نمایش جعلی رسانه‌ای با آرایش نظامی

نمایش جعلی  رسانه‌ای با آرایش نظامی

به گزارش سراج24، سارا معصومی| دولت امریکا ترفند جدیدی را برای به پای میز مذاکره کشاندن ایران برگزیده است. ترساندن تهران با کناره‌گیری از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها جواب نداد؛ لذا وزارتخانه‌های خارجه و دفاع با همراهی شورای امنیت ملی تظاهر به آرایش نظامی در منطقه پیرامونی ایران می‌کنند؛ غافل از اینکه این حنای واشنگتن هم دیگر رنگی ندارد. دونالد ترامپ و تیم وی تمام گزینه‌ها را همزمان امتحان می‌کنند: از تحریم اقتصادی تا ابراز تمایل به تماس تلفنی، از تحریک افکار عمومی داخل تا بزرگنمایی قشون‌کشی نظامی. درست در روزهایی که دونالد ترامپ می‌گوید در ابراز تمایل برای گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی صادق است و برای تایید این صداقت، شماره تماس خود را در اختیار سفارت سوییس در ایران (حافظ منافع امریکا) قرار می‌دهد، تیتر رسانه‌های امریکایی در اقدامی هماهنگ به اعزام تجهیزات و عدوات نظامی سنگین به منطقه خلیج فارس به منظور رویارویی با ایران اختصاص دارد.

 بنیامین نتانیاهو یکی از اعضای گروه بی‌ (جان بولتون، محمدبن‌زاید و محمدبن‌سلمان) به امریکایی‌ها خبر داده که ایران قصد دارد به تلافی قرارگرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی خارجی و همچنین اتخاذ سیاست فشارحداکثری اقتصادی و سیاسی از سوی واشنگتن، اهداف امریکا در منطقه غرب آسیا را هدف قرار بدهد و همین خبرسازی به سوژه‌ای برای نمایش پررنگ‌تر شدن حضور نظامی امریکایی‌ها در منطقه تبدیل شد. آش پخته شده در رسانه‌های امریکایی در بزرگنمایی اخبار اعزام تجهیزات به منطقه خلیج فارس و به تبع آنها خبرگزاری‌هایی چون رویترز به قدری شور شد که روزنامه‌نگاران مستقل‌تر امریکایی نسبت به این فضاسازی رسانه‌ای و تبعات آن هشدار دادند. پس از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی خارجی امریکا، ایران نیروهای فرماندهی مرکزی امریکا موسوم به سنتکام را تروریست خواند و همین مساله منجر به این تعبیر شده که نیروهای نظامی دو طرف در منطقه در حال حاضر در چندقدمی حادثه‌ای ولو تصادفی قرار گرفته‌اند. همزمان مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا نیز در سفری به عراق به مقام‌های کشور میزبان هشدار داده که هدف قرارگرفته شدن نیروهای امریکایی در این کشور توسط آنچه وی نیروهای نیابتی ایران خوانده از سوی واشنگتن تحمل نخواهد شد. در 10 روز گذشته تقریبا هرچندساعت یک‌بار رسانه‌های امریکایی اخبار مربوط به اعزام تجهیزات نظامی به منطقه را به‌روزرسانی کرده‌اند و به نظر می‌رسد که گردانندگان این ترفند جدید، مانورهای نظامی معمول را هم به حساب تلاش‌ها برای تحریک یا به ظن خود ترساندن ایران گذاشته‌اند. در 48 ساعت گذشته، اداره امور دریایی امریکا درباره احتمال حمله ایران یا گروه‌های نیابتی آن به کشتی‌های تجاری امریکا که از خلیج فارس می‌گذرند، هشدار داده، فرماندهی مرکزی امریکا، سنتکام اعلام کرده چهار هواپیمای بمب افکن ب-۵۲ امریکا در قطر مستقر شده‌اند و همچنین نیروهای نظامی امریکا هم اعلام کرده‌‌اند که یک ناو جنگی و سیستم دفاع هوایی موشکی پاتریوت را به منطقه اعزام می‌کنند. به گفته این مقام‌ها، ناو جنگی یواس‌اس آرلینگتون که برای انتقال هواگرد و وسایل نقلیه آبی‌خاکی استفاده می‌شود به ناو هواپیمابر یواس‌اس آبراهام لینکلن می‌پیوندد. همزمان با انتشار اخبار مربوط به اعزام سیستم دفاع هوایی موشکی پاتریوت به منطقه برخی کارشناسان نظامی اعلام کردند که این اقدام امریکا در حقیقت هیچ معنای خاصی ندارد چراکه ارتش امریکا قریب به 5 ماه پیش 4 سیستم دفاع موشکی پاتریوت را از منطقه خارج کرد و در تحولات 48 ساعت گذشته از اعزام مجدد یکی از آنها خبر داده است.
 
این هیاهوی خبری در حالی شکل گرفته که مقام‌های متفاوت امریکایی از دونالد ترامپ تا جان بولتون تاکید دارند که واشنگتن به دنبال گزینه نظامی علیه ایران یا جنگ با این کشور نیست. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که بازیگر یا بازیگران سومی در صحنه تلاش می‌کنند با ارایه اطلاعات نادرست یا خبرسازی در سطح وسیع فضا را برای وقوع درگیری نظامی میان ایران و امریکا فراهم کنند. دولت ترامپ در شرایطی تحرکات نظامی را چاشنی سیاست فشار حداکثری سیاسی و اقتصادی بر تهران کرده که رابطه ایران با اروپا در حوزه برجام نیز دستخوش جزر و مدهایی شده است. ایران یک سال پس از کناره‌گیری امریکا از برجام، اقدام به کاهش سطح تعهدات کرده و بازه زمانی دو ماهه را برای اقدام مقتضی 1+4 در چارچوب برجام برای جبران خسارت ناشی از تحریم‌های امریکا تعیین کرده است. در چنین شرایطی از امریکا همزمان پیام سیاسی مذاکره و پیام نظامی قشو‌ن‌کشی به گوش می‌رسد. بی‌بی‌سی انگلیسی در این باره می‌نویسد: ماه‌های سختی پیش روی ایران و سایر بازیگران اعم از برجامی‌ها و امریکا است. همه تلاش می‌کنند مسائل را با توسل به دیپلماسی فیصله دهند اما موفقیت هیچ ضمانتی ندارد. دولت ترامپ از مدت‌ها پیش برای کناره‌گیری ایران از توافق هسته‌ای برنامه‌ریزی کرده‌بود و اکنون تهران می‌گوید خروج از برجام در دستور کار قرار دارد اما فعلا مراحل گام به گام پیش خواهد رفت. به نظر می‌رسد واشنگتن به هدف خود نزدیک‌ شده اما خطر تنش نظامی حتی از نوع تصادفی آن هم افزایش پیدا کرده است. در شرایطی که ترامپ می‌گوید مشتاق شنیدن صدای ایرانی‌ها برای مذاکره است و تهران می‌گوید با کشوری که از توافقی چندجانبه خارج شد حرفی نداریم، چشم‌ها به میانجی‌گرانی دوخته شده که به نظر می‌رسد می‌توانند برای کاستن از سطح تنش میان تهران و واشنگتن یا حداقل مدیریت آن کاری از پیش ببرند. برخی تحلیلگران از اروپا به عنوان محتمل‌ترین واسطه یاد می‌کنند و همزمان برخی نقش کشورهای دیگری چون روسیه یا عمان را پررنگ می‌دانند. سفر هفته آینده مایک پمپئو به روسیه که تا لحظه تنظیم این خبر باید طبق برنامه‌ریزی اعلام شده انجام شود، به نزدیک‌ترین زمانی تبدیل شده که مساله ایران به شکل مستقیم با فردی از دولت امریکا در میان گذاشته شود. در همین راستا، یک مقام ارشد دولت امریکا اعلام کرده که موضوع ایران و توافق هسته‌ای در اولویت مذاکرات پمپئو با مقام‌های روس است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کلیپ نوشت| تهدید با یک اشاره

فیلم| مشت نمونه خروار؛ بحران در اروپا اما اسم ایران در تیتر خبرها

موشن گرافیک| همه مردم جهان روی میز قضاوت‌

0 نظر

ارسال نظر

capcha