از پلوی مشروطیت تا ضیافت افطاری در سفارت انگلیس/روباه پیر این‌بار چه فتنه‌ای در سر دارد؟

از پلوی مشروطیت تا ضیافت افطاری در سفارت انگلیس/روباه پیر این‌بار چه فتنه‌ای در سر دارد؟

به گزارش سراج24؛ در روزگاری به سر می‌بریم که بالاجبار نیازمند تعامل با دشمنانمان در عرصه‌ی بین‌الملل هستیم. در این شرایط که باید پس از هر بار دست دادن با دشمن تعداد انگشتانمان را بشماریم خبر می‌رسد که سفارت برخی از دیپلمات‌ها و مسئولان دولت در ضیافت افطاری پنهانی سفارت انگلیس شرکت کرده‌اند!

شرکت در این ضیافت از آن جهت قابل توجه است که در گذشته نیز سفارت انگلیس نقش مهمی در مدیریت مدیریت آشوب‌های سیاسی داشته است. از انحراف مشروطه گرفته تا فتنه 88؛ همواره پای سفارت انگلیس در میان بوده است و این افراد به طور قطع با علم به این موارد در ضیافت افطاری سفارت انگلیس شرکت کرده‌اند.
کما این‌که علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در گفت‌وگو با فارس از برگزاری این ضیافت در سال‌های قبل پرده برداشت و گفت: سال‌های قبل هم چنین سفره‌های افطاری هم برپا بوده، اما قضیه امسال لو رفته است و براساس این اعتراف این فرد متوجه شدم که چرا سرنوشت مملکت به اینجا رسیده است. در افطاری سفارت انگلیس در تهران که از قضا معاون وزیر، مدیرکل و برخی دیگر از دولتی‌ها بر سفره ارباب و کدخدای‌شان نشسته بودند مطلع نبودند که این روباه پیر سفره با چه نیتی انداخته است. این افراد خودباخته بیهوده نیست که از تشر رؤسای غربی خود قافیه را می‌بازند و به همین جهت است که اسرار کشور به ناگاه از ناکجاآباد سر در می‌آورد و این جماعت انگلیسی زده نفوذی‌اند و اگر پلوی سفارت انگلیس را بخورند، دیگر برای مردم دلسوزی نمی‌کنند.

دیگ‌های پلو در سفارت انگلیس

ماجرای پلوی سفارت انگلیس به سال 1285 و آغاز جنبش مشروطه باز می‌گردد. تیر 1285 (113 سال پیش) تحصن مشروطه‌خواهان در سفارت انگلیس آغاز شد. این تحصن تا17 مرداد به مدت 23 روز ادامه یافت‌.چندین هزار نفری که آنجا حضور یافتند مطالبه خود را «عدالت خانه» اعلام کردند و از مظالم حکومت ناراحت بودند. سفارت تمام مدت 23 روز را به این جمعیت که تا 18 هزار نفر تخمین‌زده شده است غذا می‌داد تا سفارت را ترک نکنند.حتی به افراد مرجع حاضر، مبلغی هم می‌دادند که مردم را تحریک به خروج نکنند.

یک روز افراد بیکار حاضر درتحصن که در سفارت قدم می‌زدند به محل پخت وپز که در محوطه باز سفارت بود رسیدند و آشپزی که دیگ پلو را دم می‌انداخت از آنان سؤال کرد: شما چی می‌خواهید؟ چند روز است خسته شدیم بس که برای شما غذا درست کردیم. گفتند ما عدالت می‌خواهیم و….. آشپز گفت: ها…. فهمیدم شما مشروطه می‌خواهید و آنان گفتند مشروطه چیست و طرف توضیح داد.ناگهان واژه مشروطه مثل باد در جمعیت پیچید و به گفتمان تبدیل شد. زن سفیر که با کالسکه در حال خروج از درب سفارت بود به افرادی که کنار درب ایستاده بودند گفت: چه می‌خواهید شما؟ و پاسخ شنید: مشروطه. همسر سفیر گفت ما وقتی در انگلیس مشروطه می‌خواستیم بسیاری از علمای مذهبی را کشتیم. طرف ایرانی که هنوز غیر نام مشروطه چیزی از آن نمی‌دانست گفت: علما که هیچ، ما برای مشروطه اگر لازم باشد امام زمان را هم می‌کشیم. و اینچنین مشروطه انگلیس حاکم و امثال شیخ فضل‌الله‌ها به بالای ‌دار رفتند.

از نحوه‌ی انتشار خبر ضیافت توسط سفیر انگلیس نیز اینطور پیداست که او قصد ایجاد مشکل برای افراد حاضر در مهمانی را نداشته و به احتمال زیاد، هدف او از انتشار خبر و تصاویر به این شکل نوعی قدرت نمایی بوده است. در این تصاویر چهره‌ی هیچ کدام از مدعوین مشخص نیست و تنها چهره‌های قابل تشخیص ظاهرا متعلق به دو نفر از دست‌اندرکاران سفارت است.

بعید نیست که 100 سال بعد عکس‌های متعلق به این ضیافت نیز منتشر شود و مشخص شود این ضیافت‌های افطاری زمینه‌ساز فتنه‌ای دیگر توسط روباه پیر بوده است. دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی انقلابی باید بررسی این موضوع را در دستور کار قرار داده و گزارشی شفاف از ارتباط این مسئولین و محتوای رد و بدب شده در این ضیافت را در اختیار مردم ایران قرار دهند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حاتم‌بخشی انگلیسی‌ها برای نمک‌پرورده‌ها در تهران

نا امیدی روحانی از حمایت هنرمندان حامی خود

در ضیافت افطار روحانی با اساتید چه گذشت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha