْبَةَ الْکِرامِ بِطَوْلِکَ یا مَلْجَاَ الاْمِلینَ خدایا روزی ام گردان در این ماه مهرورزى نسبت به یتیمان و خوراندن طعام و آشکار کردن سلام و همنشینى با کریمان به فضل و کرمت اى پناه آرزومندان.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال موسویان کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینی در تفسیر دعای روز هشتم ماه رمضان، گفت: در روز هشتم ماه مبارک رمضان خدا، چهار صفت زیبا برای آن کسانی که دوست دارند همیشگی باشند، بیان می‌کنند. همان گونه که سعدی گفته است، سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز، خدا راهکار این ماندگاری را به انسان داده است که همیشه زنده بمانیم.

ابتدا در این دعا فرمودند  آن کسانی که دوست دارند همیشگی باشند، به یتیمان رحمت کنند. در برزخ و قیامت نوری به شخص واصل می‌شود که می‌گویند این چیست؛ پاسخ می‌دهند این خیرات و برکاتی است که به ایتام کردید.

صوت دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

 

 

وی افزود: روایت زیبایی هم از امام هادی (ع) داریم که فرمودند یکی از باقیات صالحات رحمت کردن به یتیم است. لازم نیست که حتماً این لطف مالی باشد. اگر نتوانستید احسان گفتاری کنید، فعلی دیگر انجام دهید. شخصی نزد امام علی (ع) آمد و گفت، قساوت قلب دارم؛ امام علی (ع) در پاسخ این شخص بیان کردند، دست به سر یتیم بکش که خدا به تو لطف کند.

در دعای بالا همچنین بیان شده است که طعام دهید. رسول خدا (ص) در خطبه شعبانیه فرمودند، اگر کسی به نصف خرما یا به مقدار کمی آب، کسی را افطار دهد، همنشین من در بهشت خواهد بود. در ادامه دعای بالا فرموده اند که پیش قدم در سلام باشید که همیشه شما را به سلام بشناسند. خاتم الانبیاء (ص) به پیش سلامی مشهور بودند. آخرین توصیه برای ماندگاری مصاحبت با اهل کرم است.

 

 


انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اهمیت واژه «سلام» در روابط اجتماعی افراد

تفسیر آیات و روایات قرآن کریم در برنامه «در مکتب وحی»

تفسیر حدیثی امام علی (ع) از قرآن به‌زودی چاپ می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha