هدف از دعوای زرگری ترامپ و جان کری چیست؟

هدف از دعوای زرگری ترامپ و جان کری چیست؟

به گزارش سراج24، اظهارات روز پنجشنبه دونالد ترامپ اگرچه درنگاه اول تنها با واژه مضحک توصیف می‌شود، ولی اگر قدری از نگاه ساده‌انگارانه نسبت به اظهارات رئیس‌جمهور کاسب‌کار ایالات متحده فاصله بگیریم، هوشمندی و اهداف پشت پرده این اظهارات نمایان می‌شود. ایالات متحده به راحتی یک توافق بین‌المللی رسمی را نقض کرده و تا امروز از هرگونه فشار و تحریم نسبت به ایران کوتاهی نکرده است، با این‌حال ترامپ مدعی می‌شود تنها کاری که ایرانی‌ها باید انجام دهند این است که به او زنگ بزنند تا باهم مذاکره کنند و به توافق برسند. حتی در ادامه این شوآف شماره تماس خود را نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند! و در انبوه رسانه‌های تحت اختیارش همچون بی‌بی‌سی اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا با عنوان خنده‌آور «پیشنهاد تعامل» بازنشر می‌شود. به‌طور کلی می‌توان گفت رئیس‌جمهور آمریکا از تیر این‌گونه اظهارات چند هدف عمده را پیگیری می‌کند:


1. ترامپ به دنبال این است که در گام اول، اقدام متقابل ایران را بی‌اثر جلوه دهد و علاوه‌بر آن توپ را از زمین طرف‌های دیگر توافق نیز خارج کند. ترامپ می‌داند با توجه به گزارش‌های مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی‌بر انجام تعهدات به صورت کامل از طرف ایران، افکار عمومی در دنیا علامت سوال را به سمت آمریکا به‌عنوان ناقض توافق خواهند برد. از این‌رو اقدام متقابل ایران را بی‌اثر و زیاده‌خواهی تعبیرمی‌کند. درهمین راستا برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز اقدام متقابل ایران را باج‌خواهی تعبیر کرد و گفت: «ما خیلی خوشحالیم که از توافق هسته‌‌ای خارج شده‌ایم.» از دیگر سو واکنش‌های ابتدایی نسبت به اقدام متقابل ایران در مقابل بدعهدی ‌طرف‌های غربی، از جمله تاکید اتحادیه اروپا و چین مبنی‌بر حفظ برجام و دفاع تمام‌قد روسیه از برجام و درک اقدام متقابل ایران که تا صدور بیانیه در محکومیت اقدامات آمریکا نیز پیش رفته است، از اثربخشی اقدام ایران حکایت دارد. از این رو ترامپ درصدد است با اظهاراتی از این دست این واکنش‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد و جایگاه خود را به‌عنوان بازیگری اثرگذار حفظ کند.

2. سران ایالات متحده متاسفانه به درستی این پیام را از داخل ایران دریافت کرده‌اند که در هر حالت و تحت هر شرایطی که برای ایران رقم زنند، همواره عده‌ای در داخل ایران هستند که چشم امید خود را به مذاکره با آمریکا دوخته‌اند. از این رو دونالد ترامپ به‌رغم روزافزون کردن تحریم‌ها علیه مردم ایران، نمی‌خواهد این عده امیدوار را در داخل ایران از دست بدهد و در تلاش است حتی با گفتاردرمانی‌هایی مضحک و اینچنینی این امید را در دل ساده‌اندیشان داخلی زنده‌ نگاه دارد.

3. روز چهارشنبه (18 اردیبهشت) به صورت رسمی پایان صبر استراتژیک یکساله ایران اعلام و از سوی رئیس‌جمهور کشورمان ضرب‌الاجل 60 روزه برای پایبندی اروپا به تعهداتش تعیین شد. فارغ از اقدامات خصمانه پیشین و حتی چند وقت اخیر آمریکا، همزمانی ژست و پیشنهاد تعامل از سوی دونالد ترامپ با تحریم فلزات ایران، دم خروسی است که قسم تعامل‌جویی ترامپ را غیرقابل باور می‌کند. بااین‌حال این‌گونه پیشنهادات حتی در شرایط فعلی با هدف ایجاد شکاف میان مسئولان ایران از سوی دونالد ترامپ ابراز می‌شود. به عبارتی دولت ترامپ درصدد است با این قبیل پیشنهادات و ژست‌ها، در مرحله بعدی اقدام متقابل ایران (بعد از 60 روز) در میان مسئولان کشور تردید ایجاد کند؛ شکافی که مسئولان را برای برداشتن گام بعدی مردد خواهد کرد.
 
 4. دونالد ترامپ در بخشی دیگر از اظهارات روز پنجشنبه خود مدعی شد «جان کری دائم با ایرانی‌ها صحبت می‌کند و می‌گوید به من زنگ نزنند!» وی کری را به دلیل نادیده گرفتن قانون لوگان سرزنش کرد و گفت که باید تحت تعقیب قضایی قرار بگیرد. دعوای زرگری میان ترامپ و جان کری، با هدف رسمیت‌بخشی به شکاف داخلی ایران از سوی رئیس‌جمهور آمریکا صورت می‌گیرد. عده‌ای در داخل بر این عقیده‌اند که دموکرات‌های آمریکایی با جمهوریخواهان‌شان نه در شیوه که تفاوت بنیادی دارند. از این رو دولت ترامپ را متفاوت از دولت اوباما می‌خوانند و حتی چشم امید خود را به انتخابات آمریکا و تغییر کرسی جمهوری‌خواهان به نفع دموکرات‌ها دوخته‌اند. غافل از اینکه جمهوری‌خواهی ترامپ نیز شب انتخاباتی بود و تا پیش از آن تعصب حزبی به جمهوری‌خواهان نداشت. با این‌حال دونالد ترامپ سعی دارد با خرده‌گیری به جان کری، شکاف داخلی ایران را فعال نگاه دارد؛ شکافی که بی‌تردید وجودش یکصدایی امروز در مقابل نفی کرنش در مقابل زیاده‌خواهی آمریکا را با خدشه مواجه خواهد کرد و امیدوار است در عمل به شکست وحدت بینجامد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مسئولیت امنیت شهروندان افغان و مرزها با همسایگان با هیأت حاکمه سرپرستی در کابل است

انتصاب معاونان جدید در سازمان انرژی اتمی ایران

تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان پیش روی ماست

0 نظر

ارسال نظر

capcha